logo

trugen jacn

AİLELERİ ÇİN TOPLAMA KAMPLARINDA TUTULAN UYGUR TÜRKLERİ ÇİN’İ PROTESTO ETTİLER

Ana Baba, eş ve çocukları ile Kardeş ve yakınları kayıp durumda olan, rehin tutulan veya Çin Nazi Kampında hapsedilen Doğu Türkistanlılar Bayezit meydanında düzenledikleri basın açıklaması ile protesto ettiler.Basın açıklamasında Çin işgal yönetiminin Doğu Türkiistan’da yaşayan Müslüman Türklere karşı baskı,zulüm ve soykırım cinayetleri ile Çin Nazi Kamplarında haksız ve hukuksuz tutulan Uygur,Kazak ve diğer Türklerin bir an önce serbest bırakılmasını ve Çin tipi Nazi/Toplama kamplarının bir an önce kapatılmasını ülkelerinde bulunan aileleri ile iletişim yasaklarının kaldırılmasını de talep ettiler.

Görüntünün olası içeriği: 7 kişi, ayakta duran insanlar ve açık hava

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Beyazıt Meydanı’nda bir araya gelen gruptakilerin bazıları yaşanan baskıya dikkati çekmek amacıyla el ve ayaklarını zincirle bağlarken, bazıları da ulaşamadıklarını söyledikleri yakınlarının fotoğraflarının basılı olduğu afişleri taşıdı.

Burada grup adına konuşan Mirza Ahmet İlyasoğlu, Çin yönetimi tarafından inşa edilen toplama kamplarında çok sayıda insanın kötü muameleye maruz kaldığını söyledi.

İlyasoğlu, Çin’in bu uygulamalarının uluslararası hukuka aykırı olduğunu dile getirerek, “Şu anda burada toplananlar, kampların açık bir kanıtıdır” dedi.

Doğu Türkistanlı kadın: "Çinliler tecavüz edip tırnaklarımızın arasına iğne sokuyordu"

Ülkesine dönenler uçaktan iner inmez toplama kamplarına alındı”

Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ne giriş ve çıkışların yasaklandığını aktaran İlyasoğlu, şunları söyledi:

“Ülkesine dönenler 2017’den sonra uçaktan iner inmez toplama kamplarına alındı. Bundan sonra anne ve babası vefat edenler bile dönmeye cesaret edemedi. Yurt dışında olan Uygurlar ailesinin sesini bile telefonla duymamaktadır. Toplama kampları onların dediği gibi gerçekten meslek okulu olsaydı doktor, profesör, sanatçı, iş insanı çıkması lazım. Onlara Çin yönetimi hangi mesleği öğretiyor acaba. Toplama kampında benim kardeşim, eniştem ve arkadaşlarım bulunuyor.”

Beyazıt'ta Uygur Türkleri eylem yaptı

Kaynak: Anadolu Ajansı(AA)

Kaynak: İstanbul’da yaşayan Uygur Türkleri Çin zulmünü protesto etti

Share
242 Kez Görüntülendi.