logo

trugen jacn
20 Nisan 2019

AB,TEMSİLCİSİ MOGHERİNİ ; İNSAN HAKLARI ÇIKARLARDAN DAHA AZ ÖNEMLİ DEĞİLDİR !

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

Avrupa Parlamentosunun Strazburg’da yürüttüğü Genel Kurul faaliyetleri kapsamında AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Çin’deki insan hakları durumuyla ilgili oturumda konuştu. Yüksek Temesilci Mogherini Çin’e ” İnsan Hakları ekonomik çıkarlardan daha az önemli değildir.” sözleri ile tepki göstererek uyardı.

Yüksek Temsilci Mogherini, Uygur Türklerinin ana vatanı olan Doğu Türkistan’da, toplama kampları eliyle insan hakları ihlallerine sebep olan Çin yönetimine uyarıda bulundu. Mogherini, Çin ve AB ilişkilerini hatırlatarak, bu ilişkinin “dürüst ve açık ilkelere” dayanması gerektiğini ifade etti.

“Çin ile ikili ilişkilerimizde insan haklarının ekonomik çıkarlardan daha az önemli olmadığı mesajını net şekilde veriyoruz” diye konuşan AB Yüksek Temsilcisi, Çinli yetkililerle görüşmelerinde bu konuları gündeme getirdiğini aktaran Mogherini, özellikle insan hakları konusunda AB’nin tutarlı davranması gerektiğini bildirdi. 

“HEPİMİZ SİYASİ EĞİTİM VE TOPLU GÖZETİM KAMPLARINA İLİŞKİN RAPORLARI GÖRDÜK”

Mogherini, “Hepimiz bölgede Uygurları ve diğer azınlıkları hedef alan siyasi eğitim kampları, toplu gözetim ve seyahat kısıtlamalarına ilişkin raporları gördük” dedi.  

Ayrıca, Federica Mogherini, Çin’in ekonomik ve sosyal haklar alanlarında ilerleme kaydettiğini ancak ülkedeki genel insan hakları durumunun kötüleştiğine dikkat çekerek; temel özgürlüklerin ihlal edilmesinin sürdüğünü kaydetti. 

Kaynak : qha.com.tr


Etiketler: » » » » » » »
Share
1004 Kez Görüntülendi.