logo

trugen jacn
22 November 2016

TUTUKLU UYGUR TÜRKÜ ABDULKADİR YAPÇAN’IN ÇİN’E TESLİM EDİLECEĞİ İDDİA EDİLİYOR

abdulkadir-yapcan-cine-iade-ediliyor-h1479798860-251d80

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

2002 yılından beri BM.Mülteciler  Yüksek Komiserliği tarafından kendisine tanınan siyasi Mülteci kimliği ile  Türkiye’de yaşayan ve halen Kırklareli Mülteci Barınma Merkezi’nde tutulan  İstanbul’daki  Uygur Türklerinin önde gelen Aksakallarından  Abdulkadir Yapçan’in Çin’e teslim edileceği iddia edildi.

Abdulkadır Yapçan 2002 yılında Türkiye’ye gelerek İstanbul’a yerleşmişti. 11 Eylul 2001 terör saldırılarından sonra İşgalçı Çin yönetimi ABD.önderliğinde küresel Terörle mücadele kampanyasından yararlanabilmek için “Dong Tou = Doğu Türkistan Teröristleri “ kavramını ortaya atmış ve Uygur Türklerini toptan  Çin’i parçalamaya çalışan bölücüler  ve teröristler ’ olarak suçlamıştı. Çin’in  de ABD. gibi terör mağduru olduğunu öne sürmüş ve bundan Müslüman Uygur Türklerinin  sorumlu olduğunu iddia etmişti.

Çin, Abdulkadir Yapçan ve diğer 14 Uygur hakkında  Kırmızı Bülten Çıkarıyor

2003 yılında Abdulkadir Yapçan’ın de içinde bulunduğu 14 Doğu Türkistanlı Uygur Türkü hakkında Çin yönetimi kırmızı bülten yayınlamıştı. Ancak,Çin’in bu yersiz,haksız ve mesnetsiz suçlamalarına Türkiye dahil hiçbir ülke itibar etmemişti. En son, Çin yönetimi 30 Ağustos 2016’de Çin’in Bişkek Büyükelçiliğine karşı gerçekleştirilen araçlı intihar saldırısından sonra 2003’de Abdulkadir Yapçan hakkında çıkardığı kırmızı bülteni tekrar güncellemiş ve bu saldırı ile ilintili olduğu iddiası ile Abdulkadir Yapçan hakkında Türkiye’ye kabarık bir suç dosyası verdiği ve bunun üzerine kendisinin tutuklandığı  iddia edilmişti.

 Türk Medyasının Abdulkadir Yapçan’ın  Çin’e Teslim edileceği iddiası

Ülkemizin önde gelen  ulusal ve muhafazakar ve İslami duyarlılıklara sahip gazetelerinden Yeni Şafak ve Yeni Akit gazeteleri başta bir çok gazete ve internet medyasında    halen Tutuklu bulunan Abdulkadir Yapçan’ın Çin’e teslim edileceğine dair haberler  yer aldı. Türk-İslam dünyası duyarlılığı  ve Uygur Türkleri hassasiyeti ile   bilinen  söz konusu Medya kuruluşlarımızın bu haberlerinde resmi makamlar veya Yapçan’ın durumu ile ilgilenmekte olan ve yasal   kuruluşların bu konudaki bilgi ve beyanları yer almıyor.

 

Şanghay İşbirliği Teşkilatı Üyesi Ülkeler  Uygurları sürekli Çin’e Teslim Ediyor.

Haberlerde sözü edilen Yapçan’ın Kazakistan veya Kırgizistan’a gönderileceği yolundaki iyi niyet içerikli temenniler gerçek durum ile bağdaşmıyor.Çünkü,  Kazakistan,Özbekistan,Tacikistan,  Kırgizistan gibi Türkistan  Ülkeleri ile Bir İslam Cumhuriyeti olan Pakistan  dahil  Çin’in güdümündeki Şanghay İşbirliği  Teşkilatı üyeleri olan bütün  ülkelerinin Çin ile çok sıkı güvenlik ve iade anlaşmaları bulunuyor. Abdulkadir Yapçan’ın veya bir başka bir Uygur Türkü’nün bu ülkelere gönderilmesinin Çin’e teslim edilmesinden hiçbir farkı bulunmuyor. Çünkü,bu ülkeler Çin ile yaptıkları ikili anlaşmalar çerçevesinde  kendilerine sığınan Uygur Türklerini yıllardan beri  sürekli bir şekilde Çin’e teslim ediyorlar.

 Abdulkadir Yapçan’ın Masum ve Suçsuz Olduğu  Kanıtlanmıştır

Çin yönetimi’nin  hakkında kırmızı bülten çıkararak terörist ilan ettiği Abdulkadir  Yapçan  Ağustos ayındaki son tutuklamadan sonra hakim önüne   çıkarılarak  yargılanmıştır.İstanbul Bakırköy Mahkemesinin 5 sayfa tutan gerekçeli  kararında Abdulkadir Yapçan’ın  kendisine yöneltilen suçları işlediğine dair hiçbir suç delili veya eylem kanıtına rastlanmadığı için beraat kararı verilmiştir.  Şu anda Aubdulkadir Yapçan Türkiye yasalarına göre suçsuz ve masumdur.

Tutukluluk durumu ise,tamamen idari bir tasarruf olarak kabul ediliyor.

Etiketler: » » » »
Share
1814 Kez Görüntülendi.