logo

trugen jacn

ABD’DEN SONRA İNGİLTERE DE ÇİN’E “DOĞU TÜRKİSTAN SAYKIRIMI ” İÇİN YAPTIRIM UYGULUYOR

ABD’den Sonra İngiltere de Çin’e ‘Doğu Türkistan’ Yaptırımları Uygulamaya Hazırlanıyor

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

ABD’nun geçtiğimiz ay yürürlyüğe koyduğu Uygur İnsan Hakları ve Politikası yasasının ardından Çin’in Doğu Türkistan’daki etnik soykırım cinayetlerinde rol alan ÇKP’li üst düzey Çinli yetkililere yönelik yaptırım kararından sonra İngiltere de Çin’e karşı yaptırım uygulayabileceklerini açıkladı.

İngiltere Dışişleri Bakanı Raab, Çin’e Doğu Türkistan’daki ‘ağır’ insan hakları ihlalleri nedeniyle yaptırım uygulayabileceklerini kaydetti.

İşgalci Çin Halk Cumhuriyeti’nin Doğu Türkistan’da gerçekleştirdiği sistematik soykırım, asimetrik güç ilişkisi nedeniyle bazı ülkeleri maddi kaygılarla korkutup sessizliğe mahkum etse de her geçen gün yeni belge ve görüntülerin ortaya çıkması özgür dünyayı harekete geçmeye zorluyor.

Bölgedeki çağ dışı insan hakları ihlallerine karşı ABD’den sonra harekete geçmeye hazırlanan bir diğer ülkenin de İngiltere olduğunu BBC’ye konuşan Dışişleri Bakanı Dominic Raab duyurdu.

Raab, yayın kuruluşuna verdiği mülakatta “Çok rahatsız edici ve zorla kısırlaştırmadan tutun da eğitim kamplarına kadar olayın insani boyutları ile ilgili haberler uzun zamandır görülmemiş şeyleri hatırlatıyor. Çin ile pozitif bir ilişki istiyoruz ama bu tür tavırlar görüp de tepki göstermemek olmaz” ifadelerini kullandı.

Soykırım sözcüğünü kullanmaktaysa ABD’li siyasilere nazaran daha çekimser ve temkinli davranan İngiliz Bakan, uluslararası toplumun bu tür iddialar konusunda “dikkatli” olması gerektiğini belirterek “Yasal tanımı ne olursa olsun, ağır, korkunç insan hakları ihlallerinin olduğu açık” diye konuştu.

Yaptırım uygulanması yönünde çağrıları arttığı ülkede Raab, bu taleplere ilişkin “Arakan (Müslümanları) ve Kuzey Kore’de yaptığımız gibi, deliller ortaya koymak gerekiyor ve bu uzun zaman alıyor zira olaya müdahil kişileri doğru ve sorumlu bir şekilde tespit etmek gerekiyor” dedi.

KAYANAK : https://www.tamgaturk.com/abdden-sonra-ingiltere-de-cine-dogu- turkistan-yaptirimlari-uygulamaya-hazirlaniyor/

Share
270 Kez Görüntülendi.