logo

trugen jacn
19 Şubat 2014
Genel

ABD’DE Dr.İLHAM TOHTI İÇİN TOPLANTI DÜZENLENDİ.’

Hamit Göktürk

15 Ocak’ta Çinlilerce haksız yere tutuklanan Pekin Merkezi Milletler Üniversitesi öğretim üyesi ve Uygur Demokrası ve Hukuk Hareketi Lideri Dr.İlham Tohtı için İndiana Üniversitesinde bir toplantı düzenlendi.16 Şubat’ta anılan Üniversitenin Fayın Art toplantı salonunda bu üniversitenin Tibet uzmanı öğretim üyesi Prof.Dr. Elliot Sperling tarafından organize edilen toplantının açılışı Dr.Tohtı ve Tibet’in sürgündeki ruhani Lideri Dalay Lama’nın hayatı ve mücadelesinin anlatıldığı kısa bir belgeselin gösterimi ile başladı.Dr.Sperlig’in açış konuşmasından sonra,ilk söz bu üniversitede öğrenim görmekte olan Dr.Tohtı’nın kızı Gevher Tohtı’ye verildi.
Gevher Tohtı konuşmasına,bizzat şahidi olduğu babasının Çinli muhalif yazar ve düşünür Vang Li Şung ile sohbetinden bahsederek başladı. O,Urumçı Emniyet Müdürlüğünün 25 Ocak’ta babasına yöneltilen “Bölücülüğü Teşvik Ettiği” ithamlarını ısrarla reddettiğini açıkladı.Babasının hiçbir yasa dışı eylem içinde bulunmadığını, tamamen yasal sınırlar içinde hareket ettiğini, onun sadece Uygur halkının Çin anayasası ve Özerk bölge yasaları ile tanınan haklarının verilmesini ve uygulanmasını talep ettiğini bildirdi. O,ayrıca babasının bir an önce kayıtsız ve şartsız olarak serbest bırakılmasını de istedi.
Üniversitenin öğretim üyeleri,öğrenciler ile bu ülkedeki Doğu Türkistan ve Tibet uzmanlarından oluşan kalabalık bir dinleyici kitlesi tarafından ilgi ile takip edilen toplantı’da konuşmacılar Dr.Tohtı’nın haksız yere tutuklandığını ve derhal serbest bırakılmasını talep ettiler.
Washington merkezli Hür Asya Radyosu muhabirine konuşan Gevher Tohtı,kendisinin Pekin’de tamamen Çince öğrenim gördüğünü ve Çin muhitinde yaşamak zorunda kaldığını,ancak babası ve annesinin yardım ve teşviki ile kendi ana dili olan Uygur Türkçesini de öğrendiğini söyledi ve kendisi ile de Uygurca konuşmaktan mutlu olduğıunu ifade etti. Gevher Tohtı konuşmasında babasının faaliyetleri ve mücadelesi hakkında bildikleri ve şahit olduklarını anlattı.İndiana Üniveresitesindeki öğrencilerin geçen ay başlattığı babasının serbest bırakılması için imza kampanyasına bütün gücü ile katkı sağlayacağını de bildirdi.
Radyo’ya konuşan ve adının açıklanmasını istemeyen bir ABD.’lı öğrenci,kendisinin Çin’deki siyasi gelişmeleri yakından takip ettiğini,ayrıca,Doğu Türkistan ve Tibet meselesi ile yakından ilgilendiğini ve çalışmalarını de bu yönde sürdüreceğini söyledi.O, Çin yönetiminin Dr.Tohtı ve diğer Çinli muhalif aydınların seslerinin kısmaya ve onları yıldırmaya çalıştıklarının farkında olduğunu bildirdi.Çin’de genel hoşnutsuzluk ve krizin ancak,Dr.Tohtı gibi aydın ve düşünürlerin fikirlerinin itibara alınması ile mümükün olabileceğini de sözlerine ekledi.
İndiana Üniversitesi geçen yıl Dr.Tohtı’nın bir yıl süre ile bü üniversetede Araştırmalar yapmasını istemis ve kızı Gevher Tohtı’yı de öğrenci olarak kabul etmişti. 2 Şubat 2013’de Dr.Tohtı,kızı ile birlikte ABD’ye gitmek üzere iken,Pekin Hava alanında gözaltına alınmış ve kendisinin ABD.’ye gitmesine izin vermemişti.

Etiketler: »
Share
1039 Kez Görüntülendi.

BENZER HABERLER