logo

trugen jacn

ABD, “SİBER DÜŞMANLARINI” AÇIKLADI ; LİSTEDEKİ İLK İSİM ÇİN..!

 

    ABD, kendisine karşı siber saldırılarda bulunabilecek muhtemel ülkeleri açıkladı ve bunlara karşı ‘siber silah’ kullanacağını bildirdi

 

ABD, siber düşmanlarını açıkladı. New York Times gazetesi Perşembe günü Pentagon’un kendine yönelik siber saldırıları önlemede önemli bir adım attığını bildirdi.

Gazeteci David E. Sanger konuyla ilgili makalesinde “Pentagon hangi durumda ve kime karşı siber silah uygulayacağını açıkladı. Bu ülkeler öncelikle Çin, Rusya, İran ve Kuzey Kore olarak belirtildi.

Sanger’e göre ABD Savunma Bakanı Ashton B. Carter Stanford Üniversitesi’ndeki konuşmasında bu yeni stratejiyi açıkladı. Söz konusu makalede “Obama hükümeti, son 4 ay içinde dördüncü kez hacker saldırıları ve buna karşı intikam artırmak için yeni stratejiler açıklıyor”, denildi.

ABD Başkanı Barack Obama yönetimi ABD’nin kendisinin hangi koşullarda siber saldırılara başlayacağını belirliyor. Ancak Obama ve yardımcıları İran’ın nükleer programına karşı ABD tarafından yapıldığı tahmin edilen “büyük bir siber saldırıdan” bahsetmiyorlar.

ABD Savunma Bakanı Carter Stanford’daki konuşmasında birkaç ay önce, Pentagon’un siber saldırıya uğradığını söylemişti. Carter’a göre Rus hackerlar Pentagon’un gizli olmayan ağına sızmaya çalıştılar, ancak “şok olay müdahale ekibi” bu saldırganları “hızla ağın dışına itmeyi” başardı.

ABD yönetimi bu saldırının Rus hackerlar tarafından Beyaz Saray ve ABD dışişleri bakanlığına yapılan saldırının bir benzeri olup olmadığı konusuna ise henüz açıklık getirmediler.

Perşembe günü ilan edilen stratejide siber saldırıları önlemede bir hiyerarşi söz konusu. Standart saldırılar özel şirketler tarafından önlenecek. Daha derin ve ağır saldırıların tespiti ve onlara karşı savunma ise ABD İç Güvenlik Bakanlığı sorumluğu dairesinde olacak.

Kaynak:Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Etiketler: » » » » »
Share
1036 Kez Görüntülendi.