logo

trugen jacn

ABD.BÜYÜKELÇİSİ HALEY : BM.’İ ÇİN’İN UYGUR SOYKIRIMINA SUSKUN KALMAKLA SUÇLADI !

ABD’nin Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Nikki Haley, dünyanın en büyük ve etkili bir Hükümetler arası Sivil Toplum Kuruluşu olan Birleşmiş Milletler Örgütünün Çin’in Uygur bölgesindeki Uygurlara yönelik soykırım uygulamalarına karşı sessiz kalmasını kınadı. Büyükelçi Halley, ” BM.Örgütü Uygur Soykırımı Karşısında Şimdi Nerede? ” sorusu ile örgütün sessiz kalmasına tepki gösterdi.

U.S. Ambassador To The United Nations Nikki Haley  Briefs The Media : News Photo

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

ABD’nin BM.nezdindeki Büyükelçisi  Nikki Haley, Birleşmiş Milletler’in Uygur soykırımı üzerindeki sessizliğini kınadı ve Çin’in yerine başka bir bir ülke olsaydı, dünyanın tepkisinin daha sert olacağını Çin’e karşı protestoların de çok daha fazla artacağını ifade ederek sorguladı.

İsrail, Filistin’e sık sık suçlanırken, eski ABD’nin BM Büyükelçisi, Çin’in o zaman “BM şimdi nerede?” Sorusunu soran eylemleri karşısında sessizliğin korunduğunu söyledi.reklâm

Haley, bu ifadeyi Uygurların “yeniden eğitim kampları” olarak adlandırılan toplama kampları için trenlerde gözleri bağlı, zincirlenmiş ve sürülmüş bir video paylaşan uluslararası insan hakları avukatı Arsen Ostrovsky’nin bir tweet’ine yanıt verirken verdi.

Where is the outrage?

Uygur Soykırımına Öfke Nerede?

Büyükelçi Halley twitter hesabında yaptığı açıklamada Doğu Türkistan’daki Çin’in soykırım cinayetleri için ” Bu sadece sarsıcı bir durum !  Soykırıma Öfke nerede?  ” diye de sordu.

Bu arada, Uygurlar ve Çin’deki diğer Müslüman topluluklar, BM ve diğer uluslararası örgütlerden Çin’e baskı uygulamalarını ve azınlık Müslüman topluluklarına karşı yürütülen soykırım eylemlerini soruşturmasını istedi.

Daha önce yayınlanan “Doğu Türkistan’daki Soykırım” başlıklı bir rapor Uygur soykırımında Çin’i sorumlu tutuyor ve COVID-19 salgınına rağmen Çin hükümetinin Uygur Türklerine ve diğer Müslüman topluluklara kendi siyasi ve ekonomik çıkarları için baskı ve zulmünü sürdürdüğünü söylüyor.

Raporda, Çin Komünist Partisi (ÇKP) sistematik olarak Uygurlara kültürlerini yok ederek onları asimile etmeye zorlayarak baskı yapmaya ve işkence yapmaya devam ettiklerini belirtiyorlar.

Çin Uygur Kimliğini Siliyor

Uygurların yaşadığı dünyaya kapalı Uygur bölgesinde muazzam insan hakları ihlallerine yol açan Uygurlara eşi görülmemiş bir zulme tanıklık etmektedir.

Çin hükümeti 2014’ten bu yana Uygur kimliğini, kültürlerini etnik kimliklerini ve nüfuslarını yok ederek silmek istiyor.

Bölgeyi Zorla izolasyon uygulayan ve dünyaya kapatan Çin yönetiminin Uygurların günlük yaşamlarını kontrol etmek için Doğu Türkistan’a 1.1 milyon etnik Han Çinlisi devlet memur kadrosu gönderdiğini söyleyen Halley,Çin yönetiminin Çinvirüsü sebebiyle sekteye uğrayan üretimini yeniden canlandırmak için Çin rejiminin Uygur gençlerini zorla çalıştırmak için merkezi Çin’deki üretim tesislerine Doğu Türkistan’dan insanları aktardıklarını de belirtiyor.

Çin’in Uygurlara yönelik bu zorunlu çalışma programı, Naziler tarafından fabrikalarda çalışmaya zorlanan Yahudilerle aynı ve çarpıcı bir benzerlik taşıyor.

Kaynak :https://www.timesnownews.com/amp/international/article/you- will-blame-israel-but-nikki-haley-questions-un-silence-over-uighur-genocide-by-communist-china/62337

Share
571 Kez Görüntülendi.