logo

trugen jacn
28 Eylül 2014

ABD.’Lİ SENATÖR BROWN : ÇİN, Dr.TOHTİ’Yİ MAHKUM ETMEKLE DİALOG YOLLARINI KAPATMIŞ OLDU.

İlham Tohtı

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

Çin işgal yönetiminin Bilim adamı, Uygur Demokrasi ve Hukuk Hareketi Lideri ve Uygurların Vicdanı olarak bilinen Dr.Tohti’ye adalete aykırı ve hukuksuz bir şekilde mahkum etmesine tepkiler devam ediyor.
Çin’e bu konuda bir tepki ABD.Parlamentosunu Üst kanadı, Senato’nun Üyesi Senatör Cherry Brown’dan geldi. Senatör Borown,Çin’in Dr.Tohti’yi mahkum etmekle,dialog yollarını kapattığını ve dolayisiyle dialog fırsatını de kaçırmış olduğunu açıkladı.
Aynı zamanda ABD.Setanosu Çin işleri Komitesi Başkanı de olan Cheryy Browngeçen Nisan ayında Temsilciler Meclisi Üyesi Christopher Smith ile birlikte ABD.Parlamentosu’nda Dr.İlham Tohti’nin tutuklanması ile ilgili özel oturum de tertip etmişti. Bu oturuma Dr.Tohtı’nın Yale Üniversitesinde öğrenim gören kızı Cevher İlham’ı de davet ederek Babası hakkında konuşma yapmasını sağlamıştı.
Senatör Brown şunları söyledi, “Geçen hafta Çin’in Washington Büyükelçisi ile Dr.Tohti’nın yargılanması konusunda bir görüşme yaptım. Çin Büyükelçisi Dr.Tohti’nın yargı sürecinde mevcut Çin yasalarına tamamen bağlı kalınacağını ve bu konuda uluslar arası toplum ile dialog ve temas içinde olacaklarını bana vaat etmişti. Fakat, bu konudaki son durumun Çin’e hiçbir yararı olmadığı gibi,ABD.- Çin ilişkilerine de hiçbir şekilde fayda sağlamayacağı açıktır. . Dr.Tohti,aslında Uygur bölgesinde yaşayan Müslüman Uygurlar ile göçmen Çinliler arasında süregelen etnik gerginlikler ile ciddi durumun azaltılmasına yardımcı olabilirdi.Ancak, Çin kendisine ömür boyu hapis cezası vermekle bu fırsatı kaçırmış oldu.” Şeklinde konuştu.
Senatör Brown basına verdiği demecinde de şu görüşleri ifade etti, “ Çin Yönetiminin Medya mensuplarına ve Dr.Tohti gibi saygın ve fazilet sahibi onurlu aydınlar ile bilim insanlarına olan olumsuz yaklaşımı ,Çin’de insan hakları ve hukuk konusunda durumun günden güne kötüleşmekte olduğunu gösötermektedir.” Dedi.

Kaynak : rfa.org.Uighur / Kıska Hewerler / Erkin- 26.9.2014

Etiketler: » » » »
Share
1099 Kez Görüntülendi.