logo

trugen jacn

ABD DIŞİŞLERİ BAKANI MİKE POMPEO : ÖZGÜR DÜNYA ÇİN’İ MUTLAKA DEĞİŞTİRMELİDİR !

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo (2. L) Çinli muhaliflerle 23 Temmuz 2020 Richard Nixon Başkanlık Kütüphanesi'nde Kaliforniya, Yorba Linda'da bir araya geldi.

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, “özgür ulusları” Çin’den “yeni bir zulüm” olduğunu söylediği tehdidin üstesinden gelmeye çağırdı.

Washington’da Pekin’le rekabetin keskin bir görünümünü ortaya koyan California konuşmasında Pompeo, “Bugün Çin giderek evde otoriter ve başka her yerde özgürlüğe karşı düşmanlığı konusunda daha saldırgan.” Dedi.

Perşembe günü Kaliforniya, Yorba Linda’daki Richard Nixon Başkanlık Kütüphanesi’nde “Özgür dünya Komünist Çin’i değiştirmezse, Komünist Çin bizi değiştirecek,” dedi.

Sovyetler Birliği ile ABD Soğuk Savaşını hatırlatan sert dilde Pompeo, Pekin’in reformları uygularken ve son kırk yılda küresel ekonomiye katılırken ABD ve Batı cömertliğinin bencil avantajını kullandığını söyledi.

O, önceki ABD idarelerini, Pekin’den talep ettikleri şeylere çok fazla uydukları için Çin ve ABD şirketlerine karşı çok yakın olduklarından şiddetle eleştirdi.

Pekin , Hong Kong’un özerkliği, Güney Çin Denizi ve devlet destekli fikri mülkiyet tehditlerini durdurma konusundaki uluslararası taahhütleri ihlal ettiğini söyledi .

“Sadece rahat veya kullanışlı oldukları için geçmiş uygulamalara geri dönüş olamaz” dedi.

Çin Komünist Partisine atıfta bulunarak, “Tıpkı ÇKP’nin onları asla görmezden geldiği gibi, ülkelerimiz arasındaki temel siyasi ve ideolojik farklılıkları artık göz ardı edemeyiz.” Dedi.

‘Casusluk merkezi’

ABD Adalet Bakanlığı Perşembe günü ABD üniversitelerindeki dört bilim adamı ve tıp araştırmacısının iddianamelerini ve tutuklanmalarını duyurdu.

Dörtlü, Halk Kurtuluş Ordusu ve Çin Komünist Partisi ile olan bağları hakkında yalan söylediği için vize dolandırıcılığıyla suçlandı.

Dışişleri Bakanlığı daha önce Çin’e Houston, Teksas konsolosluğunu kapatmasını emretmişti.

Pompeo konsolosluğun “casusluk ve IP hırsızlığı merkezi olduğu için” kapatıldığını söyledi.

Çin, ödüllü fikri mülkiyet ve ticari sırlarımızı söküp Amerika’da milyonlarca işe mal oldu. ”

Çarşamba günü, Çin dışişleri bakanlığı sözcüsü Wang Wenbin konsolosluk eylemini “Çin-ABD ilişkilerini sabote edecek çirkin ve haksız bir hareket” olarak nitelendirdi.

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, oturan insanlar ve iç mekan

Perşembe günü, dört araştırmacının aleyhindeki suçlamaların “çıplak siyasi zulüm” olduğunu söyledi.

Wang, “Çin, Çin vatandaşlarının güvenliğini ve meşru haklarını korumak için gerekli önlemleri alacak.” Dedi.

Adalet Bakanlığı ayrıca, FBI’ın iki düzineden fazla ABD şehrinde gizlice Çin ordusunun üyesi olduğuna inandığı vize sahipleriyle röportaj yaptığını söyledi.

“ABD’deki 25’ten fazla şehirde Çin Halk Kurtuluş Ordusu üyeleriyle yapılan röportajlarda, FBI, ABD ve Amerikan halkından yararlanmak için gerçek ilişkilerini gizlemek için ortak bir çaba ortaya koydu.” Federal Soruşturma Bürosu’nun ulusal güvenlik şubesi yaptığı açıklamada, dedi.

Mahkeme başvuruları, FBI’ın San Francisco konsolosluğunun Haziran ayının sonundan beri bir kaçak barındırdığına inandığını gösteriyor. ABD kolluk kuvvetleri davet edilmedikçe yabancı bir elçilik veya konsolosluğa giremez ve büyükelçiler gibi bazı üst düzey yetkililerin diplomatik dokunulmazlığı vardır. 

https://www.trtworld.com/americas/pompeo-urges-more-assertive-approach-to-china-38365?fbcli
Share
310 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ