logo

trugen jacn
12 October 2019

ABD : ÇİN, UYGURLARA KARŞI BASKI VE İNSAN HAKLARI İHLALLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Çin’in Uygur Özerk Bölgesi’nde yaşayan Müslümanlara yaptığı muamelenin büyük insan hakları ihlalleri içerdiğini belirterek Washington’un bu konuyu gündeme getirmeye devam edeceğini söyledi.

PBS televizyon kanalına konuşan Pompeo, Çin Devlet Başkanı Şi Cingpin’in de yaşanan olaylardan sorumlu olduğunu vurguladı. Çin Devlet Başkanının, ülkesini tıpkı bir tank müfrezesi’nin başındaki komutan gibi yönettiğini ifade eden Pompeo, “Eğer isminiz adına yapılıyorsa küçük bir işletme ya da ülke bundan sorumludur.” ifadelerini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanı, Şincan’da sadece büyük insan hakları ihlalleri olmadığını, Çin’in bu tavrına dünyanın da gereken ilgiyi göstermediğine dikkat çekti.

Hong Kong’daki sorunlar insani şekilde çözülmeli

Pompeo, Çin’in Hong Kong Özerk Bölgesi’nde yaşanan olaylarla ilgili de, “Burada yaşanan insan hakları ihlallerini de konuşmaya devam edeceğiz. Başkan (Donald Trump) Hong Kong’daki diğer bağlamla ilgili de konuştu. Burada yaşanan sorunların da insani bir şekilde çözülmesi konusunda emin olmak istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Washington hükümeti Çin’deki Müslüman azınlıklara yönelik yapılan insan hakları sebebiyle, olaylardan sorumlu olduğuna inandığı hükümet görevlisi ve Komunist Parti yetkililerine ekim ayı başında vize sınırlaması getirmişti. ABD bu konuda hazırladığı kara listeyi genişleterek Çin’in en iyi istihbarat servisi şirketlerini (start-up) de bu listeye eklediğini duyurmuştu.

“1 milyondan fazla Müslüman gözaltında”

Mike Pompeo, daha önceki açıklamasında Çin’in bir milyondan fazla Müslümanı sistematik bir şekilde gözaltına aldığını belirterek “Bu sebeple, Sincan bölgesindeki Uygur, Kazak, Kırgız ve diğer azınlık Müslüman guruplara uygulanan şiddet ve tutuklamalardan sorumlu olduğunu düşündüğümüz Çin hükümeti ve Komünist Parti mensuplarına vize kısıtlaması getirdik.” ifadesini kullanmıştı.

Pekin yönetimiyse yaklaşık 1,5 yıldır “ticaret savaşlarına” giriştiği Washington yönetiminin Hong Kong’daki demokrasi yanlısı gösterilere verdiği desteği “egemenlik haklarının ihlali olarak” nitelemişti.

Kaynak: Euronews- Türkçe

Etiketler: » » » » » » » » » » »
Share
323 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ