logo

trugen jacn
03 May 2019

ABD-ÇİN İSTİHBARAT SAVAŞINDA UYGUR TÜRKLERİ VE DOĞU TÜRKİSTAN MESELESİ

Gazeteci yazar Ömür Çelikdönmez resimleri ile ilgili görsel sonucu

Ömür ÇELİKDÖNMEZ

Türkiye, Amerikalıların Çin ve dev şirketi Huawei’e kızgınlığını anlıyor…

Çin’i küresel ekonomiye entegre etmeyi hedefleyen “Bir Kuşak Bir Yol” altyapı projesinin ikinci zirvesi Nisan’ın son haftası Pekin’de gerçekleştirildi. Zirvede 37 ülke lideri yer aldı.

2017’deki ilk zirvede Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın temsil ettiği Türkiye’den ise toplantıya Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turan katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu zirveye katılmaması Ankara’nın, Pekin yönetimin Doğu Türkistan halkına uyguladığı baskıları tasvip etmediği şeklinde yorumlanabilir.

Görüntünün olası içeriği: Рафкат Садыков ve Abduhalıl Kervan, sakal

Bir başka değerlendirme de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Pekin’deki zirveye katılmamasının “Trump’a mesaj” olduğu yönünde.

Çin lideri Şi Cinping, zirvede yaptığı konuşmada, “Yeni İpekyolu” diye de adlandırılan bu projeyle, Pekin’in küresel hegemonya kurmaya çalıştığı iddialarını reddetti.

İngiltere, Çin’le ekonomik ilişkilerini güçlendirme yolunda adımlar atıyor. Londra merkezli finans şirketleri Pekin’de soluklanıyor.

Çünkü paranın kokusunu alan bankerler kuşağı çok iyi biliyor ki; yeniden yükselen Çin’le beraber dünya ekonomik merkezi de Asya Pasifik bölgesine kayıyor.

Büyüyen Çin’in arkasındaki Avrupalı güç, İngiltere.

Çin tarafı, “Uygur ayrılıkçı hareketi”nin ideolojik kaynağını “Pan İslamizm ve Pan Türkizm” olarak tanımlamaktadır.

Doğu Türkistan meselesi, daha ziyade “Amerika’nın Çin’e yönelik operasyonlarının anahtarı” durumunda.

Uygurları, Çin yönetimine karşı şantaj malzemesi yapıyor.

Türkiye ise Çin yönetiminin, Doğu Türkistan’daki zulümlerine fren olmanın peşinde. Dindaşlarına ve soydaşlarına yönelik her türlü zulüm ve işkenceyi ortadan kaldırmak istiyor.

Kaynak : Gazeteci-yazar sayın Ömür Çelikdönmez’in  dikGAZETE.com‘daki ” ABD-ÇİN İSTİHBARAT SAVAŞINDA TÜRKİYE …” başlıklı yazısının Uygur Türkleri ve Doğu Türkistan ile ilgili bölümü alınmıştır.

Etiketler: » » » » » »
Share
1003 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ