logo

trugen jacn

ABD BAŞKANI TRUMP ” 2020-UYGUR İNSAN HAKLARI VE POLİTİKASI ” YASASINI İMZALADI

SON DAKİKA … ABD Başkanı Donald Trump, Senato ve Temsilciler Meclisi(Kongre)’de ezici çoğunlukla kabul edilen ” 2020 – UYGUR İNSAN HAKLARI VE POLİTİKASI ” yasa tasarısını imzaladı. Resmen yürürlüğ giren bu yasa ile Çin’in İşgalı altındaki Doğu Türkistan’da yaşayan Uygurlar, Kazaklar, Kırgizlar ve diğer Türklere karşı baskı,zulüm,işkence ve etnik soykırım cinayetleri ile insan hakları ihlalleri için önlemler alınması yasal hale geliyor. Bu yasa gereği ÇKP’nin işgalci yönetiminde görevli ÇKP Bölgesel Genel Sekreteri Urumçi Gestaposunun Urumçi İşkencehanesinin şefi Çing Quenggou başta tüm Çinli yetkililere malı ve idari yaptırımlar uygulanması bekleniyor.

Görüntünün olası içeriği: 4 kişi, takım elbise

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

ABD,Başkanı Donald Trump geçtiğimiz haftalarda ABD.Senotosu ve Temsilciler Meclisinden ezici çoğunlu oyları ile kabul edilen ” 2020- Uygur İnsan Hakları ve Politikası ” yasa tasarısı onayladığı ve uygulamaya soktuğu bildirildi.

Beyaz Saray Basın Ofisi’nce yapılan açıklamaya göre bu yasa Başkan Trump’ın onaylaması ile ABD.devletinin resmi bir yasası haline geldiği ve derhal uygulamaya konulacağı bildirildi. 17 Haziran 2020 Çarşamba günü yerel saat ile öğleden sonra (T.S.ile 16.oo ) onaylanan bu yasa ile Çin’in işgalı altındaki ” Uygur Özerk Bölgesi” (Doğu Türkistan)’da yaşayan Müslüman -Türk azınlığa yönelik insan hakları ihlallerini kınanıyor ve bu insanlık suçlarını icra eden Çinli yetkililere yaptırım uygulanmasını öngörüyor.

Görüntünün olası içeriği: yazı

Bu Yasa İle Neler Öngörülüyor ?

== Bu yasa ile ABD Başkanı Donald Trump yönetimine, Uygur Türkleri ve diğer Müslüman Türk azınlıklara uygulanan baskı ve şiddet yasal olarak resmen tescil ve kabul ediliyor.

== Bu yasa ile Doğu Türkistan’daki ÇKP İşgal yönetiminine bağlı Çinli yetkililere yaptırım uygulanması çağrısı yapılıyor.

== ABD yönetiminin uygulayacağı Söz konusu yaptırımlar arasında, Çinli yetkililerin ABD’deki mal varlıklarının dondurulması ve bu yetkililere vize yasağı getirilmesi de yer alıyor. 

== Yasa ile ABD Dışişleri Bakanlığının bölgedeki insan hakları ihlalleri için belirli peryotlarla bir rapor hazırlamasını yasal olarak zorunlu hale getiriyor.

== ABD’de yaşayan Doğu Türkistan asıllı bu Ülke Vatandaşlarının her türlü güvenliklerinin sağlanması kanuni mecburiyet haline geliyor.

== Onlar yüzünden ülkelerinde yaşayan aile ve yakınlarına Çin işgal yönetimi tarafından yapılacak şantaj,baskı ve tehditlerin ber taraf edilmesi için ABD.yönetimi her türlü tedbirleri alması yasal zorunluluk haline geliyor.

== ABD.başta çeşitli ülkelerde faaliyette bulunan Doğu Türkistanlıların kurduğu çeşitli Sivil Toplum Kuruluşlarına her türlü destek sağlanıyor .

ABD DİNİ ÖZGÜRLÜKLER KOMİTESİ’NİN UYGUR TÜRKÜ KOMİSERİ NURİ TÜRKEL İLE SÖYLEŞİ

Dini Özgürlükler Komitesi Komiseri Türkel : Yasanın Çin’in Baskı ve Soykırım Cinayetlerinin Zirve Yaptığı Süreçte İmzalanması Çok Önemli

Geçtiğimiz haftalarda ABD.devletinin önemli bağımsız kurumlarından olan Uluslar arası Dini Özgürlükler Komitesi’ne Dini Özgürlükler Komiseri olarak atanan ve ABD’de yaşayan Doğu Türkistan asıllı Uygur Türkü Av.Dr,Nuri Türkel yasanın onaylanarak resmen yürürlüğe girmesinden sonra yaptığı açıklamada şunları ifade ettiği bildirildi : ” Bugün biz Doğu Türkistanlılar için çok önemli bir gün.Başkan Trump’ın bu yasayı onaylayarak yürürlüğe koyması ve resmen ABD.’nin bir kanunu olarak tarihe geçmesi hem ABD. hem de bizler için çok önemli ve tarihi bir olaydır. Çin işgal yönetiminin ana vatanımızdaki baskı,zulum, etnik soykırımları ile tüm insan hakları ihlallernin zirve yaptığı günümüzde bu yasanın Başkan Trump tarafından imzalanmış olmasının çok önemli olduğunu düşünüyorum. ” şeklinde konuştuğu bildirildi.

Tasarı, Senato’da 15 Mayıs’ta, Temsilciler Meclisi’nde de 27 Mayıs’ta onaylanarak Trump’ın imzasına sunulmuştu. 

Kaynaklar : karar.com-rfa.org/Uygurca-Ajanslar

Etiketler: » » » » » » » » » » »
Share
851 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ