logo

trugen jacn

İSTANBUL BŞ.BELEDİYESİNİN ÇİNCE TABELALARINA KARŞI İMZA KAMPANYASI BAŞLATILDI

Çin ile imzaladığı ‘dostluk anlaşması’ kapsamında tramvay ve metro duraklarına Çince tabela asan İBB’ye tepkiler sürüyor. Vicdanları yaralayan uygulamanın iptal edilmesi için STK’lar tarafından imza kampanyası başlatıldı.null

İstanbul\'daki Çin tabelalarına karşı imza kampanyası başlatıldı

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ ( UYHAM

Doğu Türkistan’da kurduğu toplama kamplarıyla yüz binlerce Uygur Türküne sistematik soykırım uygulayan Çin hükümetiyle ‘dostluk anlaşması’ imzalamasının ardından skandal bir kararla duraklara Çince tabelalar asan İBB, çığ gibi büyüyen tepkilere rağmen uygulamadan dönmüş değil.

19-10/07/inn.jpg

İMZA KAMPANYASI BAŞLATILDI

Halk arasında rahatsızlığa yol açan anlamsız uygulamadan vazgeçilmesi için change.org’da imza kampanyası başlatıldı. Doğu Türkistan STK’lar Platformu tarafından ‘İstanbul sokaklarından Çin yazıları kaldırılsın, Türkçeyi Sahip çıkalım’ adıyla başlatılan imza kampanyası, skandal uygulamadan rahatsız olan tüm vatandaşların desteğini bekliyor.

Kampanyanın oluşturulduğu sayfada, Doğu Türkistan STK’lar Platformu’nun, “Fatih’in emaneti İstanbul sokaklarından Çin yazıları kaldırılsın, Doğu Türkistan’da Türkçe konuşmayı, yazmayı ve okumayı Türk’e dair her şeyi yasaklayıp Türk’e zulmederken İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin metro ve tramvay istasyonlarına Çince yazı yazmasını kınıyoruz ve asla kabul etmiyoruz. Çin yazıları kaldırılsın! Herkesi bu konuyla ilgili şikayete davet ediyoruz.” şeklindeki açıklaması yer aldı.

Tabelalardan rahatsız olan ve imzasıyla destek olmak isteyen vatandaşlar, bu linke tıklayarak kampanyaya ulaşabilirler.

19-10/07/egjzatdvaau375q.jpg

ÇİNCE TABELALARA YAPIŞTIRMALI PROTESTO

AGD – MGV Teşkilatları, İBB’nin astığı Çince tabelalara Doğu Türkistan bayrakları yapıştırarak protesto etmeye başladı. Duraklardaki Çince tabelalara yapıştırılan “Katil Çin” ve “Doğu Türkistan’a Özgürlük” yapıştırmalarıyla, skandal uygulamaya tepki gösterildi.

Doğu Türkistan’da yaşanan duruma kayıtsız kalmayan vatandaşların uygulamaya karşı gerçekleştirdiği bu eylem, halkın takdiriyle karşılandı ve “Doğrusu budur” yorumlarına neden oldu.

Uygurlu kardeşlerimize ırkları, dinleri, dilleri ve kültürleri nedeniyle işkence uygulayan ve insanlık dışı şekilde toplama kamplarında esir eden bir ülkenin dilinde oluşturulan tabelalar, sadece İstanbul’un değil tüm Türkiye’nin tepkisiyle karşılandı.

Türk Milleti gereğini yapar.

Gepostet von Türk Milletim am Samstag, 5. Oktober 2019


KAYNAK : https://www.karar.com/guncel-haberler/istanbuldaki-cin-tabelalarina-karsi-imza-kampanyasi-baslatildi-1345405#

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » »
Share
446 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ