logo

trugen jacn
22 September 2019

ÇİN’İN ESAS AMACI : MÜSLÜMAN TÜRKLERİN YAŞAMADIĞI BİR DOĞU TÜRKİSTAN

Doğu Türkistan’da yüz binlerce Müslüman Uygur’u toplama kamplarında esir eden eden Çin, bir kez daha uyduya yakalandı. Kaşgar’daki bir toplama kampından binlerce kişinin Korla kentindeki tren istasyonuna sevk edildiğini gösteren görüntüler sosyal medyada paylaşıldı. Kayıtta cezaevi kıyafeti giydirilen ve zincire vurulan Uygurlar, gardiyan eşliğinde bilinmeyen bir yere götürülüyor.İşgalci Çin’in bu yeni uygulamasından amacının Müslüman Türk’ün mevcut olmadığı sadece etnik Çinlilerin yaşadığı bir Doğu Türkistan olduğu bildiriliyor.
Çin\'in binlerce Uygur tutukluyu sevk ettiği görüntüler ortaya çıktı

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

Çin’in Doğu Türkistan’da 3 yıldır sürdürdüğü etnik ve kültürel soykırımın her gün yeni bir kanıtı ortaya çıkıyor. Daha önce 2 milyona yakın Uygur’u zorla tuttuğu toplama kamplarını inkar eden ancak zulüm binalarını gösteren uydu görüntüleri karşısında geri adım atarak “Toplama kampı değil, okul” savunması yapan Pekin yönetimi, uluslararası medya kuruluşlarını davet ederek iddiaları yalanlamaya çalıştı.

GUANTANAMOU ESİR KAMPI GİBİ

Salı günü Youtube ve Twitter’da paylaşılan yeni uydu görüntüleri ise Çin’in Müslüman Uygurlara mahkum muamelesi yatığını gözler önüne serdi.


Doğu Türkistan’daki Korla şehri tren istasyonunu gösteren tayıtta başları traşlı, tek tip kıyafet giydirilmiş, ayakları zincirli, elleri kelepçeli ve gözleri bağlı mahkumlar, önce yerde otururken görülüyor. Başlarında çok sayıda Çin polisinin beklediği tutuklular daha sonra askeri disiplin içinde bilinmeyen bir yere götürülüyor. 

19-09/22/screenshot_3.jpg


ABD’nin 11 Eylül saldırısının ardından kurulan Guantanamo cezaveni akıllara getiren görüntüleri inceleyen bir Avrupa güvenlik kaynağı Sky News’e “Yüzlerce gözü kapalı ve zincirlenmiş tutukluyu gösteren görüntülerin gerçek olduğunu” söyledi. Kaynak, “Görüntüleri inceledik ve orijinal olduğuna inanıyoruz. 600 kadar kelepçeli mahkum taşınıyor; başları traşlı, gözleri kapalı ve elleri arkalarından bağlı. Bu, Çinlilerin tutukluları taşıma şeklinin tipik bir örneği. Mahkumların Uygur Müslümanları olduğunu düşünüyoruz” dedi. 

19-09/22/screenshot_8.jpg

DOĞU TÜRKİSTAN BOŞALTILIYOR MU?

Doğu Türkistan’daki gelişmeleri yakından takip eden bir uzman ise Karar.com’a videoda mahkumlara giydirilen yeleklerin Kaşgar’daki bir toplama kampında kullanıldığını söyledi. 

Öte yandan binlerce mahkumun nereye sevk edildiği bilinmezken, ülkenin iç kesimlerine gönderildikleri iddia edildi. Bu ihtimal Çin’in Doğu Türkistan’ı boşaltma politikasını akıllara getirdi. Dünya kamuoyunda tepkilere neden olan kampların da başka bölgelere taşınma ihtimali de bulunuyor. 

BM GÜNDEMİNE GELEBİLİR

Çin, iddia edilen gözaltı yerlerinin eğitim ve beceri geliştirmeyi amaçlayan “mesleki” merkezler olduğu konusunda ısrar ediyor. Dünya liderlerini ağırlayacak New York’taki Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda Doğu Türkistan konusunun gündeme gelmesi bekleniyor. 

19-09/22/screenshot_9.jpg


Beş insan hakları örgütü, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’e mektup yazarak Çin hükümetinin Sincan bölgesinde bir milyondan fazla Müslüman’ı tutuklamasını kınamış ve hükümetin gözaltı kamplarını derhal kapatması için girişimde bulunulmasını istemişti.

19-09/22/screenshot_12.jpg
19-09/22/screenshot_11-1569102894.jpg

Görüntüleri analiz eden hesaplardan biri de ‘Nathan Ruser’ adıyla paylaşım yapan kullanıcı. Bu hesaptan yapıan paylaşıma göre uydu verileri görüntülerin Ağustos ayında çekildiğini gösteriyor. 


Kaynak ://www.karar.com/dunya-haberleri/cinin-binlerce-uygur-tutukluyu-sevk-ettigi-goruntuler-ortaya-cikti-1330995

Etiketler: » » » » » » » » » »
Share
6861 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ