logo

trugen jacn

KOMÜNİST ÇİN’İN NAZİ KAMPLARI ZULMÜ,EN YAKIN MÜTTEFİKİ PAKİSTAN’A DA UZANDI !

Komünist Çin’in NAZİ kampları zulmü,onun  en yakın dostu ve Müttefiği  olan Pakistan’a kadar uzandı. Kendilerine  sığınan  Müslüman Uygurları ABD’ye  para karşılığı satarak Guantanamo Cehenneminde yılılarca tutulmalarına sebep olan onları Çin’e  ölüme teslim  etmeleri  ile  ünlenen ve  bu insanlık dışı tutumu ile İnsan hakları örgütlerinin  tepki ve protestolarına maruz kalan Pakistan yönetimi,bu kez kendi Vadaşlarının  Çin Uyruklu  Uygur eşlerini korumaktan ve geri almaktan aciz kaldı. Çin’in Doğu Türkistan’daki  baskı,zulmü,soykırım uygulamalarının uluslar arası arenadaki en büyük  şakşakçısı, destekçisi ve alkışlayıcısı  olan Pakistan yönetimi,   Doğu Türkistan’a yakınlarını ziyaret için giden ve Pakistanlı Müslümanlarla evli olan  Uygur Hanımlar Doğu Türkistan’da tutuklanarak Çin Nazi Kamplarına hapsedildi. Pakistanlı  damatlar  bütün  çabalarına  rağmen Çin’in Uygur eşlerini serbest bırakmaması üzerine  Çin’in başkenti Pekin’e gitti ve bu kent’te protesto   eylemleri  yaptıkları bildirildi. Bu durum  ise,şu Uygur sözü ile tam tamına çakışıyor  ; ” Mozayning başıga kelgen bir kün Kala’ning hem başına kilur =  Dana’nın başına gelen bir gün ineğin de başına gelir.” 

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, ayakta duran insanlar ve açık hava

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

Çin’in başkenti Pekin’de bulunan Pakistan büyükelçiğine gelen iki Pakistan vatandaşı, Doğu Türkistanlı eşleriyle yeniden bir araya gelmek için elçilikten yardım istedi.

Pakistanlı vatandaşlar, Çin’in  Doğu Türkistanlı   Uygur Türkü olan tutuklayarak Toplama kamplarına hapsettiklerini, eşlerini kendileri ile görüştürmediğini ve yurt dışına çıkışlarına izin de vermediğini söylüyor. Ayrıca şikayetçi oldukları diğer bir konu da Pekin’deki Pakistan büyükelçiliğinin kendilerine yeterli düzeyde yardım etmemesi. 35 yaşındaki kozmetik tüccarı Mirza Imran Baig, içinde bulunduğu durumu, “Çok ama çok mutsuzum.” sözleriyle tanımlıyor. Baig, eşininin 2017’nin mayıs ayında Çin’e döndükten sonra bir daha çıkışına izin verilmediğini ve toplama kampına gönderildiğini söylüyor. Ayrıca, hem eşinin hem de 4 yaşındaki kızlarının da pasaportuna el konulmuş.

Çin yönetimi ise Birlemiş Milletler’in yanı sıra uluslararası insan hakları örgütleri ve Batılı ülkelerin, Doğu Türkistanlılara yönelik insan hakları ihlalleri nedeniyle yönelttikleri eleştirileri gözardı ediyor.Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, gülümsüyor, oturuyor, çocuk, selfie, yakın çekim ve iç mekan

Uygur Türkleri ile evli Pakistanlıların davalarını takip eden Lahor merkezli iş adamı ve hukukçu Mian Şahid İlyas’a göre, benzer durumda olan çok sayıda aile var. Ayrıca Çin’e dönen Doğu Türkistanlı kadınların çıkışlarına bir daha izin verilmediğini belirtiyor.

Diğer yandan Çin, komşusu Pakistan ile olan ‘iyi’ ilişkilerinin gerek Doğu Türkistanlıların Pakistanlılarla olan ailevi bağlarının gerekse bu ülkedeki ekonomik yatırımlarının eleştirilmesinin iki ülke ilişkilerini bozamayacağını dile getiriyor.

‘Çin önce borç veriyor ardından kendine bağlıyor’
Ancak Batılı ekonomistlerin son dönemlerde dillendirdiği yaygın kanı Çin’in ‘ortak ekonomik projeler’ adı altında krediler vererek borç batağına sürüklediği bazı ülkeleri kendine mahkum etme politikası yürütmesi.Görüntünün olası içeriği: 2 kişi

Analistlere göre o ülkelerden biri de Pakistan.

Pekin, Pakistan’daki bazı ekonomik projelere on milyarlarca dolar ödenek sağlıyor.

Pakistan’da yeni iş başına gelen hükümet ise Navaz Şerif yönetimi dönemindeki bazı projeleri iptal etme eğiliminde.

Bunun önüne geçmeye çalışan Çin, İmran Han liderliğindeki hükümetle yine sıcak ilişkilere hazır olduğunu bildirdi.

BM Genel Kurul toplantıları kapsamında New York’ta bulunan Çin Devlet Konseyi Başkanı Wang Yi, Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi’ye iyi bir başlangıç yapmak istediklerini dile getirdi.Görüntünün olası içeriği: 6 kişi

Doğu Türkistanlılar ile evli Pakistanlılar ise Başbakan İmran Han’ın kararlı bir şekilde konuya el atmasını ve aile birleşimlerinin sağlanmasını istiyor.Görüntünün olası içeriği: 3 kişi, gülümseyen insanlar, telefon

Birleşmiş Milletler verilerine göre Çin, bir milyonun üzerinde Doğu Türkistanlı Uygur Türkünü toplama kamplarında tutuyor.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, ayakta ve açık hava

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, ayakkabılar, gece ve açık hava

Kaynak : https://tr.euronews.com/2018/09/26/cin-dogu-turkistanli-kadinlari-aileleri-ile-gorusturmuyor

Etiketler: » » » » » » »
Share
972 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ