logo

trugen jacn

ÇİN,İŞGALİNDEKİ DOĞU TÜRKİSTAN’DA MÜSLÜMANLARA ORUCU BU YIL DA YASAKLADI

Çin yönetimi  işgali altında tuttuğu   Doğu Türkistan’da Müslüman Türklere bu yıl de orucu yasakladı.Restoran ve Lokantaların açık tutulması için emir verildiği bildirildi.

Çin\'de Uygur Türklerinin yaşadığı Sincan Uygur Özerk Bölgesi\'nde oruç tutmak yasak

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM) 
Çin Komünist Partisi, yıllardır olduğu gibi bu sene de Müslümanların Ramazan ayında oruç tutmasını engellemeye çalışıyor. Çin yönetimine bağlı internet siteleri, yoğun olarak Uygur Türklerinin yaşadığı Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde memurlar, öğrenciler ve çocukların oruç tutmasına yasak getirildiğini duyurdu. 10 milyondan fazla Müslüman Uygur Türkü’nün yaşadığı bölgede, bazı lokantalara açık kalma emri verildi.

Al Jazeera’nın haberine göre, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde yer alan Korla kentinin internet sitesinde yapılan duyuruda “Parti üyeleri, kadrolar, sivil memurlar, öğrenciler ve çocuklar Ramazan boyunca oruç tutmamalı ve dini aktivitelerde yer almamalıdır. Yiyecek ve içecek satan dükkânlar kapanmamalıdır” ifadeleri kullanıldı.

PEKİN’İN LİDERLİĞİNİ TEHDİT EDİYOR
Kazakistan’a komşu İli vilayetinin Tikes  kasabasının yetkililerinden Ahmetcan Tohti, parti üyeleri, kadrolar, sivil memurlar, öğrenciler ve çocukların Ramazan boyunca camilere de girememesi gerektiğini ifade etti.

Kısıtlamaları eleştiren  Dünya Uygur Kongresi Sözcüsü Dilşat Raşit, “Çin, Uygurların inancının Pekin’in liderliğini tehdit ettiğini düşünüyor” dedi.

Çin’i yöneten ve resmi olarak ateist olan Komünist Parti, ülkede yaşayanların inanç özgürlüğü olduğunu iddia etse de, dini toplulukları sıkı bir şekilde kontrol etmeye çalışıyor. Uygur aktivistler, bu durumun bölgedeki etnik gerginliği artırdığını; etnik gerginliğin de son yıllarda binlerce kişinin ölümüne neden olduğunu belirtiyor. Çin ise Sincan’daki çatışmalardan “dini aşırılıkçılık” ve “terör tehdidi”ni sorumlu tutuyor.
Kaynak : http://www.karar.com/dunya-haberleri/cinde-oruc-tutmak-yine-yasak-149372#

Etiketler: » » » » » »
Share
1836 Kez Görüntülendi.