logo

trugen jacn
01 Nisan 2017

İŞGALCI KOMÜNİST ÇİN,DOĞU TÜRKİSTAN’DA KUTSAL İSLAM DİNİNE RESMEN SAVAŞ AÇTI

İşgalcı Komünist ve Ateist Çin yönetimi İşgali altındaki Doğu Türkistan’da  Müslüman Uygur Türklerine  resmen savaş açmış bulunuyor. Çin işgal Ordusu tarihin en acımasız, en vahşi ve  en aşağılık bir  baskı,zulüm, zorla dönüştürme asimilasyon ve dini soykırım içerikli yasaklar  zincirini yürürlüğe   koyduğu açıklandı. Bugünden(01 Nisan 2017’den) itibaren Müslümanların  islam inancına ait bütün fikir,düşünce,eylem ve hareketleri yasaklanmış durumda.Bu  Hitayist ve Hitler Faşizminden de beter  Han zulmü köyler, kasabalar,ilçeler ve  kentler bazında onbinlerce Çin işgal asker ve polisinin katıldığı operasyonlarla  zorla uygulanmanya çalşılıyor. 


Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

Çin’den İşgalı Altındaki Doğu Türkistan’da Uygur Müslümanlarına yeni yasaklar!

Çin’de “dini aşırılıklarla mücadele” gerekçesiyle Uygur Özerk Bölgesi’ndeki Müslümanlara yönelik yasaklar ve uygulamalar içeren 15 maddelik bir düzenleme yapıldı. Evlilik, cenaze işleri ve miras bu yasaklardan sadece birkaçı…

Çin hükümetinin, Uygur Özerk Bölgesi’nde “terörizme ve bölücülüğe yönelik artan tehditlere karşı” başlattığı kampanyanın devamında bölgede yaşayan Müslümanlara yeni yasaklar getiren yeni yönetmeliğini Çarşamba günü yayınladı.

DEVLET TELEVİZYONU İZLEMEMEK YASAK

1 Nisan Cumartesi günü yürürlüğe girecek olan düzenlemede ‘peçe ve sakalı’, devlet televizyonunu izlemeyi reddetme ya da devlet radyosunu dinlemeyi reddetme ve çocuklarına dinlettirmemeyi yasakladı. Resmi eğitim sitesi News.ts.cn, İslami hareketleri “aşırılık yanlısı tezahürler” olarak nitelendirerek ulusal eğitime başladı. Uygur Özerk Bölgesinde kırsal kesimlerde güvenlik ve gözetim önlemleri artırılarak bölgeye binlerce ağır silahlı polis konuşlandırıldı. Çin güvenlik güçleri Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde büyük bir “anti-terör” mitingi düzenledi. Hükümetin “aşırılık” olarak gördüğü, günlük yaşamın çeşitli yönlerini kapsayan 15 maddelik öğe veya davranış listesinde neredeyse İslami yaşamın birçok özelliği yer aldı.

uYGUR tEBABET rESİMLERİ ile ilgili görsel sonucu

EVLİLİK – CENAZE VE MİRAS’TA İSLAMİ KURALLAR YASAK

Yönetmelik uyarınca, evlilik ya da boşanma ya da başkalarının düğün, cenaze törenlerine ve miraslara karışmak için yasal işlemler yerine dine başvurmak aşırı görülerek yasaklanmış eylemler kapsamında. Diğer işlemler arasında, aile planlaması politikalarının uygulanmasına müdahale etmek veya sabote etmek ve ulusal kimlik kartlarına, ev kayıt defterlerine veya Çin para birimine kasıtlı olarak zarar vermek.

HELAL KAVRAMI KULLANMAK YASAK

Mevzuata göre, gıda ile ilgili olmayan bölgelerde Helal kavramının uygulanması ya da başkalarının laik hayatlarına müdahale etmek için kullanılması da aşırı bir eylem olarak kabul edilir. Yeni yönetmelik ile, İslami içerikli yayın, basım, dağıtım, satış, üretim, video, mağaza, yasaklanıyor. Aile planlaması politikasının uygulanmasına engel teşkil edilme sayılan çocuk doğum sayısı ceza sebebi.

İHBAR DA YASAYA GİRDİ

Halka açık yerlerde, toplu taşıma, tren istasyonları, havaalanları gibi kamuya açık alanlarda peçe takan kadınların derhal emniyet güçlerine ihbar edilmesi gerektiği de maddeler arasında.

Kaynak : Milli Gazete,Timetürk ve diğer gazete ve ajanslar

Etiketler:
Share
919 Kez Görüntülendi.