logo

trugen jacn

İŞGALCI ÇİN;MÜSLÜMAN UYGURLARI ETNİK ÇİN BAYARAMI “ ÇAĞAN” ’I KUTLAMAYA ZORLUYOR

 

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)
Doğu Türkistan’daki etnik Çinli göçmenlerin pençesinde olan  işgal yönetimi 27 Ocak-02 Şubat tarihleri arasınde etnik Çinlilerin  kutladıkları geleneksel Çin yılbaşı Bayramını Müslüman Uygur Türklerini de kutlamaya zorladıkları açıklandı.
Çin’in resmi yayın organlarından “Xinjiang gazetesi”,Tergritag ve Halk Haber sitelerinde yer alan bilgilere göre Uygur Türklerinin çoğunlukta yaşadığı,Aksu,Kaşgar,Turfan,Yarkent,Hoten,Kumul ve İli vilayetleri ile Kırgiz Türklerinin yoğunlukta yaşadıkları  Kızılsu İlçesi’nın  en ucra köylerine kadar Çin Çagan bayramını kutlama komiteleri teşkil edildiği ve bu komiteler aracılığı ile bu etnik Çin bayramını kutlamaya zorlandıkları belirtildi.
Çin işgal yönetimi bu etnik Çin bayramı kutlamalarını bahane ederek değişik sanat ve kültür faaliyetleri tertip ettikleri ve Uygur Türklerini ailece bu etkinliklere katılmaya zorladıkları bildirildi. Sözde  bu sanatsal ve kültürel etkinliklerde İşgal yönetiminin “Milletlerin Biriliği – İkiz Ailelerin Faziletleri ve Çin Komünist Partisi’ne Methiyeler” gibi resmi söylemlerinin öne çıkarıldığı açıklandı.


İşgalcı Çin yönetiminin açık ve net bir etnik asimilasyon ve dönüştürme uygulaması olan “İkiz Aileler = etnik Çinlilerle Evlenme Yolu İle Akrabalık Oluşturma “ propagandasına hız verdikleri,Uygur Ailelerin, Müslüman Uygur Türklerinin dini eçirkli milli bir geleneği olan Pete Kılmak = Fatiha okumak faaliyetini ateist veya başka dinlere inanan etnik Çinli göçmen ailelere de yapmalarına zorlandıkları ayrıca, Uygurların an’anevi hediye nesneleri olan Sangza,Tokaç (Ekmek  ve Pasta ) türleri evlerinde hazırlayarak Çinli göçmenlerin evlerine  hediye olarak götürdüklerine dair  resim ve görüntüler yer alıyor.


Uzmanlar ; Pekin’in Doğu Türkistan’a atadığı  bölgenin tek hakimimutlak ÇKP.nın Hitayist diktatörü Çin Çuvenggu’nun Tibet’te uyguladığı Çin faşizmi temelli bu NAZİ uygulamalarının   Doğu Türkistan’da da mağluip olacağının mukadder olduğunu belirterek ; ÇKP: genel Sekreteri Çin’in bu uygulamalarının merkezi Çin hükümetine karşı bir Siyasi rüşvet olarak olarak icra ettiğini  ifade ediyorlar. Bölge Uzmanları,bu ve benzeri Çin faşisizmi temelli  uygulamaların  zaten dayanma sınırlarını zorlayan Müslüman Uygur Türklerinini ileride büyük ve topyekün bir başkaldırı hareketine yıl açmasından endişe ettiklerini belirtiyorlar.

 

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
1522 Kez Görüntülendi.