logo

trugen jacn

DOĞU TÜRKİSTAN’IN BAŞKENTİ URUMÇİ, GAZİANTEP İLE ” KARDEŞ ŞEHİR” OLDU

Çin Halk Cumhuriyetinin kuzeybatısında yer alan ve Doğu Türkistan adıyla da bilinen, Sincan Uygur Özerk Bölgesinin başkenti Urumçi ve Gaziantep, imzalanan protokol ile resmen kardeş şehir oldu.

Gaziantep’in yeni kardeş kenti, Doğu Türkistan’ın Başkenti Urumçi oldu

Uygur Haber Ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

Kardeş Şehirler protokolu Doğu Türkistan’ın başkenti Urumçi’de imzalandı.  Protokolü, Gaziantep Büyülşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin adına Başkan Vekili Latif Karadağ ve Urumçi Özerk Bölgesi Belediye Başkanı İlham Sabir imzaladı. Dost ve kardeş iki şehir arasında imzalanan bu protokol ile sosyo, ekonomik, kültürel ve ticari ilişkilerin hızla güçlendirilmesi amaçlanıyor. Karadağ, imza törenindeki konuşmasında, iki kent arasındaki kardeşliğin önemine vurgu yaparak, zaten kardeş olan bu iki halkın Uygur Türkleri ve Anadolu Türkleri arasındaki kardeşlik bağlarının bu anlaşmayla daha da güçleneceğini belirtti.

Ayrıca çok zengin kültürleri bulunan bu iki şehrin kardeşliğe atılan bu imzalarla ticari, ekonomi, eğitim, sağlık, spor, teknoloji, kültür ve bilim gibi konularda da karşılıklı olarak birçok projeyi şehirlerine kazandıracaklarını dile getiren Karadağ, misafirperverliklerinden dolayı İlham Sabir’e teşekkür etti.

Urumçi Belediye Başkanı Sabir de Urumçi’nin 2,5 milyon nüfusu ve 10 bin 989 kilometrekarelik yüz ölçümü ile, Çin Halk Cumhuriyetinin en büyük yerleşim birimleri arasında yer aldığını söyledi. Bölgenin siyaset, ekonomi, kültür, ulaşım ve iletişim merkezi olarak gelişen bir ekonomiye sahip olduğunun altını çizen Sabir, ayrıca Urumçi’nin Orta Asya’nın önemli ekonomi ve ticaret merkezlerinden biri haline geldiğini aktardı. Sabir, İpek Yolu üzerinde son derece önemli noktalarda bulunan Urumçi ile Gaziantep’in kardeş olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Bundan sonraki süreçte daha fazla işbirliği yapılacağına dikkati çeken Sabir, “Mevcut protokolü bir milat olarak alıyoruz ve bundan sonra çok daha aktif bir kardeş belediyecilik yürütmek istiyoruz. İpek Yolu’nun önemli iki şehrinin bir araya gelmesi ile büyük işbirlikleri gerçekleştireceğimize yürekten inanıyorum” dedi.

Törenin ardından Karadağ Sabir’e Gaziantep’e özgü yöresel hediyelerini takdim etti.

Gaziantep’in yeni kardeş kenti, Doğu Türkistan’ın Başkenti Urumçi oldu

Urumçi’de Açılan  Fuar’da ” İpek Yolu Ekonomi Kuşağı Forumu” Gerçekleştirildi.

Bu ayın başlarında Urumçi’de açılan Avrasya Fuarı  Organizasyonu kapsamında ayrıca 4. İpek Yolu Ekonomi Kuşağı, İşbirliği Ve Kalkınma Forumu da gerçekleştirildi. Forumda Gaziantep sunumuyla tüm katılımcıların dikkatini çeken Başkan Vekili Karadağ, Çin’li ve yabancı katılımcıların yoğun ilgisi ile karşılaştı. Özellikle sunumda yer alan gastronomi, kültürel miras ve Gaziantep el sanatları katılımcıların ilgisini çekti. Forum kapsamında Urumçi şehri bir çok ekonomik işbirliği protokolü imzalayarak uluslararası alanda etkinliğini arttırmış oldu.

İpek Yolu Ekonomi Kuşağı Forumu’na Kore,Kırgızistan, Rusya, Maldivler, Tayland, Pakistan, İran ve Afganistan’dan temsilciler katılırken Türkiye’den sadece Gaziantep katılım sağladı.

Kaynak : http://www.malatyaguncel.com/gaziantepin-yeni-kardes-kenti-dogu-turkistanin-baskenti-urumci-oldu-473337h.htm

 

Etiketler: » » » » » » »
Share
2153 Kez Görüntülendi.