logo

trugen jacn
12 Haziran 2016

DOĞU TÜRKİSTANLI UYGUR TÜRKLERİ SURİYE’DE SAVAŞIYOR MU ?

Türkiye’nin Çin ile arasındaki temel sorunların kaynağı ve zaman zaman ilişkilerin gerilmesine  neden olan Uygur  Türkleri meselesinde, Suriye’nin demografik yapısı da devreye giriyor.

The Levant News’den Dr. Haytham Mouzahem’in haberine göre, Çin vatandaşı olan Uygurlar, Suriye’de Ahrar’uş Şam, ÖSO ve Nusra Cephesi saflarında savaşıyorlar.

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

Doğu Türkistan ( Şincan)  kökenli bu Uygurlar, çoğunlukla İdlib, Lazkiye ve Rakka ile halep kırsalında bulunuyorlar. İdlib’dekiler de çoğunlukla stratejik Cisreşşuğur, Eriha ve Cebel Zaviye’deler.

Habere göre, Uygur militanların çoğu aileleriyle birlikte bölgeye geldi ve buralara yerleşti. Militanların çoğu, El Kaide bağlantılı Türkistan İslami Partisi’ne (TİP) üye.

Uygurların, Alevilerin terk ettiği Cisreşşuğur (İdlib), Gab (Hama) ve Cebel Ahmer (Lazkiye) bölgelerine yerleştiği söyleniyor.
Uygur Savaşçıların (militanların) geri dönmemek üzere Suriye’ye yerleştiği, Suriye’ye Türkiye üzerinde geçiş yaptıkları belirtiliyor.

Kaynaklar, en az 2000-2500 Uygur militanın Suriye’de savaştığını tahmin ediyor. Bunlardan 500 ila 1000 tanesi, “Horasan Vilayeti” adı altında  savaşıyor.

Ancak daha önemlisi, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 400-500 kadar Uygur, Lazkiye’deki Türkmen Dağı ve İdlib-Cisreşşuğur’daki Zunbaki köyüne yerleştirildi.

Haberde, bu ailelerin  bölgenin demografik yapısını değiştirerek Türk etnik kimliğine sahip kişileri bölgeye sokmak amacıyla yerleştirildiği öne sürülüyor.

TİP, Fetih Ordusu’nun geçen seneki İdlib operasyonuna da destek vermişti. Türkiye, Fetih Ordusu’nu destekleyenler arasında yer alıyor.

Doğu Türkistan  İslam Partisi(TİP) ‘den Açıklamalar

Doğu  Türkistanİslam Partisi’nın Suriye Sorumlu İbrahim Mansur Türkistanı   şunları ifade ediyor ;

” Doğu Türkistan İslahatçı İslam partisi(TİP) Kaşgar-Barınlı bir Uygur Türkü olan Zeyyiddin Yusuf ve arkadaşları tarafından  1988 yılında kurulmuştur.
Pekin yönetimi tarafından 05 Nisan 1990 Barın Ayaklanmasının bastırılması esnasında kendisi ve ailesi Çinli işgalcılarca şehit edilmiştir. Zeyyiddin Yusuf’un liderliğinde 1988’de kurulan TİP’in kadroları   1997 ve sonrasında  Afganistan’a sığınmıştır.  TİP.’nın  El Kaide terör örgütü ile bağlantısı bulunmamaktadır.    2012’den bu yana silahlı savaşçılarını  Suriye’ye gönderdiğini ifade eden İbrahim Mansur, Esed yönetimine karşı ÖSO. ve muhaliflerle dayanışma içinde olduklarını   ve IŞİD’e karşı da mücadele ettiklerini vurguluyor.

Suriye’de savaşan diğer gruplarla herhangi bir sorun ya da sürtüşme yaşamadıklarını söyleyen Mansur sözlerine şöyle devam ediyor:

” Türk halkı bin yıldır,  Müslümanlara liderlik yapıyor. Türk Milleti Her zaman Müslümanlara sahip çıkmıştır. Türkiye’deki Müslüman kardeşlerimizden Suriye’de ya da Doğu Türkistan’da olsun oradaki kardeşlerine yardım yapmalarını umuyoruz. Bizim Türkiye’deki Müslüman kardeşlerimizle din, dil ve kan bağımız var. Dolayısıyla Türk halkından Doğu Türkistanlı kardeşleriyle dayanışma içinde olmalarını çok arzu ediyor ve ısrarla da   talep  ediyoruz.”

Onlarca aile ile doğdukları topraklardan Suriye’ye göç ettiklerini belirten TİP Suriye Sorumlusu Mansur, muhaliflerin kontrolündeki bölgelerde Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ve İslami Cephe ile koordinasyon içerisinde olduklarını ancak müstakil olarak hareket ettiklerini sözlerine ekliyor.

Kaynak : http://www.turkcuturanci.com/turkcu/turklugun-dost-ve-dusmanlari/uygur-turkleri-suriyede-savasiyor-mu/new/( AA.Kanal 7.com ve diğer Ajanslar)

 

Etiketler: » » » » » » » » » »
Share
1343 Kez Görüntülendi.