logo

trugen jacn
26 Şubat 2016

ÇİN, AKSU/AYKÖL’DE BABA VE OĞLU’NU HAPSETTİ ANNE- KIZ’IN İSE, ÖLÜMÜNE SEBEP OLDU,

İşgalçı Çin’in  sözde Doğu Türkistan’in İdari Taksimat Haritası

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

İşgalci Çin’in  Doğu Türkistan genelinde geçen Ramazan ayından beri yürürlüğe koyduğu “Dini Radikalizmle Savaş ve Aşırılıklara Sert darbeler indirilmesi” zulmünün bu ülkenin tarihi ve önemli merkezlerinden Aksu bölgesi genelinde Çin   devlet terörü kullanarak şiddetle uygulamakta olduğu bildirildi. Geçtiğimiz günlerde Kelpin İlçesinde Çin işgal yönetimine Çince tercüman olarak çalışan Mehmet Emin Berat, eşi ve oğlu ile birlikte tutuklanarak ağır hapis cezasına çarptırılmasından sonra, İşgalcı Çin’in Ayköl ilçesinde de toplu tutuklamalar yaptığı ve bu ilçe’de bir aile dramına sebep olduğu bildirildi.

Günümüz, Aksu Şehrinden Genel Bir Görünüş (Gökdelenler  etnik Çinli Göçmenler için yapılmıştır.)

Özgür Asya radyosu’nun haber sitesinde, Doğu Türkistan’dan kendilerine yollanan bir dinleyici mektubunu kaynak göstererek verdiği  habere göre ,  geçen yıl Ayköl’de oturan  Tursun Mahmut ile 17 yaşındaki oğlu Abdulhekim Tursun mahalle Mescidinin yanındaki boş arazi’de toplu(Camaat ile) namaz kılması, “Yasa dışı Dini Faaliyette Bulunmak” iddiası ile tutuklandı. Oğul Abdulhekim Tursun’un 17 yıl hapis cezasına ve Baba Tursun Mahmut’un ise 7 yıl hapisle cezalandırıldı. Baba TUrsun Mahmut Aksu’daki bir Çocuk Tutukevi’ne hapsedildiği  açıklandı.Ayrıca Baba oğul’un yargılanma sürecinde kendilerine avukat tutmalarına izin verilmediği ve savunma hakkı dahi tanınmadığı de  belirtildi.Babası ve erkek  Kardeşinin ayni anda  tutuklanıp mahkum edilmesine çok içerleyen ve üzülen ailenin 2 çocuklu hamile kızı Hayrıgül Tursun’in ise,evinde gece saatlerinde erken doğum yaptığı, gece kendisini Hastaneye götürcek kimse olmadığı için kan kaybından hayatını kaybettiği bildirildi. 3 gün sonra ise,vefat eden Hayrigül Tursun’un 3 yaşındaki kızı’nın gece aniden rahatsızlanarak vefat ettiği ve İşgalcı Çin’in böylece bir aile faciasına neden olduğu bildirildi.

qattiq-zerbe-berish-saqchi-tutqun.jpg
Özgür Asya muhabirleri Ayköl İlçe Kamu İdaresi Yetkililerine telefonla ulaşarak bu aile dramını teyit etmek istedi.Telefon’a çıkan İlçe Kamu güvenliği idaresi Nöbetçi Polisi,olay hakkında bilgi vermeye yetkisinin bulunmadığı belirtti ancak “ Abdulhekim Tursun 7 yıl hapise hükümlü. Balılar Turmisi’da = Çocuk Tutukevindedir.” cümlesi ile bu olayı doğrulamış oldu.

Hasiyet Hanım : 23 Yaşındaki Hamile Kızım Hayrigül Gece Hastaneye Götürülemediği için hayatını kaybetti

Özgür Asya Radyosu muhabirleri kocası Abdulhekim ile oğlu tutuklanan ve halen hapiste bulunan Hasiyet Hanım’a telefonla ulaştılar ve olay hakıkında bilgi almaya çalıştılar.Radyo’ya konuşan Hasiyet Hanım,kocasının ve oğlunun tutuklandığını ve aile olarak çok perişan ve  zor durumda olduklarını belirterek şunları ifade etti ; “ Eşim ve oğlum tutuklandıktan sonra hamile olan kızım çok etkilendi ve üzüntüsünden erken doğum yaptı.Gece  kendisini Hasneye götürcek kimse olmadığı için kan kayabından öldü.  Komşular da bizimle temas etmekten korktukları için onlar da yardım etmekten çekindiler.Kızım göz göre göre kan kaybından vefat etti. Kızım vefat ettikten sonra onun bize bırakatığı 2 çocuğundan biri olan 4 yaşındaki kızı de bir gece aniden öldü.Neden vefat ettiğini de bilemedik. Şimdi evde kendimin 2 ve kızımın 2 olmak üzere 4 küçük çocuğa bakıyorum.Eşim ve oğlum Hapiste olduğu için çok zor durumdayız.” Şeklinde konuştu.

Etiketler: » » » » » » »
Share
2028 Kez Görüntülendi.