logo

trugen jacn

DOĞU TÜRKİSTANLI UYGUR ŞAİR VE YAZAR GAYRET ABDULLAH VEFAT ETTİ

gayrat abdulla

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)
Çağdaş Uygur Türkleri şiir ve edebiyatının önde gelen temsilcilerinden şair,yazar ve araştırmacı ve çevirimen Gayret Abdullah’ın 02 Şubat 2016’de Doğu Türkistan’ın başkenti Urumçi’de vefat ettiği açıklandı.
Gayret Abdullah 1952 yılında Doğu Türkistan’ın Aksu şehri’nin önde gelen bir ziyalı ailesinde dünya’ya geldi. 1960 yılında Aksu 1 No.lu İlk okul ve ardından yine Orta Okulu başarı ile tamamladı. Daha sonra Aksu’nun Eğerci kentinde Lise öğrenimini bitirdi. 1972-1976 yılları arasında Urumçi Üniversitesi edebiyat Fakültesine devam etti ve mezun olduktan sonra gazeteci olarak Çin yönetiminin resmi yayın organı olan “Xinjiang” gazetesine atandı.Sırası ile muhabir,yazar ve yayın yönetmeni olarak çalıştı. 1980-1982 yılları arasında Pekin’de Çin Sosyal Bilimler Akademisi Medya Araştırmaları Merkezi’nde   yüksek Lisans öğrenimi gördü. Sırası ile Gazetecilik ödülü(Münevver Gazeteci)  Baş Yazar(Ali Muherrir) başta,  kendi mesleği ile ilgili bir çok alanda meslek birlikleri ve kuruluşları tarafından çeşitli şekilde ödüllendirildi.
Şiirleri ve  Edebi  Hayatı
İlk şiiri olan “ Su damalalarında Gördüğüm Güneş’in Gölgesi “ adlı şiiri Üniversite öğrencisi iken yazdı ve  bir edebiyat dergisi olan “Tarım”da yayınladı. Şiir  ülke çapında büyük yankı yaptı ve ses getirdi.
Klasik Uygur Türkleri müziği’nin bir şaheseri olan 12 mukam hakkında araştırma ve incelemelerde bulundu. 12 mukam ustalarının hayatını anlatan biyografik eserler yazdı. Bu eserlerden en önemlisi “Kutsal Mukam Öncü ve Ustalarının Biyografisi = Teberrük Mukam Pişvalarının Biyografisi “ adlı eseridir.
12 mukam’a besteleri ile yeni katkılar sağlayan ve Doğu Türkistan’da ünlü bir Rubap Ustası olan “Taş Bay= Taşvay” ‘in hayatını anlatan “Taş Abide” adlı belgesel niteliğindeki biyografik romanını yazarak yayınladı.


Merhum Gayret Abdullah hikaye ve roman türünde de bir çok eserler yazmıştır. Eserleri ; Ayakkabılıktan Başköşe’ye = Paygah(pegah‘tin Tör’ge), Akide, Tahminen Müdür,Tanrı dağlarını İzlerken = Tengri Tağlarını Boylarken) Öz Takdirinin Feryatları ve Arman’dan Murad ve diğerleridir.
Ayrıca, klasik dünya edebiyatına ait bir çok roman ve hikayeyi Çinceden Uygur Türkçesine çevirmiştir.
Merhum Gayret Abdullah Doğu Türkistan’da Uygur şiir ve edebiyatı kültür ve Folklorü ile ilgili bir çok kurum ve Meslek kuruluşlarının kurucusu olmuş ve  bir çoklarında Yönetim kurulu üyesi olarak görev almıştır,
Uygur Klasik 12 Mukamı ve Edebiyatı Derneği Kurucusu ve Yönetim Kurulu Üyeliği
Uygur Şair ve Yazar ve Edebiyatçılar Derneği Yönetim kurulu üyeliği Uygur 12 Mukamı Araştırma ve İnceleme Kurumu yönetim kurulu üyeliği
Uygur şair,yazar ve çevirmen ve Edebiyat ve Müzik araştırmacısı Gayret Abdullah’ın vefatı,Doğu Türkistan’da ve Ülkemizde yaşayan Uygur Türkleri tarafından büyük bir üzüntü ile karşılanmış ve büyük bir kayıp olarak nitelendirilmiştir.


Mehmet Emin Hazret : Merhum Gayret Abdullah’ın en yakın dostu ve Okul arkadaşlarından Doğu Türkistanlı fikir adamı, Şair,yazar,senarist ve film yönetmeni duygularını şöyle ifade etti; “ Gayret Abdullah benim Üniversiteden çok yakın bir arkadaşımdı.Aynı zamanda kendisi düşünce ve  mefküre biriliğimiz vardı.Aziz Vatanımız ve mazlum milletimiz ve onların huzurlu ve mutlu yaşamaları noktasında çok uzun fikirleşir ve saatlerce konuşurduk. Kendisi çok dost canlısı fedakar ve vefakar bir insandı.Benim Milliyetçilikten dolayı İşgal rejimi tarafından dışlandığım,işsiz bırakıldığım ve hatta tek başıma Üniversite yatakhanesinde dışarı çıkmama müsaade edilmeden adeta hapsedildiğim çok sıkıntıl ve zor zamaanlarımda beni hiçbir zaman yalnız bırakmadı ve maddi ve manevi olarak bana büyük destek  oldu. Onun 1986’da Doğu Türkistan’da Aralık 1985 ‘de Çin’i proteston eylemlerinnin  Önderlerinden Dolkun İsa(Halen Dünya Uygur Kurultayı İcra Kurulu Başkanı.Almanya’da yaşıyor.) ile ilgili anlattıklarını paylaşmak istiyorum.”Dolkun İsa Üniversite’den uzaklaştırıldıktan sonra Babasını ziyaret ettim ve teselli etmeye çalıştım.Bana aynen şöyle dedi; Ben Dolkun’un Okuldan atıldığına değil,üzülmek gurur duyuyorum.O Vatanınını sevdiği  ve Mililetinin hak ve hukukunu korumak istediği için atılmıştır.Çok şükür başka bir suçtu yoktur.” dediğini bana aktarmıştı. Kendisi ile dolaylı olarak görüşür ve ilişkilerimizi sürdürmeye çalışırdık.Vefatı beni çok derinden etkiledi,Teassür ve üzüntüm çok büyük ve derindir.Kendisine Cenab-i Allah’tan rahmet ve mağfiret diliyorum.”dedi.


Dr.Nurmuhammed Uyguroğlu :  Doğu Türkistanlı aydın ve tıp  doktoru . Gayret Abdullah’ın vefatı için duygularını şöyle ifade etti,” Gayret Abdullah’ın ölümü Uygur Türkleri edebiyatı için büyük kayıp olduğunu düşünüyorum.O,bütün eserlerinde tarihi ve milli konuları eserlerinin merkezine zekice almaya çalışırdı.  Kendisini bir yandan rejimden korumaya çalışırken,diğer yandan da kendi toplumunun gerçeklerini dile getirmeye gayret eden cesur bir edip ve aydınımızdı.Merhum Gayret Abdullah benim memleketlim ve aynı zamanda İlk Okul’dan Lise’ye kader sınıf ve okul arkadaşımdı. Birlikte büyüdük desem yeridir.Milletine son derece bağlı, çok cesur ve vefakar bir insandı. Doğu Türkistan’ımızın son yıllarda yetişmiş edebiyat adamlarından en önde gelerlerden biri olduğu kanaatindeyim.  Memlekete gittiğimde hep görüşürdüm.Vefat haberi beni çok sarstı.Üzüntüm çok büyüktür.Genç denecek yaşta yanlış tedavi’den dolayı vefat ettiğini duydum.Allah ganı gani rahmet eylesin.Kadereli ailesinin caılarını paylaşıyorum, Milletimizin,dost ve eyakınlarının  başı sağ olsun.”şeklinde konuştu.
Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM) : Merhum Gayret Abdullah’a Allah’tan rahmet ve mağfiret niyaz ediyoruz.Merhumun Değerli ailesine,Uygur şiir ve edebiyat camiasına, dost ve yakınlarına sabir ve başsağlığı diliyoruz.

Etiketler: » » » » » »
Share
1847 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ