logo

trugen jacn
29 September 2015

İNGİLTERE’DE UYGURLARIN DA YER ALDIĞI “TÜRK DÜNYASI DAYANIŞMA PLATFORMU” KURULDU

İngiltere’de faaliyet gösteren Türk Dünyası toplumları ve kuruluşlarının temsilcileri 27 Eylul 2015 Pazar günü  biraraya gelerek, ‘Türk Dünyası Dayanışma Platformu’ şemsiye kuruluşunu oluşturdu.

İngiltere'de 'Türk Dünyası Dayanışma Platformu' kuruldu

MUSTAFA KÖKER / LONDRA

27 Eylul 2015 Pazar akşamı Wimbledon şehir merkezindeki Rosy Lea Café’de gerçekleşen toplantıda, farklı ülkelerden, Türk soylarını temsil edenler biraraya geldi.

İşadamı ve activist Atilla Abacıoğlu’nun girişimi ile biraraya gelen Azeri, Uygur, Kırım Tatar, Özbek, Batı Trakya, Kuzey Kıbrıs, Kuzey Irak, Türkiye kökenli kuruluş temsilcileri, “Dilde Fikirde İşde Birlik” şiarı ile bir platform oluşturduklarını açıkladılar.

Toplantıda konuşan Atilla Abacıoğlu, bütün dünya milletlerinin sosyal, kültürel, millî ve manevî değerlerini koruma, geliştirme ve tanıtma çabası içinde olduğu günümüzde dilde, fikirde ve düşüncede birlik olmanın önemini işaret etti.

Abacıoğlu, “ben değil, biz şuuruyla İngiltere’de yaşayan Türkler olarak, İsmail Gaspıralı’nın, ‘Dil’de, Fikirde, İş’de Birlik’ sloganıyla Irak’ta, Suriye’de, Kırım’da, Doğu Türkistan’da ve Dünyanın en ücra köşesinde ezilen, soykırıma uğrayan soydaşlarımıza; ‘El birliği, gönül birliği, iş birliği, güç birliği, söz birliği için’ Türk Dünyası Dayanışma Platformu’nu kurmuş bulunmaktayız” şeklinde konuştu.

Yaşamını İngiltere’de sürdüren ve farklı Türk soyları ile sivil toplum kuruluşlarını temsil edenlerden oluşturulan Platform’un Başkanlığını Türkiye’den Atilla Abacıoğlu üstlenirken, kuruluşuna katılarak görev alanlar şöyle:

Sündüs Sagi (Kuzey Irak), Melek Maksudoğlu, Caner Mülayim (Kırım), Fatosh Gulsah (KKTC) Yoldush Juraboev (Özbekistan) Ülviyye Akif (Azerbeycan) Rahima Mahmut (Doğu Türkistan), Rıdvan Hacıbedel (Batı Trakya) ve Özlem Acı (Türkiye).

Londra Yemek

‘Türk Dünyası Dayanışma Platformu’ toplantısına katılanlara, Rosy Lea Café tarafından, kurban etinden hazırlanan kavurma ve tatlı ikram edildi.

Kaynak : http://www.eurovizyon.co.uk/londra/ingilterede-turk-dunyasi-dayanisma-platformu-kuruldu-h38965.html

Etiketler: » » » » »
Share
1352 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ