logo

trugen jacn
15 Temmuz 2015

İŞGALCI, YASAKÇI VE ZALİM ÇİN’E TEPKİLER KÜRESEL ÇAPTA SÜRÜYOR

Hollanda Türk  Federasyonu’na bağlı ve Türklerden oluşan kalabalık bir  gurup, İşgalcı Çin’in Doğu Türkistan ‘da  Müslüman Uygur Türklerine  yönelik uygulamalarını protesto  için  oruçlarını Çin’in Lahey Büyükelçiliği önünde açtı.  Türkler  iftardan sonra Çin’esloganlarla tepki gösterdi. Müslümanlara uygulanan şiddet ve saldırıları kınayan grup, büyükelçiliğe siyah çelenk bıraktı.

Hol,Çin Prot.

 Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

“Katil Çin”, “Yaşasın bağımsız Doğu Türkistan” sloganları atan kalabalık, gösteride Türk ve Doğu Türkistan bayrağının yanı sıra Çin’in uyguladığı belirtilen saldırıları kınayan dövizler de taşıdı.

Grup adına konuşan Doğu Türkistan Maarif Derneği yetkilisi  İsa Sabit(Esa Sawut) Çin’in soydaşlarına uyguladığı şiddetin bir an önce sona ermesini istedi.

Doğu Türkistan halkının siyasi, dini, kültürel, insan hak ve hürriyetlerinin kısıtlandığını ileri süren Sawut, dünyaya seslerini duyurabilmek için farklı yerlerde protesto gösterileri düzenlediklerini ifade etti. Sawut, haklarını elde edene kadar bu yoldaki çabalarının süreceğini söyledi.

Hollanda Türk Federasyonu Başkanı Murat Gedik de Çin’in uyguladığı zulmü kınamak için bu ülke elçiliğinin önündeki meydanda iftar yapma kararı aldıklarını dile getirdi. Yaşanan şiddet ve zulmün sadece ramazan ayıyla sınırlı olmadığını kaydeden Gedik, Doğu Türkistan’ı asla unutmayacaklarını, bu haklı davalarında her zaman yanlarında olmaya devam edeceklerini kaydetti.

Konuşmaların ardından elçiliğin önündeki sokakta toplu halde oruçlarını açan grup, Doğu Türkistan’da esaret altında yaşayan Müslüman Türdkler için  dua etti.

Kaynak : Trt-Avaz.com.tr

Etiketler: » » » »
Share
1217 Kez Görüntülendi.