logo

trugen jacn
20 Nisan 2019

17 ARAP ÜLKESİ MÜSLÜMAN TÜRKLERİN SOYKIRIMCISI ÇİN İLE ANLAŞMA İMZALADI

17 Arab ülkesi Çin ile anlaşma imzaladı

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

17 Arap ülkesi, salı günü ikincisi gerçekleştirilen Çin-Arap Reform ve Kalkınma Forumunda trilyon dolarlık İpek Yolu projesiyle ilgili Çin’le anlaşma imzaladı. İşgalci Çin’in zulmü altında olan Doğu Türkistan ise hiç kimsenin umurunda olmadı.

17 Arap ülkesi İpek Yolu projesinde Çin ile anlaşma imzaladı. Bu anlaşmalardan sonra Doğu Türkistan için sesini çıkarmayan Arab ülkeleri artık hiç ağzını açmayacağı da malum. Doğu Türkistan’daki Müslümanlar işgalci Çin’in işkencelerine terkedilmiş oldu artık.

Çin’in Şangay şehrinde salı günü ikincisi gerçekleştirilen Çin-Arap Reform ve Kalkınma Forumunda 17 Arap ülkesi, trilyon dolarlık İpek Yolu projesiyle ilgili Çin’le anlaşma imzaladı. Çin, Mısır, Lübnan, Amman ve Cibuti gibi ülkelerden yüzden fazla iş adamı, politikacı ve akademisyenin katılımıyla gerçekleştirilen ‘İpek Yolunu İnşa Et, Gelişme ve Refahı Paylaş” adlı toplantı, projenin güçlendirilmesine adandı.

Çin ile işbirliğine büyük ilgi gösteren Arap ülkelerinden 12’si İpek Yolu projesine katılmanın yanı sıra Çin ile kapsamlı olanlar da dahil olmak üzere stratejik ortaklıklar kurdu.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang dün düzenlediği basın toplantısında, “Arap temsilciler, İpek Yolu Projesinde Çin ile işbirliğinin Arap ülkelerine reformlarını ilerletmek ve büyümeyi hızlandırmak için büyük fırsatlar getirdiğini söylediler” dedi.

190 milyar dolarlık ciro

Sözcü Kang’a göre, İpek Yolu projesindeki Çin-Arap işbirliği, pek çok Arap devlet liderinin, bu ay Pekin’de yapılacak olan ikinci Uluslararası İpek Yolu Forumuna katılması beklendiği için güçlü bir ivme daha kazanacak.

Arap Birliği Genel Sekreteri Khalil Thawadi, Çin’in, 2017’den itibaren 190 milyar dolarlık ciroyla, Arap dünyasının en büyük ikinci ticaret ortağı olduğunu söyleyerek, 21 Arap ülkesinin 2018’de yeni İpek Yolu projesi üzerinde bir mutabakat zaptı imzaladığını belirtti.

Kaynak : /habernida.com/17-arab-ulkesi-cin-ile-anlasmaimzaladi/?fbclid=I

Etiketler: » » » » » » »
Share
655 Kez Görüntülendi.