logo

trugen jacn
01 January 2018

SAYIN KARAMAN HOCAMIZIN “DOĞU TÜRKİSTAN” YAZISI BİRİLERİ ÇOK RAHATSIZ OLDU !

Hamit Göktürk  (UYHAM)

Yeni Şafak Gazetesi Köşe yazarı ve  aynı zamanda İlahiyetçi de olan  Sayın  Prof.Dr.Hayrettin Karaman Hocamızın 01 Aralık’ta yayınlanan “Çin zulmü altında Uygur Müslümanları” başlıklı yazısı Türkiye’de birilerine çok batmış  ve onları çok rahatsız etmiş olacak ki, onların  derhal Çin arakı içmiş   yarı serhoşlar  gibi, yerlerinden  derhal zıplamalarına ve şimdiye kadar    rahatça oturmaya alıştıkları    yumuşak ve rahat koltuklarından  hoplamalarına sebep oldu.

Türkiye’deki sıra dışı ve muhalif  fikir ve tavırları ile tanınan  ve kendilerini  sözde hümanist  ve mazlumlardan  yana ve en önemlisi  güya doğruları savunuyor  olduklarını  iddia eden  bir Haber Sitesi’nin   bugün derhal  harekete geçtiği  görüldü.  Sayın Hayrettin Karaman Hocamızın son aylarda Doğu Türkistan konusunda  bu Müslüman Türk ülkesindeki Çin baskısı,zulmü ve soykırım uygulamalarını  çok net,açık eğilip bükmeden  ve ikilenmeden    cesurca ve yalın bir şekilde dile getiren  bu  en önemli, çarpıcı   ve dikkati çeken yazısı için  derhal atağa geçtiler.Güya Türkiye’nin Çin ile olacak ekonomik ve siyasi ilişkilerinin bu yazı nedeniyle bozulacağı endişesini dile getirdiler.  Derhal her taraftan  Çin  Seviciliği kokan ve   temcit pilavi gibi tekrarlanan ÇKP.propagandası içerikli  bir karşı yazı  için   kaleme sarıldıkları görüldü. Kimin yazdığı belirtilmeyen  bu yazı şöyle ;

Türkiye-Çin ilişkileri olumlu yönde seyrederken Yeni Şafak gazetesi yazarı Hayrettin Karaman’ın bugünkü yazısı dikkat çekti.

Türkiye-Çin ilişkileri son dönemde oldukça gelişti. Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’un dünkü “2018 yılı Çin’de Türkiye yılı olacak” şeklindeki sözleri de durumu özetliyor. Bugün, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben de, “BDDK olarak Bank of China Turkey AŞ’nin bankacılık lisansını onayladık. Bankaya daha önce kuruluş izni verilmişti. Şimdi ise lisans verildi” açıklaması geldi. Bank of China, Çin’in üçüncü, dünyanın yedinci büyük bankası konumunda bulunuyor.

Türkiye-Çin ilişkileri olumlu yönde seyrederken Yeni Şafak gazetesi yazarı Hayrettin Karaman’ın bugünkü yazısı dikkat çekti.

Hayrettin Karaman “Çin zulmü altında Uygur Müslümanları” başlıklı yazısında, “Gel zaman git zaman komünist Çin işgaline maruz kalan Doğu Türkistan’ın imdadına yetişecek bir devlet ve kurum mevcut değildir; çünkü BM teşkilatının hal-i pür melali malumdur; dünya beşten büyük olmasına rağmen Güvenlik Konseyi de beş iri devletin elinde zulüm merkezi haline gelmiştir” ifadelerini kullandı.

“Bütün dünyada zulme, Allah rızası için karşı çıkacak tek topluluk İslam ümmetidir, ama ne yazık ki o da ümmet olmaktan çıkmış, ulus devletlere bölünmüş, ulusal egoizmi veya zaruretleri dinin emirlerinin önüne geçirmiştir” diyen Hayrettin Karaman, Çin’i hedef almayı şöyle sürdürdü………. (yazıyı  sonuna kadar devam ettiriyor.)

Bizim kendilerine  Bu Yazıya Karşılık Cevabımız şöyle olacaktır ;

Sayın Hayrettin Karaman Hocamız Gerçeklerin Peşinde

 

ÇİN, UYGUR MÜSLÜMANLARINA NELER YAPTI?

Biz  Doğu Türkistanlılar olarak uzun süredir, Türkiye’deki islamı basından (Yeni Akit ve Milli Gazete ve bir kaç Haber Sitesi hariç)    ve İslami Sivil Toplum Kuruluşlarından Doğu Türkistan konusundaki suskunluğu ve görmemezliği nedeniyle çok üzülüyorduk. Bu suskunluk ve vurdumduymazlık İşgalcı  bize Çin’in baskı,zulüm ve işkencesinden daha  çok dokunuyor ve çok  daha acı ve istirap  duymamıza sebep oluyordu. Hatta bu gazetelerden biri,ramazan’da  ” Çin’de Müslümanalar Ramazan Ayını serbestçe Kutluyor.” mealinde bir başlıt atamışve bunu de yayınlamıştı. Gazeteye telefonla ulaşmak ve bu konuyu kendilerine anlatmak için telefon etmikayetçibu vicdan ve insanlık onuru yoksunu   bazı  zavallıları  çok rahatsızlık etmiş olacak ki, ” Komünist Çin’in Doğu Türkistan’daki yerleriinden hoplattı

Etiketler:
Share
448 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ