logo

trugen jacn
03 Ağustos 2014

UYGURTÜRK : ÇİN,UYGURLARI MÜSLÜMAN VE TÜRK OLDUKLARI İÇİN ÖLDÜRÜYOR..!

 

BAĞIMSIZ DOĞU TÜRKİSTANLILAR DERNEĞİ BAŞKANI UYGURTÜRK:<br /><br />

Bağımsız Doğu Türkistanlılar Derneği Başkanı Erkinbeğ Uygurtürk, Çin’in işgali altında bulunan Doğu Türkistan’da yapılan katliamları kınadı.
Cumhuriyet Meydanı’nda Gönüllü Kültür Teşekküllerinin de destek verdiği basın açıklamasında konuşan Bağımsız Doğu Türkistanlılar Derneği Başkanı Erkinbeğ Uygurtürk, “ramazan bayramının birinci günü Doğu Türkistan’ın Kaşgar iline bağlı Yarkent ilçesinde başörtülü kadınları taciz eden Çin askerlerine karşı gelen Uygur Türklerine ateş açılmasıyla meydana gelen olaylarda, Çin askeri bölgede katliam yapmıştır. İki köy haritadan silinirken 500’e yakın Uygur Türkü öldürülmüştür” dedi.
Uygurtürk, olayların çıkma sebebi ile ilgili olarak da, “doğu Türkistan’da bu tarz ayaklanmaların yaşanmasının tek nedeni vardır. Son zamanlarda Çin, Doğu Türkistan’da dini baskıları arttırdı. Uygun Müslümanlara dini vecibelerini yerine getirmeye izin vermezken özellik oruç tutmayı, namaz kılmayı yasakladı, Uygur erkeklerin sakal bırakması ve kadınların başörtüsü takması salaklandı. Tesettürlü kadınlara tesettürlerini açmaları için baskı yapılıyor. kabul etmeyenler para cezası ve hapse atılma cezalarına çarptırılıyor. Sadece bağımsız olarak yaşamak isteyen Doğu Türkistanlılara Çin hükümeti dünyanın gözü önünde katliam uyguluyor” diye konuştu.
Başkan Uygurtürk, “Yarkent ilçesinde ramazan bayramından beri Çin polis ve askerleri büyük bir operasyon başlattı. İlçedeki gençleri tutuklamaya başladı. Bölgede internet kesildi. Yollara barikatlar kuruldu, dışarı kimsenin çıkmasına ve dışarıdan kimsenin girmesine izin verilmiyor. Yerli halkın sokağa çıkması yasaklandı. Bölgede evlere baskın ve tutuklama operasyonları devam ediyor. İşgalci Çin hükümeti Doğu Türkistan’da yaşayan Uygurları sadece Müslüman ve Türk oldukları için öldürüyor” ifadesinde bulundu.

Kaynak  : http://www.medyafaresi.com/haber/BAGIMSIZ-DOGU-TURKISTANLILAR-DERNEGI-BASKANI-UYGURTURK_351798.html

Etiketler: »

Share
816 Kez Görüntülendi.