logo

trugen jacn

ÇİN,UYGURLARIN ORGANLARININ ÇALINMASI VE SATILMASINDAN DOĞRUDAN SORUMLUDUR!

Ethan-Gutmann
UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ(UYHAM)
Çin’in uluslararası  Canlı Organ ticareti  hakkındaki çalışmaları ile tanınan   Araştırmacı Yazar ve Kıdemli bir İnsan Hakları  uzmanı  olan  Ethan Gutman  “Çin işgal rejiminin Doğu Türkistan’da Hapishanerdeki hükümlüler ile  Toplama Kamplarındaki tutuklu Uygurların iç  organlarını  çalarak  uluslararası  canlı organ    pazarlarında  satılmasından  doğrudan sorumlu  olduğunu ” açıkladı.
Araştırmacı yazar ve  aynı zamanda  Komünizm Kurbanlarını Anma Vakfı’nda kıdemli araştırmacı olan Ethan Gutman,  bu sözlerini ABD Kongresi’nin Çin İşleri  Komitesi tarafından 20 Mart 2024’de düzenlenen  Çin’in Organ ticareti ile ilgili bir özel  duruşmada  verdiği  ifadesinde   dile getirdiği bildirildi.  

Çin, Her Yıl  Sayıları 25-50 bin  Arasında Tahmin Edilen  Uygurları Organ Ticareti için Kurban  Olarak Seçiyor 

Kıdemli  Araştırmacı ve yazar  Ethan Gutman ile  ABD.Kongresi Çin İşleri Komitesi özel toplantısında uzman  olarak verdiğini  ifadelerinden sonra Özgür Asya radyosuna  şu açıklamalarda  da bulundu : ”  Çin rejiminin  Uygurların iç organlarını  ticari bir meta  olarak satma  uygulaması yıllar öncesine dayanmaktadır.  Ancak,  Uygurların iç organlarını zorla çalarak  uluslararası piyasalarda  pazarlama suçları, 1990’ların ortalarında Uygurlara yönelik şiddetle artan  baskı ve zulümlerle birlikte başlamıştır. Çin’de bir inanç gurubu olan  Falun Gong  müritlerinden çalınan canlı  organlarının Çin’deki talebi karşılayamaması ve  Orta Doğu orjinli Müslüman Araplardan  gelen büyük miktardaki  “Helal organ” talebi nedeniyle Uygurlar Çin’deki organ ticaretinin en büyük  kaynaklarından biri  haline getirmiştir.

Kişisel araştırmalarıma göre,  Çin’in zorla organ  ticaretinin  boyutu şaşırtıcı bir oranda müthiş derecede artmıştır. Çin yönetimi  Arapların “Helal Organ” talebini karşılayabilmek için  her yıl  25- 50 bin arasındaki  Uygur tutuklu veya  mahkumu bu organ talebini karşılamak   için  kurban olarak seçiyor. Organ  hırsızlığı mağduru mahkûmlar hakkında doğru ve kesin veriler elde etmede birçok engelle karşılaştığımı özellikle vurgulamak istiyorum. Çin toplama Kampları  tanıklarının verdiği ifadeler, Çin’in Uygur bölgesinde devam eden ciddi insan hakları ihlalleri hakkındaki gerçeğin ortaya çıkarılmasında önemli rol oynayacağını  düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

Share
418 Kez Görüntülendi.