logo

trugen jacn
24 Mayıs 2014

URUMÇİ OLAYI SANIKLARININ KİMLİKLERİ AÇIKLANDI.

201405221249china6

Hamit Göktürk

22 Mayıs sabah saatlerinde Urumçi’’nın merkezi konumundaki Saybağ bölgesi’nde 2 arazi aracı ile gerçekleştirilen, 39 kişinin ölümün ve 90’dan fazla kişinin yaralanması ile sonuçlanan bombalı intihar saldırısının faili oldukları belirtilen 5  kişinin kimlikleri açıklandı.
Çin Kamu Güvenliği Bakanlığı intihar saldırısında ölenlerin ceset parçalarından alınan örnekler ile DNA testi sonucu tesbit edilen kişilerin isimlerinin, Mehmlet Mehmet Emin, Rahimcan Mehmet,Mehmet Emin Ahmet ve Abdulahat Abdulkadir olduğunu bildirdi. Çin,daha önceki açıklamasında Karlada sağ olarak yakalanan 5.kişinin adının Nur Ahmet Ablipiz olarak bildirmişti. Ayrıca, bunların tamamının Hoten Vilayetinin Guma ilçesi nüfusuna kayıtlı olduğu daha önce duyurulmuştu.
Edinilen ilk bilgilere göre ,Fedailer olayda kullandıkları arazi araçlarını ev ve tarlalarını satarak satın aldıkları, bomba ve düzeneğini de kendilerinin geliştirdikleri ve birçok denemeden sonra bu olayı gerçekleştirdikleri bildirildi. .Araçların önüne asılan ay yıldızlı Gökbayrağı de kendilerinin hazırladıklarını ve hiç birisinin emniyette her hangi bir sabıkalarının bulunmadığı ifade edildi.
Fedailer Gurubunun şüphe uyandırmamak için aileleri ile irtibat kurmadıkları, yakınlarının ve dostlarının bu olaydan dolayı zarar görmemesi için onlarla de görüşmedikleri ve irtibatı kestikleri belirlendi. Bir yıl süre ile kesintisiz oruç tuttukları iftar ve sahur yemeklerinde dahi tasarruf ederek eylem için para biriktirdikleri ve ibadetlerini aksatmadıkları ve kendilerini şehitlik mertebesine hazırladıkları belirtildi.
Bu Fedailer gurubu Çin İşgal ordusuna saldırmayı planlasalar da yeterli silah ve malzemeyi temin edemedikleri için çaresiz, saldırı hedefini Meyva Pazarına değiştirdikleri bildirildi.
Fedailerin eylemden önce bir mektup hazırlayıp bıraktıkları, mektupta bu olaydan dolayı Cenab-i Hak’kın ve mazlüm halkının ve olaydan zarar görmesi muhtemel herkesten özür diledikleri bildirildi.Fedailerin mektubunun Çin Polislerince ele geçirildiği ve Pekin’e götürüldüğü,mektup içeriğinin açıklanmadığı ve hiçbir zaman de açıklanamayacağı ifade edildi.
Adının açıklanmasını istemeyen bir Uygur Aydını olay ile ilgili görüşünü şöyle açıkladı : “ Masum Pazarcıların ölmesine ve yaralanmasına sebep olan bu Fedailerin kendileri de en az ölen masumlar gibi günahsızdı. Patlamada ölenlerin tamamı şüphesiz ki masumdurlar. Esas suçlular bugün Pekin’deki Cungnenhey(Çin devlet Başkanlığı Sarayı)’nda ve Urumçi’de ise, Cuydangvi’de( Sözde Özerk Bölge Komünist Partisi Başkanlığı kompleksi=Sarayı) oturan Komünist Parti’lı Çinili yöneticilerdir.

Etiketler: »
Share
1014 Kez Görüntülendi.