logo

trugen jacn

ÜLKELERİN ÇİN’E TESLİM ETTİĞİ SIĞINMACI UYGUR TÜRKLERİNİN BAŞLARINA GELENLER

Avustralya'da Doğu Türkistan için imza kampanyası başlatıldı

Hamit GÖKTÜRK (UYHAM)

Mısır,Birleşik Arap Emirlikleri(BAE) Endonezya ve Suudi Arabistan gibi Müslüman ülkeler ile Vietnam,Tayland gibi güneydoğu Asya ülkeleri Çin’in baskı,zulüm ve soykırım cinayetlerinden canlarını kurtarmak için ülkelerine sığınan Uygur Türklerini insanı kurallar ile BM.Sığınmacılar Yüksek Konseyi’nin kararlarına ve itirazlarıına rağmen Çin’in talebi ve baskıları ve ekonomik vaatları karşılığı Çin’e teslim etmektedir. Bu durum günümüzde de sürüyor ve yıllardan beri de devam ediyor. Bu ülkelerin kendilerine sığınan bu mülteci Uygurları kaçtıkları Çin’e teslim etmeleri BM.başta insan hakları kuruluşları ile batılı ülkelerin ve uluslararası toplumun büyük tepkisini çekiyor ve bu ülkeler sürekli protesto ediliyor.

ÜLKELERİN ÇİN’E TESLİM ETTİĞİ UYGURLAR ORADA NELER YAŞIYOR VE AKİBETLERİ NASIL OLUYOR ?

Uygurların sığındıkları ülkeler tarafından Çin’e teslim edilen Uygurlar ise,Çin yönetimi tarafından teslim alındıktan sonra derhal tutuklanıyorlar. Ardından ise Doğu Türkistan’daki bir Çin tipi Nazi/Toplama kampları veya Çin zindanlarından birine hapsediliyor. Burada ise aylar süren baskı,zulüm ve envaiçeşit Çin işkenceleri yapılarak sorgulanıyorlar. Bir çoğu bu işkenceler sonucu hayatlarını kaybediyor. Hayatta kalanlar ise bu ağır işkenceler sonucu fiziksel yeteneklerini veya akli melekelerini kaybediyorlar. Bu durumda olanları Çin yönetimi onların bakım ve dedavi giderlerinden kurtulmak için hemen ailelerine teslim ediyor. Kendilerine yapılan ağır işkenceler sonucu bilinçli olarak sakat bırakılan bu zavallı insanlar bir süre sonra hayatlarını kaybediyorlar.

ÖZBEKİSTAN’İN ÇİN’E TESLİM ETTİĞİ KANADA VATANDAŞI CELİL’İN BAŞINA GELENLER

Aslen Doğu Türkistan’in Kaşgar kentinden, Vaiz ve din adamı olan Hüseyincan Celil 1990’lı yılların ortalarında Türkistan Cumhuriyetlerine ve 2001 yılında da Türkiye’ye gelmişti. Türkiye’den da BM.Mülteciler Örgütü aracılığı ile 2002’de Kanada’ya mülteci olarak yerleşmiştir. 2005 yılında Özbek asıllı eşinin Taşkent’te yaşayan ailesini ziyaret için bu ülkeye gelmiştir.

Taşkent’te iken, bir ay olan vizesinin süresini uzatmak için Polise müracaat ettiğinde kendisini tutuklamış ve Çin’e teslim etmiştir. Celil,Doğu Türkistan’da yargılanmış ve önce gecikmeli ölüm cezasına çarptırılmıştır. Daha sonra kendisine yapılan baskılar ve aldatmaya yönelik vaatler ile ifşaatçı olmaya ikna edilmiştir.Bunun üzerine ifşaatçı ve Nedametçi olan Celil, bulunduğu Türkistan Cumhuriyetleri,Türkiye, Suudi Arabistan ve ülkesi Kanada’da yaşayan Doğu Türkistanlılar ve onların kurdukları STK.lar hakkında bildiklerini Çin yönetimine vermiştir.Çin yönetimi de bu bilgilerden kendilerince uygur görülenlerini Çin medyasında ifşa etmiştir. Ayrıca, kendisinin de önder olarak yer aldığı bazı oluşum ve hareketler hakkındaki önemli bilgileri ve başka diğer bildiklerini de Çin yönetimine vermiştir. Bunun üzerine gecikmeli idam cezası 20 yıllık hapis cezasına indirgenmiştir. Bunun üzerine kendisi hapiste iken, Çin yönetimi her kentte ÇKP’ye bağımlı din adamları ile sözde aydınların zorla iştirak ettirildikleri özel toplantılarda konuşturulmuştur. Celil,bu konuşmalarında kendisinin bir süre yanlış ve ayrılıkçı fikirler taşıdığını, bu fikirlerine gerçeğe dönüştürmek için yurt dışına çıktığını bir süre de bu uğurda faaliyet gösterdiğini ifade edecek ” Benim düşüncelerim ve diğerlerinin Bağımsız Doğu Türkistan davası yanlış ve Çin’i bölmeye yönelik zararlı faaliyetlerdir. Ben bu yanlış fikirlerimden nedamet ve pişmanlık duyuyorum. Çin yönetiminden bunun için af diliyorum. Bu görüşlerin gerçekleşmesi mümkün değildir. En iyi yönetim ülkemizdeki mevcut ÇKP ‘in rejimidir. Ben yurt dışında de yaşadım. En iyi yönetim ÇKP’nin yönetimi olduğunu bizzat yaşadım ve gördüm.Sizler benim yaptığım hataları asla yapmayın ve Çin yönetimine bağlı kalın ve itaat edeniz.” şeklinde beyanlarda bulunmuştur. Celil ayrıca, Çin Tv.ları ile madyasında da konuşturulmuş bu açıklamalarını orada da tekrar etmiştir. Ben Hüseyincan Celil ile ilgili bu bilgileri ÇKP’nin resmi internet sitelerinden aldım.

Bişkek’te yaşayan Doğu Türkistanlı Uygur Türkü Hukukçu ve Cemaat erbabı Avukat Tursun İslam bize şunları anlatmıştır ; ” Hüseyincan Celil’in eşi benim yakın akrabamdır.Kendisi önce Bişkek’e gelmişti.Ben kendisine eşiniz babasının yanına Taşkent’e gitsin.Siz gitmeyiniz. Sizin için Özbekistan çok tehlikeli ve sizi tutuklayabilirler sözleri ile kendisini ikaz ettim.Ancak,o,ben Kanada vatandaşıyım.Bana bir şey yapamazlar.şeklinde itiraz etti.Kendisi 1 aylık vize süresinden sonra vizesini tekrar uzatmak için gittiğinde Özbekistan Polisi kendisini tutukladı ve Çin’e teslim etti.” demiştir.

Türkiye’de ve diğer ülkelerde yaşayan Doğu Türkistanlılarca çok büyük ilgi ve saygı gören maddi olarak desteklenen kendisini Din adamı olarak tanıtan bu şahsın yıllarca savunduğu fikirlerini yalan vaetler karşılığında inkar etmesi ve yurt dışında yaşayan Doğu Türkistanlılar ile onların Teşkilatları hakkında bildiklerini Çin işgal yönetimine vermesi ve Çin medyasında ifşa etmesi ve en önemlisi de kendisini inkar etmesi ibretlik bir durumdur.

SUUDİ YÖNETİMİNİN ÇİN’E TESLİM ETTİĞİ HOTENLİ OSMAN’İN AKİBETİ

Çin’e teslim edilen bu çaresiz Uygurlardan birisi de Hoten kentinden olan Osman adındaki 5 çocuklu bir aile reisidir. Uygur Türkü Osman, geçtiğimiz yıllarda Suudi Arabistan yönetimince Çin’e teslim edilmiştir.

Hotenli Osman’in İstanbul’da yaşayan beş çocuk annesi eşi Sudinisa, Doğu Türkistan’ın Hoten kentinden olup, Türkiye’ye sığınmacı olarak gelen Uygur Türklerinden biridir..

2018’de Umre ziyareti için gittiği Suudi Arabistan’da tutuklanıp Çin’e gönderilen Osman’dan İstanbul’da yaşayan eşi ve çocukları 3 yıldan beri hiç bir alamıyor. Nerede ve enasıl olduğu hkkında hç bir bilgileri yoktur.

Osman’in eşi Sudinisa, Doğu Türkistan’daki eşinin yanına ve evine gidemeyeceğini, Çin’in “yeniden eğitim kampı” adını verdiği Çin tipi Toplama Kamplarından birinde hapsolmaktan korkuğunu söylüyor.

BBC’nin Newsnight programı araştırmasında, Suudi Arabistan’ın da aralarında olduğu bazı Orta Doğu ülkelerinde yaşayan Uygur Türklerinin zorla sınır dışı edilip Çin’e geri gönderildiğini tespit etmiş bulunuyor.

Bugün, Müslüman Uygur Türklerinden ve diğer dinlere mensup azınlıklardan 1 milyondan fazla kişinin Çin’in Uygur bölgesindeki kamplarda tutuldukları biliniyor.

BBC’nin Suudi Arabistan’ın Çin’e Teslim Ettiği Osman ile ilgili yaptığı Raportej

Yapımcı: Maria Polachowska

Muhabir: Emir Nader

Katkıda bulunanlar: Esra Yalçınalp, Selim Büyükgüner, Osman Kaytazoğ

Kaynak : https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-54545188?fbclid=IwAR0_zpAdZEZEkzQtelHSXFTOo_0njeDBKoOE-2-okj-neTeGV9Rpa9Zd_0Q

Share
569 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ