logo

trugen jacn
11 Ağustos 2014

TÜRKİYE’NİN 12. CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN ..

 

Başbakan ve Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin 12’nci Cumhurbaşkanı seçildi.

Resmi olmayan sonuçlara göre katılım oranının yüzde 74’te kaldığı seçimin ilk turunda oyların yüzde 51,7’sini alan Erdoğan, ikinci tura gerek kalmadan seçimi kazandı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve Milliyetçi Hareket Partisi’nin (MHP) çatı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu oyların yüzde 38,5’ini alırken, Halkların Demokratik Partisi (HDP) adayı Selahattin Demirtaş’ın oy oranı yüzde 9,7 oldu.

11’inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün görevi 28 Ağustos’ta sona eriyor ve Erdoğan’ın bu tarihte görevi Gül’den devralması bekleniyor.

‘Milli irade bir kez daha kazandı’

Sonuçların netleşmesinin ardından Ankara’daki AKP Genel Merkezi’nin balkonunda bir konuşma yaptı.

“Bugün bu seçimi kazanan sadece Recep Tayyip Erdoğan değildir. Bugün milli irade bir kez daha kazanmıştır. Bugün şahsıma oy verenler kadar, şahsıma oy vermeyenlerde sevenlerimiz kadar sevmeyenlerimiz de kazanmıştır” dedi.

Cumhurbaşkanı’nın ilk kez doğrudan halk tarafından seçilmesinin çok önemli olduğunu vurgulayan Erdoğan sözlerine şöyle devam etti:

“12 Eylül 2010 tarihinde yüzde 58 oy oranıyla kabul edilen anayasa değişikliği 12 Eylül darbesinin izlerini hatırlayın silmişti. Bugün ise 27 Mayıs 1960 parantezi artık kapanmıştır. 27 Mayıs’ın bir vesayet aracı olarak Türkiye’ye dayattığı cumhurbaşkanlığı anlayışı artık tedavülden kalkmıştır.”

‘Paralel yapının tabanındaki ihlaslı kardeşlerim’

 

Erdoğan konuşmasında paralel yapı vurgusunu da yaptı ve “Buradan paralel yapının tabanındaki ihlaslı samimi saf ve temiz kardeşlerime de bir kez daha sesleniyorum. Onların da kendilerini ve kendilerine öğretilenleri sorgulamalarını bir kez daha rica ediyorum… Bizim davamız şahsi bir dava değil, Türkiye davasıdır” diye konuştu.

Erdoğan, ‘paralel yapıya gönül vermiş kardeşlerim’ sözleriyle çağrıda bulunduğu kesimlere “Bugün Türkiye’de yeni bir sayfa açılırken kendi gönül dünyalarında yeni bir sayfa açsınlar istiyorum” sözleriyle seslendi.

’77 milyonun Cumhurbaşkanı’

“Bugün hiçkimse hüzünlenmesin” diyen Erdoğan, “77 milyonun Cumhurbaşkanı olacağım” dedi.

Erdoğan şöyle devam etti:

“Hayatım boyunca yaptığım gibi bütün siyasi mücadele sürecimde yaptığım gibi, ülkesi milleti bayrağı için çalışan bir cumhurbaşkanı olacağım. Bugün hiç kimse hüzünlenmesin. Bugün hiç kimse kaybettiği hissine lütfen kapılmasın. Türkiye’nin önü dünden daha çok aydınlıktır.”

AKP MKYK’yı topluyor

Başbakan Erdoğan’ın 28 Ağustos’ta görev süresi dolan 11’inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’den görevi devralması beklenirken, AKP de hükümetin yeni Başbakanını ve parti liderini belirlemek için çalışmalara 11 Ağustos’tan itibaren başlayacak.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, “Yapacağımız MKYK [Merkez Karar ve Yönetim Kurulu] toplantısı, belki daha sonra yapacağımız istişare toplantıları ile Genel Başkanımızı ve Başbakanımızı belirleyeceğiz” dedi.

İhsanoğlu: Önemli bir rakam

 

Seçimde yüzde 38,5 oy oranına ulaşan Ekmeleddin İhsanoğlu ise, resmi olmayan sonuçların açıklanmasının ardından kısa bir açıklama yaptı ve seçimi kazanan Erdoğan’ı kutladı.

Aldığı oy oranı için ‘önemli bir rakam’ diyen İhsanoğlu, “Bir ay önce seçim kampanyasına başladığımızda ‘İhsanoğlu tanınmıyor, siyasetten anlamıyor’ diyenlere ithaf olunur, yüzde 40’a yakın sonuç. O bakımdan bu yolda galip sayılır mağlup diye bir söz vardır” diye konuştu.

Demirtaş: Kitle partisi olacağız

 

Seçim sonuçlarını Diyarbakır’da değerlendiren Selahattin Demirtaş ise, seçim sonuçlarının Türkiye’ye barış, özgürlük ve demokrasi getirmesini diledi ve “Ortaya koyduğumuz ilkeler Türkiye’nin her yerinde karşılık bulmuştur” dedi.

Demirtaş, partisinin vizyonu konusundaysa “Hemen yarından başlayarak partimizi büyük bir kitle partisine dönüştürmek ilk hedefimiz olacak” dedi.

Kaynak:BBC Türkçe

Etiketler: »
Share
775 Kez Görüntülendi.