logo

trugen jacn

TÜRKİSTAN MİLLİ KURTULUŞ MÜCADELESİNİN KAHRAMANLARI “KORBAŞILAR” ANILDI

Türkistan’ın istiklalı ve Milli Kurtuluş Mücadelesinin yiğit kahramanları ” KORBAŞILAR” Adana ve Bursa’da düzenlenen etkinliklerde anıldı. 10 Mart 2020 tarihinde başlayan Korbaşıları Anma Haftası münasebetiyle gerçekleştirilen programlardan ilki Adana’da yapıldı.

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

İlk program Adana’da yapıldı
Program 10 Mart 2020 Salı günü Adana Yüreğir Kültür Merkezinde Türk Ocakları Adana Şubesi ve Çukurova Üniversitesi Türkistan Kültürünü Tanıtma Kulübünün işbirliği ile gerçekleştirildi.

Açılış konuşmaları ile başlayan programda, Türkistanlılar Kültür ve Yardımlaşma Derneği başkanı Osman Beg Türkistan Milli Mücadelesinde dedesi Şir Muhammed Bek’in rolünden bahsederken Türk Ocakları Adana Şubesi başkanı Ömer Volkan Çiçek Türk Dünyası ile ilgili çalışmalara destek olacaklarını söyledi.

Üç oturumda gerçekleşen programda Türkistan Milli Mücadelesi farklı yönleriyle ele alındı. Özbekistan ve Türkiye’nin farklı şehirlerinden katılan konunun uzmanları özellikle bu mücadeleye basmacı adının verilmesinin yanlış olduğunu belirttiler.

Özbekistan’dan akademisyenler geldi
Anma programlarında Özbekistan’dan gelen Prof. Dr. Joliboy Eltazarov ve Prof. Dr. Kahraman Racabov, Türkiye’den de Prof. Dr. Selahittin Tolkun, Ali Bademci, Çağatay Koçar, Doç. Dr. Nurettin Hatunoğlu, Emin Yarımoğlu, Dr. Zebiniso Kamalova ve Dr. İzzetullah Zeki konuşmalar gerçekleştirdi. Konuşmacılar Türkistan Milli İstiklali’nin tarihteki, coğrafyadaki ve edebiyattaki önemini anlattı. Bu mücadeleye basmacı adının verilmesinin yanlış olduğunu belirttiler.

İkinci program Bursa’da

Bursa’daki program 13 Mart 2020 Cuma günü Osmangazi ilçesinde Ördekli Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Adana Türkistanlılar Kültür ve Yardımlaşma Derneği ve Osmangazi Belediyesi işbirliği ile Türkistan Milli Mücadelesi ve Korbaşıları Anma paneli düzenlendi. Programa Bursa ve civar illerdeki yüzlerce Türkistanlı öğrenci katıldı.

“Programlar bizi geleceğe dair umutlandırdı”
Adana Türkistanlılar Başkanı Osman Beg Bursa’daki programın kapanış konuşmasında şunları söyledi:

Bu yıl düzenlenen Türkistan Milli İstiklal Mücadelesi ve Korbaşıları Anma Programlarına sağlanan katılım bizi geleceğe dair umutlandırdı. Bir kez daha birlik ve beraberliğimizin çok güçlü olduğunu görmüş olduk. Temennimiz daim olmasıdır. Emeği geçen ve katılan herkese gönülden teşekkür ederim.

Görüntünün olası içeriği: Nader Faryabi ve Kubilay Koyaş, oturan insanlar

Kaynak : https://www.sabithaber.com/korbasilar-unutulmadi-24558/?fbclid=I

Share
705 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ