logo

trugen jacn
09 Aralık 2016

TİBETLİ BUDİST RAHİP ÇİN’İN ÜLKESİNİ İŞGALİNİ KENDİSİNİ ATEŞE VEREREK PROTESTO ETTİ

tibetan.jpg

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

Çin işgalı altındaki Doğu Türkistan’la aynı kaderi paylaşan ve  Çin’in baskı zulüm,etnik assimilasyon dini ve  ırkı soykırım uygulamalarına maruz kalan Tibet halkının de İşgalcı Çin’e karşı direniş ve  özgürlük mücadelesi sürüyor. Budist inancına sahip olan Tibetliler kendilerini ateşe vererek İşgalcıları protesto ediyorlar.Tibetli Budist Rahip bu kez kendisini Çin’de  yakarak Pekin yönetimini protesto etti.

Özgür Asya radyosu (Radio Free Asia) ile İngiltere merkezli sivil toplum kuruluşu olan Özgür Tibet (Free Tibet)’ten yapılan açıklamada, kimliği belirlenemeyen Tibetli bir rahibin, Tibetlilerin geleneksel yaşam sürdükleri Gansu eyaletinin Machu kasabasında bir yol üzerinde kendisini ateşe verdiği bildirildi.

Polisin kısa sürede olay yerine gelerek rahibi götürdüğü belirtilirken, rahibin durumu hakkında bilgi verilmedi. Hükümet yetkilileri de olayla ilgili soruları yanıtsız bıraktı.

İnsan haklarını İzleme örgütlerinden verilen bilgiye göre, son yıllarda kendisini yakan Tibetlilerin sayısı 146’ya ulaşırken, bunlardan 125’i hayatını kaybetti.

İlgili resim

Çin yönetimine karşı 1959 yılındaki başarısız ayaklanmanın ardından  Tibet’in siyasi lideri Dalay Lama, Tibet’i terk etmek zorunda kalmış, Hindistan’ın kuzeyinde Hindistan’ın kenedilerine tahsis ettiği Dramsala kenti’ne yerleşerek  sürgünde Tibet hükümetini kurmuştu. Çin yönetimi, Tibet’in 700 yıldır kendi toprakları içinde bulunduğunu iddia ediyor. Ancak, Tibetliler ise ülkelerinin bağımsız olduğunu savunuyor. Pekin, Dalay Lama’nın Tibet için daha fazla özerklik talebini, gizli bağımsızlık çabası olduğu gerekçesiyle reddediyor.

Kaynak : NTV.com.tr

Etiketler: » » » » » »
Share
1062 Kez Görüntülendi.