logo

trugen jacn

TERÖRİZM,ÇİN KOMÜNİST PARTİSİ(ÇKP) VE UYGUR TÜRKLERİ

Görüntünün olası içeriği: 6 kişi, Ferhat Kurban Tanrıdağlı dahil, ayakta duran insanlar

Dr. Ferhat Kurban TANRIDAĞLI

Çin Halk Cumhuriyetinin Ankara büyük elçiliği Çırağan sarayında verdiği resepsiyonunda davetlilere bir broşür dağıtmış. Kapaktaki başlık “Xin Jiang’da Kültürün Korunması ve geliştirilmesi, Terörizm ve Aşırılıkla Mücadele ve XinJiang’da İnsan Haklarının Korunması” yazıyor. İçinde de Uygurların Türk olmadığı zırvalarının tekrar edildiği görülmektedir.
Ben Çinli yetkililerin ne dediklerini ve broşürün içeriğini ciddiye almıyorum, çünkü bu içerikler 2019 da ÇKP hükumetinin yayımladığı “Beyaz Kapaklı Kitap ” taki saçmalıkların aynısı olup, zamanında ben Çince olarak yazdığım “ÇKP İnsanlığın Ortak Manevi Değerlerine Hakaret etmektedir 中共在侮辱人类的共同精神价值” başlıklı yazımla bu saçmalıklara uluslararası basında yanıt vermiştim.
Şimdi Resepsiyona katılan Türk Millet Vekilleri, Akademisyenler ve diğer davetlilerin göz göre göre Çin’in elinde oyuncak olmalarına gönlüm razı gelmediği için bazı konulara tamamen Çince resmi kaynaklardan alıntı yaparak açıklık getirmek istiyorum.

Önce Terör ve Terör örgütünün ortak tanımına bakalım:
“Siyasi, dini veya iktisadi hedeflere ulaşmak amacıyla, araç olarak insanların can ve mal güvenliklerini tehlikeye düşürecek ve onlara zarar verecek şekilde, yine bunun yanında resmi, yerel ve merkezi yönetimlere karşı baskı, yıldırma, tehdit, cebir ve şiddet içeren eylemlere ve bunlarla oluşturulan korku ortamına “terör”, teröre başvuran organize yapılanma “terör örgütü” ve mensuplarına da “terörist” denilmektedir.
Terör için; örgüt, şiddet ve ideoloji şarttır. Terör bir yöntemdir, ancak maksadı daima siyasidir.”

Önümüzdeki 1 Temmuz Çin Komünist Partisinin kuruluş yıl dönümüdür.
Çin Komünist Partisi 1 Temmuz 1921 de Şanghay yakınlarındaki bir gölde küçük bir kayıkta kurulmuştur. Yani yasa dışı, gizli bir yeraltı örgütü olarak kurulmuştur. Çünkü o zaman yasal bir devlet olarak Çin Cumhuriyeti vardı. 12.02.1912 tarihinde Çin Cumhuriyeti (中华民国) devleti kurulmuş, Çin Cumhuriyeti’nin kurucusu olan Sun Yat-Sen’a “Cumhuriyet Kurucusu /孙中山国父” denmiştir.
Çin Komünist Partisinin kuruluşuna katılan 7 kişi içinde Mao yoktu. 1927 den sonra Mao ÇKP’ye üye olmayı başardı, 1935 yılında ise parti içinde hizipçilik yaparak çevirdiği dolaplarla ÇKP’nin başına geçmeyi başardı. ÇKP bünyesinde “Halk Kurtuluş Ordusu” diye silahlı örgüt kuruldu. Komünizmin bilinen “Hayali” vaatlerini cahil köylülere ve tembel insanlara satarak taraftar topladı. Mevcut devlet düzenine baş kaldırmak yani “Anayasal düzeni yıkmak” için Çin Cumhuriyeti devletine karşı uzun yıl iç savaş yaptı. Hatta 1938- 1945 yılları arasındaki Japon istilası döneminde ÇKP Çin Cumhuriyetine karşı Japonlarla gizli işbirliği bile yaptı. Zaten tarihi sürece baktığınız zaman ÇKP ve onun silahlı kolu “Halk Kurtuluş Ordusu” asıl o 8 yıl zarfında güçlendiği görülür.
1949 yılında Çin’in meşru hükumeti olan “Çin Cumhuriyeti” hükumeti geçici olarak Tayvan adasına taşınmak zorunda kaldı.
Uzun yıl süren silahlı eylemler ve iç savaşlardan sonra 1 Ekim 1949 yılında ÇKP “Çin Halk Cumhuriyeti” nin kurulduğunu ilan etti. Yani ÇKP yasal bir seçimle değil, silahlı eylem ve iç savaşlarla iktidarı ele geçirmiştir.
Bu açıdan bakıldığında broşürdeki “ Xin Jıang’daki Terörizm ve Aşırılıkla Mücadele” ifadesinin gerçek payı vardır : Evet Doğu Türkistan Türklüğü 1949 yılından beri Terörle mücadele ediyor. Hem de topla tüfekle değil damarındaki “asil” kandan aldığı milli kimliği ve göğsündeki imanını koruyarak insanlığın görebileceği en azılı terör örgütünün estirdiği devlet terörü ile mücadele etmektedir.

Fotoğraf açıklaması yok.

“Xin Jiang’da Kültürün Korunması” konusuna gelince, sayın davetliler fırsat bulduğunuzda Çinli Dostlarınıza Kaşgar’da kurulan Zhang Qıan Parkı ne demek diye sorar mısınız?
Türklüğe ait bütün izleri yok ederek üzerine kendi uydurdukları Çin tarihine göre Çinli kahramanların heykelinin dikildiği parklarını kurarak, Türk Milletine manevi işkence yaparak mı kültürü koruyorlarmış? ( Detay için şu yazıma bakınız : http://www.sinoturknews.org/kasgarda-turk-milletine-cin-isk… 张骞公园 )

Bu Çin elçileri her kafası bozulduğunda Uygurların kimliğini tartışmaya açar ve kendilerince yanıt uydururlar, o kadar alçalırlar ki kendi büyüklerini bile yalancıya çıkartırlar.
Aşağıda Uygurların Türk Olduğunu, Adriyatikten Çin seddine kadar olan bölgeye “Türk Koridoru” dendiğini Çin Milli Savunma Üniversitesi Rektörü, Eski Başkan Lixian nıan’in damadı, General Lıuyazhou’un ağzından teyit edelim. Sn. Elçilere kolaylık olsun deyü Türkçenin yanında Çince orijinal metni de koydum.
Bay Lıuyazho 2010 yılında kaleme aldığı “Batı Bölge Teorisi” ( Çin’in Türkistan ve Türkiye Politikası) başlıklı yazısında şunları yazmıştır:
“Başlıca sorun Sincan (Doğu Türkistan)’daki etnik sorundur. Orta Asya ve Sincan’daki on etnik grup sınırın her iki tarafında yaşıyorlar. Orta Asya halkı ve Sincanlıların çoğunluğu İslam dinine inanırlar, çoğunlukla Türk Halkları olup gelenekleri birbirine benzer, yaşam alışkanlıkları benzer, ortak milli kimlik duyguları çok kuvvetlidir iki taraf halkları arasındaki iletişim çok kolaydır.
先是新疆的民族问题。中亚与新疆10个民族跨界而居。中亚国家与新疆地区的大部分居民都信仰伊斯兰教,以突厥民族为主,民风民俗相近,生活习惯相似, 民族认同感强,双方沟通容易。
20 yıldan kısa bir sürede, Adriyatik Denizi’nden Çin Seddi’ne kadar uzanan Türk koridorunun her yerinde Türkiye müziği, Türkiye filmi ve televizyon programları popüler oldu, genç öğrenciler ya gelişmiş batılı ülkeleri seçiyor veya Türkiye’yi tercih ediyorlar.
不到20年时间,从亚德里亚海到中国的玉门关的“突厥走廊”里,到处都流行着土耳其音乐、土耳其影视,青年学生出国留学,要么选择西方发达国家,要么选择土耳其。
“Genellikle, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan, Tacikistan ve Sincan (Doğu Türkistan) Orta Asya olarak adlandırılır. O (Orta Asya), Tanrının bugünkü Çinlilere lütfettiği en büyük bir pastadır.”
习惯上,人们把哈萨克斯坦、吉尔吉斯斯坦、乌兹别克斯坦、土库曼斯坦、塔吉克斯坦五国和新疆统称为中亚地区。它是上天赐给今天中国人最丰厚的一块蛋糕。
“Orta Asya’ya gelince, bizim gözlerimiz ilk önce Rusya ve Amerika gibi rakiplerin üzerinde olacak, ancak geniş açıdan bakarsak korkarız ki en güçlü rakibimiz Amerika ve ya Rusya değil; Türkiye’dir! “
谈到中亚,我们的视线首先会落在俄罗斯和美国这样的竞争对手上,但拉开了距离看,恐怕最有力量的竞争对手,是土耳其而非美国和俄罗斯”
– Lıu Ya zhou /刘亚洲

Bu vesile ile Yüce Türk Milletine çağrıda bulunuyorum, lütfen “Batı Bölge” teorisini okuyun. Hem kendinize hem Türk Milletine olan sorumluluğunuzu hatırlamak için bile olsa okuyun.
( “Batı Bölge teorisi” nin tam metni Küresel Güç Olma Sevdası- ÇİN RÜYASI adlı kitabın 2. Bölümünde yer almaktadır)


( Çin Araştırmaları Enstitüsü Müdürü -Uygur Akademisi Genel Sekreteri)

Etiketler: » » » » » » » » » » »
Share
239 Kez Görüntülendi.