logo

trugen jacn

TAYVAN PARLAMENTOSUNDA ” UYGUR İLETİŞİM VE ENFORMASYON GURUBU” KURULDU

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA  MERKEZİ(UYHAM)

 Çin denizinde bir ada ülkesi olan Tayvan Parlamentosu’nunda ”  Uygur İletişim   Grubu ” gurubu kurulduğu bildirildi. Tayvan Yasama Meclisi (Parlamentosu)’ndan  27 Haziran 2024’te yapılan açıklamada   “Uygur İletişim ve Enformasyon Gurubunun ” resmen kurulduğu bildirildi. Tayvan Parlamentosu Uygur İletişim Grubunun , Tayvan Parlamentosu’nun iktidardaki Demokrasi ve İlerleme Partisi üyesi Shen Boyang’ın öncülüğünde kurulduğu bilgisi de paylaşıldı.
Amaç : Uygurların  Temel İnsan Haklarını Destekleyen Ülke Parlamentoları ile İşbirliği

 Yapılan açıklamada “Tayvan Parlamentosu Uygur İletişim Grubu”nun misyonunu ve amacı şu başlıklar halinde belirtildi :

  1. Uygur insan haklarını destekleyen çeşitli  ülkelerin ulusal Meclislerle işbirliği yapmak,
  2. İşgalci Çin yönetiminin Uygurların köle/İşçi olarak  çalıştırılması ile üretilen  çeşitli  ürünlerinin Tayvan’a  ithal edilmesi ve girişini  yasaklanmasını sağlamak
  3. Çin yönetiminin bu ve diğer benzer konulardaki insanlık suçları ile  insan hakları ihlallerini tesbit ederek kamu oyuna duyurmak
  4.  Uygur İletişim Gurubu  Tayvan Parlamentosu’nun dış ilişkiler komitesinin  gündemindeki en önemli konu olan  ” İnsani Hakları İhlal edilenler ve Ezilenler”  kategorisine dahil edilebilmesi için çalışmalar yapmak

Uygurların Temel Hak ve Hukuk İhlallerini  Parlamentonun Gündemine  Getireceğiz

Uygur  İletişim Gurubunun kurucusularından  Tayvan Demokrasi ve İlerleme Partisi üyesi Shen Boyang  gurubun kurulmasının esas amacının Tayvan Parlamentosu’nun yalnızca insan hakları konusunu gündeme getirmesini  değil, aynı zamanda insan haklarının Tayvan Parlamentosu’nun dış politika gündemine dahil edilmesi olduğunu da bildirdi  Milletvekili Shen  ayrıca ÇKP diktatörlüğünün (Otoriterizmini) Uygur bölgesindeki  işgaline ancak dünyanın demokratik ülkelerinin  tüm güçlerini birleştirmesi ile direnebiliriz. Tayvan, Pekin’in Uygurlara yönelik soykırımının ve Tibet ve Hong Kong’daki insan hakları ihlallerinin yanında değil, karsısında yer almalıdır.  Eğer Tayvan bugün  insan hakları için ayağa kalkmazsa bir daha ayağa kalkma şansı kalmayacak.”” şeklinde konuştu.

Uygur İletişim Gurubu Genel Sekreter Yardımcısı Zhang Hanrong yaptığı açıklamada  Tayvan Parlamentosu Başkanı Han Guiu adına “Tayvan Parlamentosu Uygur İletişim Grubu”nun  açılış törenine törenine katıldığını bildirdi.

Açılış  Törenine  ayrıca, Dünya Uygur Kurultayı, Uygur İnsan Hakları Vakfı ve Japon Uygur Derneği  başta bir çok STK.Başkan ve Temsilcileri katılarak destek verdiği bildirildi.

“Tayvan Parlamentosu Uygur İletişim Grubu”nun  kuruluş  töreninde katılımcılar “Tayvan için İnsanlık, Uygurlara Özgürlük” sloganları attılar.

Tayvan parlamentosunda Uygur iletişim grubunun kurulması, Çin’in Tayvan’a yönelik askeri tehditlerini yoğunlaştırdığı ve sözde “Tayvanlı radikal ayrılıkçıları” idam etme tehdidinde bulunduğu bir zamana denk gelmesi dikkat çekici bulundu.

Bugüne kadar  çeşitli ülkelerin  parlamentolarında çeşitli isimler altında kurulan  7 gurup bulunmakta olup, Tayvan’da kurulan Uygur İletişim gurubu 8. olmaktadır.

Share
284 Kez Görüntülendi.