logo

trugen jacn
13 Temmuz 2015

TAYLAND,ÜLKE’DE KALAN UYGUR TÜRKLERİ İLE İLGİLİ KARARINI VERDİ

Tayland yönetimi, Çin’e gönderilen 109 Uygur mülteci’ye Çin’in yaptığı davranışın insanlık  dışı ve  yanlış olduğunu itiraf ederek Uygur Türklerini savundu.Ülkede kalan son Uygur sığınmacıların Türkiye’ye gönderilebileceğini  açıkıladı. 

Teslim-2

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

Taylandlı yetkililer, kendi elleriyle Çin’e teslim ettikleri 85’i erkek 24’ü kadın toplam 109 Uygur’a yapılan muamelenin yanlış olduğunu söyleyerek Uygurları savundu.

Tayland hükümet sözcü vekili Sansern Kaewkamnerd yaptığı açıklamada geri kalan 60’a yakın Uygur için “Tercihlerine göre Türkiye’ye ya da Çin’e gidebilirler.” dedi.

VİCDANLARI SIZLATAN GÖRÜNTÜLER

Çin’in devlet Tv.kanallarında yayınılanan  görüntülerde  Uygur vatandaşların hepsi terörist gibi elleri kelepçeli ve başlarına siyah çuval geçirilmiş şekilde ülkelerine geri götürüldüler.

Teslim-5

ÇİN, IŞİD’E KATILACAKLARINI İDDİA ETTİ

Çin’de yayınlanan bu habere göre 109 Uygur önce Türkiye’ye girip, ardından cihad etmek için Suriye ve Irak’a gidip IŞİD gibi terör örgütlerine katılacaklardı. Ayrıca 109 kişinin 13’ünün zaten terör şüphelileri listesinde yer aldıkları da belirtildi.

NEREDE OLDUKLARINA DAİR HABER YOK

Çin devlet tv.kanallarındaki görüntülerde  Tayland’ın Songkhla bölgesinden havalanan uçağın Çin’de nereye gittiğine dair bir bilgi yer almıyor ve şu an Uygurların nerede ve nasıl tutuldukları konusunda da her hangi bir haber yok.

“İSTERLERSE TÜRKİYE’YE GÖNDERİLEBİLİRLER”

Tayland hükümet sözcü vekili Sansern Kaewkamnerd yaptığı açıklamada geri kalan 60’a yakın Uygur için yapılan kimlik tespitinin ardından ülkelerinde herhangi bir terör suçu kaydı olup olmadığına bakılacağını ve herhangi bir sabit suçu bulunmayan Uygurların Çin,Türkiye veya  kendilerinin seçecekeleri  ülkelerin birine  yanı istedikleri ülkeye  gidebileceklerini vurguladı.

Bazı gözlemciler  Tayland’ın bu açıklamalarının ülke’de kalan son 60 civarındaki  sığınmacı Uygurların  Türkiye’ye gönderilebileceği  ihtımalının bir  habercisi olarak yorumluyorlar.

Kaynak:  http://www.sondakika.com/haber/haber-uygurlara-yapilan-muameleye-tayland-dan-tepki-7503944/

Etiketler: » » » »
Share
934 Kez Görüntülendi.