logo

trugen jacn

UYGUR FUTBOLCU : BİZ SADECE FOTBOL TOPUNA DEĞİL, ÇİN’İN BASKI ZULMÜNE DE VURDUK

ئاۋسترالىيەدە ئۆتكۈزۈلگەن «شەرقىي تۈركىستان پۇتبول لوڭقىسى» تالىشىش مۇسابىقىسىدىن كۆرۈنۈشلەر.

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

Uzak Avustralya kıt’asının  değişik eyaletlerde yaşayan  Doğu Türkistan  Türklerinin kurduklarıı Futbool Takımlarının geleneksel olarak her yıl düzenlediği “DOĞU TÜRKİSTAN KUPASI ” Futbool  tunuvasında şampiyon olan takımın Uygur Türkü Takım kaptanı Erkin  “ Bu bu turnuvada kupayı kazandık.Biz mücadele için sadece futbol topuna vurmadık.Aynı zamanda bizim nefes almamızı engellemeye çalışan bizleri boyunduruğu  altına almaya  çalışan  Çin’in baskı ve zulmüne de vurduk.”dedi.

ئاۋسترالىيەدە ئۆتكۈزۈلگەن «شەرقىي تۈركىستان پۇتبول لوڭقىسى» تالىشىش مۇسابىقىسىدىن كۆرۈنۈشلەر.
Özgür Asya radyosunun verdiği habere göre 25-28 Aralık 2017 tarihleri arasında Avustralya’nın Adeilaide şehrinde gerçekleştirilen “Doğu Türkistan Kupası” futbol turnuvasına çeşitli eyaletlerde yaşayan Doğu Türkistanlıların kurdukları 6 Futbol takımı katıldı. 11.cisi düzenlenen bu şampiyonluk   Turnuvasının  Avusturya Doğu Türkistan Derneği  öncülüğünde bu ülke’deki Doğu Türkistan Dernekleri tarafından ortaklaşa  organize edildiği bildirildi.
Doğu Türkistan Kupası Futbol Karşılaşmaları 25 Aralık 2017’de Kur’ani kerim tilaveti ve şehitlerimize dua ve saygı duruşundan sonra Avustralya Doğu Türkistan Derneği Genel Başkanı Nur Muhammed Turkistani’nın açılış konşması ile başladı. Başkan Nur Muhammed Turkistanı   katılımcı takımlara, Futbolculara ve misafirlere   hoş geldiniz dedi  ve bu müsabakanın düzenlenmesinde her türlü katkı ve yardımı sağlan kişi ve kuruluşlara da ayrıca teşekkür etti.

ئاۋسترالىيەدە ئۆتكۈزۈلگەن «شەرقىي تۈركىستان پۇتبول لوڭقىسى» تالىشىش مۇسابىقىسىدىن كۆرۈنۈشلەر.

Başkent Sidney’den  Uygur  Futbool  takımı  ile birlikte bu müsabakaya  katılan  Sidney Uygur Derneği başkanı Dr.Mehmet Emin Ala da bu müsabakanın  bu kıt’ada yaşayan Doğu Türkistanlıların birlik beraberlik  içinde  kaynaşmalarının sağlanması ve  pekiştirilmesine çok büyük katkı sağlayacağını bildirdi ve müsabakayı düzenleyen Doğu Türkistan Derneği’ne teşekkür etti.  Dr.Ala ayrıca Bu müsabaka geleceğimizin teminatı genç nesillerimizin futbol sporu aracılığı ile milli ruhunun artmasına ve Doğu Türkistan davasına olan ilgisinin daha da yükselmesine  katkı sağlayacağını ümit ettiğini  de   bildirdi.
Adelaide şehrinde faaliyet gösteren Uygur Ana Dili Okulu öğrencisi  Şehreddin’in   İngilizcenin yanında güzel Uygur Türkçesi ile de yönettiği turnuvaya çocuklar,gençler,kızlar ve   yukarı yaş gurubu olarak katılan takımları tek tek anons ederek takdim etti.
3 günlük karşılaşmaya Aucsralya’nın çeşitli bölgelerinde yaşayan 300’den fazla Doğu Türkistanlı katılarak destek verdi. Müsabaka sürecinde futbolcu,katılımcı ve misafirlerin bütün beslenme ihtiyaçları Adelaide Doğu Türkistan Derneği bünyesinde faaliyet gösteren Tengritag Hanım ve Kızlar Kolu tarafından karşılandığı bildirildi. Uygur hanımların hazırladığı bir birinden leziz  Uygur yemekleri  çok beğenildiği bildirildi.

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi, spor yapan insanlar, çim, gökyüzü, açık hava ve doğa

Avustralya Doğu Türkistan Derneği Genel Sekreteri Mustafa Turan Tengritag Uygur Hanım Kızlar Kolu’na takdir belgesi ile ödüllendirerek teşekkür etti ve kendilerini kutladı.

Etiketler: » » » » » »
Share
1337 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ