logo

trugen jacn

DOĞU TÜRKİSTAN GÖNÜLLÜSÜ GAZETECİ- YAZAR TANAY BİR YAZISI NEDENİYLE YARGILANDI

Gazeteci Yücel Tanai, avukat İlyas Doğan ve Uygurlarla ilgili yazılar yazan avukat Abdullah Abdurrahman, İstanbul Bakırköy Savcılığı önünde.  Kasım 2020, Türkiye.

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Doğu Türkistan davasının Savunucu Gazeteci- Yazar Yücel Tanay Doğu TÜrkistan meselesi ile ilgili olarak kaleme alarak yayınladığı bir haberi nedeniyle şikayet üzerine İstanbul -Bakırköy Adliyesinde yargı önüne çıktı. Yücel Tanay’ın İstanbul merkezli Uygur Sanayici ve İş adamları Derneği başkanı Sabir Bogda’ya Doğu Türkistan’da Türklere karşı büyük baskı,zulüm ve soykırım yapan “Çin ile işbirliği yaptığı ” gerekçesi ile yazdığı bir yazıda kendisine “hakaret edildiği ” iddiası ile dava açılmıştı.

Yucel Tanay, bazı internet haber siteleri ile gazetelerde ve sosyal medyada uzun yıllardan beri Uygurlar hakkında yazılar yayınlıyor ve Doğu Türkistan Türklerinin haklarını savunarak Çin’e tepki gösteriyordu. Tanay 2019’da yayınladığı bir yazıda söz konusu Derneğin “Çin İstihbarat Teşkilatı ile İşbirliği yaptığını öne sürmüş ve bu konudaki düşüncelerini bu yazısında dile getirmişti.  Sabir Bogda, bu yazıda yazar Tanay’in kendisine “hakaret” ettiği iddiasıyla dava açmıştı.

Yücel Tanay Bay 10 Kasım 2020 tarihinde Bakırköy Adliyesindeki bir Mahkemede hakim önüne çıktı.

Yazar Yücel Tanay,Mahkemede verdiği ifadesinde şunları söyledi ; ” Ben uzun yıllardır Doğu Türkistan hakkında makaleler yazıyor ve bu Ülkede yaşayan Kardeşlerimize Çin’in yaptığı baskı,zulüm ve soykırım uygulamalarını dile getirerek mazlumlarla dayanışma içiinde olduğumu ifade etmek istiyorum Zalimlere de tepkimi ortaya koyuyorum. Sabir Bogda ve onun başkanı olduğu Dernek hakkındaki araştırmalarım üzerine sonucunda, elde ettiğim bilgilere göre bu kişi hakkındaki kanaatlarımı yazıda dile getirdim. Sabir Bogda’nın Çin yönetimi ile olan ilişkisini biliyorum. Kendisi ÇKP. Siyasi Danışma Konseyi üyesidir ve kendisinin Çin Konsolosluğu ile çok iyi bir ilişkisi var. Çin Konsolosluğunun resmi internet sitesinde de bu ilişkilere ait bilgiler yer almıştır.  Ben bu bilgilere dayanarak bu yazıyı kaleme aldım. Çin’in Uygurlara karşı soykırım yaptığı bir dönemde bugün Çin Konsolosluğu’na giden ve Çinlilerle birlikte fotoğraflar çektiren kişilere Uygurlar Satkun/ Hain’ diyorlar. Ben bir Türk Milliyetçisi olarak; buna hainlık diyorum. Bu durum para için kendi Milletini satmaktan başka bir şey değildir. Günümüzde Çin Uygurlara etnik soykırım yapıyor ve onları toptan yok etmek istiyor. Böyle bir durumda Bogda’nın Çin Konsolosluğu ile yakın ve sıcak ilişkiler içinde bulunması ve onlarla resim çektirmesi bana göre utanılacak ve yüz kızartıcı bir harekettir. Uygur Türkleri başta Türk Milleti Sabır Bogda ve berzerlerini asla unutmayacaktır. ” şeklinde ifade verdiğini açıkladı.

Prof.Dr.İlyas Doğan : Çin,İşgalindeki Doğu Türkistan’daki Türklere Yaptığı Baskıyı de Ülkemizde Yaşayan Uygurlara da uygulamak istiyor

Gazeteci yazar Yucel Tanay’in İstanbul Bakırköy adliyesindeki duruşmasına onun Savunma Avukatı olarak katılan Ankara Hacı Bayram Üniversitesi’nde hukuk profesörü olan Prof.Dr. İlyas Doğan da dava ile ilgili olarak Özgür Asya Radyosuna şunları söyledi : ” Duruşma esnasında müvekkilim adına söz aldım ve Hakim’e davacı Sabir Bogda ve Çin yönetimi adına kamu diplomasisi yapanları, Çin’in Uygur Türklerine yönelik işlediği soykırım cinayetleri hakkında haber yapanlar ve makale yazanlar hakkında sürekli dava açarak onların üzerine baskı kurmaya devam ediyor. Bunlar Çin’in soykırım cinayetlerini ifşa edenler ve bu cinayetlere tepki gösterenlerden son derece rahatsızlar. Türkiye.demokratik ve özgürlüklerden yana bir ülke. Çin’in baskılarına tepki gösterenler ve bunları dile getirenlerde karşı devletimiz Çin gibi muamele etmemelidir. Çin Doğu Türkistan’da insanlığa karşı suç işliyor.Yücel Tanay’ın yargılanması üzücü ve utanç verici bir olay. Yücel Tanay açık kanıtlara ve ilan edilen açıklamalar ve bilgilere göre Sabir Bogda ve Onun derneği hakkında bu yazıyı kaleme almış ve yayınlamıştır. Tanay’in yazdığı makale ve sarfettiği sözler suç teşkil etmemelidir.” şeklinde kendisini savundğunu bildirdi.

Hamit Göktürk : Çin Türkiye’de Günden Güne Güç ve İtibar Kazanıyor.

Özgür Asya radyosuna açıklamalarda bulunan Doğu Türkistan Vakfı eski başkanı Hamut Göktürk şunları söyledi ; ” Sayın Yücel Tanai’yi uzun yıllardır tanıyorum. Kendisi Türk dünyası ve özellikle Doğu Türkistan konusunda makaleler yazar. Sayın Tanay vicdanının sesine kulak vererek Türkiye’de yaşayan bazı Uygurların ve Sabır Bogda’nın kendine göre olumsuz bulduğu bu hareket ve tutumunu eleştirerek yazı yazmıştır. Bu yüzden aleyhine dava açılmıştır.Çin işgali altındaki Doğu Türkistan’da etnik Türk soykırımı icra ederken bu insanlık düşmanı ve Türklerin katili ÇKP Faşist rejimi ile ilişkiler içinde bulunulması kabul edilebilecek bir durum asla değildir. Bu mahkeme olayı Türkiye’de Çin’in günden güne büyüyen ve artan gücünü göstermektedir. Yücel Tanay Çin’in Doğu Türkistan’daki soykırım cinayetlerini eleştirdiği ve tepki gösterdiği için ilk kez yargılanan bir yazar ve gazetecidir. Kendisi 17 saatlik bir otobüs yolculuğu yaparak bu mahkeme için İstanbul’a gelmiştir. Türk adaleti elbette en doğru ve adil kararını verecektir. Kendisine geçmiş dileklerimi sunuyorum. ” şeklinde konuştu.

Mahkeme Heyeti Davacı Bogda’nın avukatını de dinledikten sonra dava dosyasındaki eksikliklerin tamamlanabilmesi için davayı 07 Nisan 2020 gününe ertelemiştir.

Share
345 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ