logo

trugen jacn
21 Kasım 2014

DÜNYA UYGUR KURULTAYI BAŞKANI RABİA KADİR, ÇİN,Dr.TOHTİ’Yİ MÜEBBET HAPİSLE CEZALANDIRMAKLA UYGURLARA KARŞI AÇIKÇA SAVAŞ İLAN ETMİŞTİR..!

    Dünya Uygur Kongresi Başkanı Rabia Kadir, Çin’de “bölücülük” suçlamasıyla yargılanan Uygur Akademisyen İlham Tohti’ye verilen ömür boyu hapis cezasının Çin Yüksek Mahkemesi’nce onanmasını  “Uygurlara Karşı ilan edilmiş açık savaş” olarak nitelendirdi.

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

Dr. Tohti’ye verilen ömür boyu hapis kararının, Çin’in gerçek yüzünü herkese gösterdiğini belirten Kadir, şunları söyledi:

“Çin tarafından İlham Tohti’ye verilmiş bu karar, Uygurlara karşı ilan edilmiş açık bir savaştır.  Çin, hem Uygurlara hem de tüm dünyaya şu mesaji vermek istiyor ; “Bizden  silah  veya   barışçıl yolları  kullanarak insani hak ve hukukunu ararsan ve talep edersen , yine da aynı  cezaya Uğrayacaksın.” . Çin yönetimi Dr.Tohti  örneğinden yola çıkarak başkalarına   vede  bütün  Uygurlara  şunu demek istiyor ;  “Meşru ve yasal haklarını savunmaktan ve talep etmekten Vazgeç.Bunu sizlere yasaklıyorum.” tehdidinde bulunuyor ve gözdağı vermek istiyor.  Eyalet Temiz Mahkemesi de  Çin yönetiminin tamamen haksız ve hukuk dışı  talebini adalet ilkelerini çiğnemiş ve yerine getirmiştir.  Çin, kendi Hukuk ve adelet sistemini politik amaçlarına alet ederek ve bu sistemi   kullanarak  Uygurların bir daha hak arama taleplerini engellemek istiyor. Bu şekilde Uygurları korkutmak,tehdit etmek ve ürkütmek istiyor.  Çin Yönetimi ayrıca Uygurların hiç bir talep ve isteklerinin hiç birisini  “Benim Umurumda Değildir. Ben istediğimi yaparım,” demek istiyor.

Dünya Uygur Kongresi Başkanı Rabia Kadir açıklamalarını şöyle sürdürdü ; ” Çin yönetimi Dr.İlham Tohti’ nin  hiçbir suçunun olmadığını,kendilerine karşı hiç bir suç işlemediğini çok iyi bilmektedir.Onun sadece Çin anayasası ve Özerk Bölge yasalarında Uygurlara vaad ettiği,ancak verilmeyen haklarını talep ettiğini pekala biliyor.Buna rağmen kendisini çok ağır bir şekilde cezalandırmıştır.” dedi.

      Çin yönetiminin Uygurlara karşı  baskı,zulum, ve etnik ayrımıclık temelli bütün uygulamalarını sürdürse de, Çin yönetiminin baskısı giderek artsa da gelecekten yine de ümitli olduğunu  ifade ederek şunları şöyledi, “ Çin yönetimi, Dr. Tohti’ye  bu haksız cezayı vermekle kendisinin dünya’ya ve uluslar arası topluma gerçekten ne yapmak istediğini açık ve net bir şekilde göstermiş oldu. Bizin şimdiye kadar dile getirdiğimiz hususların yerinde ve Çin yönetiminden şikayetlerimizde ne kadar haklı olduğumuz da böylece kanıtlanmıştır.  Biz Müslüman Uygurlar olarak, ‘Barışçıl yollarla da hakkımızı arasak yine de bizi dinlemiyor,  Biz dünya’ya ve uluslar arası topluma ” Çin,bize baskı uyguluyor, zulmediyor ve  bizi öldürüyor’ dediğimizde, Çin’i şikayet ettiğimizde bize inanmıyorlardı. Dr.İlham Tohti’ye verilen bu hukuksuz ve haksız ceza   bizim şikayetlerimiz için  şimdi açık ve net bir  bir örnek oldu,. Uluslar arası toplumun  bundan sonra  Dr. İlham Tohti’ye inandığı gibi bize de inanacaklarını tahmin edebiliyorum.” şeklinde konuştu.

Rabia Kadir, uluslararası platformlarda İlham Tohti’yi kurtarmak için büyük bir hareket başlatacakları ifade etti. Doğu Türkistan’daki Uygurların topraklarını terk etmemesi, hayatlarını ve mücadelelerini orada devam ettirmeleri çağrısında bulunan Kadir, tüm dünya ve Türk halkının da Uygurlara daha fazla sahip çıkmasını istedi.

Pekin’deki Minzu Üniversitesinde ekonomi profesörü olan 45 yaşındaki Tohti, Pekin’de 15 Ocak’ta, ”bölücülük” suçlamasıyla gözaltına alınmış, bilgisayarları, cep telefonları ve bazı akademik çalışmalarına el konulmuştu.

Tohti, Uygur Özerk Bölgesi’ndeki Urumçi Orta Halk Mahkemesi’nde yargılanmış, mahkeme basına ve uluslararası gözlemcilere kapalı yapılmıştı.

Ilham Tohti, iki gün süren davada hakkındaki tüm suçlamaları reddetmiş, ancak mahkeme tarafından tüm mal varlığına el konularak müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı.

bugün ( 21 Kasım  ) Uygur Özerk Bölgesi  Yüksek Mahkemesi , Urumçi Orta Halk Mahkemesi tarafından 23 Eylul’de Ilham Tohti’ye verilen müebbet hapis cezasını tekrar onaylamıştır.Sözde Özerk Bölge LYüksek Mahkemesinin bugün yapılan duruşması basına ve uluslar arası gözlemcilere kapalı olarak yapılmıştır.

  Kaynak : Dünya Uygur Kongresi Haber  Merkezi

Etiketler: » » » »
Share
1364 Kez Görüntülendi.