logo

trugen jacn

PROF.DR.İLBER ORTAYLI : ÇİN,DOĞU TÜRKİSTAN’DA TÜRKLERİ YOK ETMEYE ÇALIŞIYOR

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, yazı

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

Ülkemiz ve Türk dünyasınıın önde gelen fikir adamlarından  ünlü Tarihçimiz Prof.Dr. Sayın İlber Ortaylı  Doğu Türkistan ve Uygur Türklerinin geleceği hakkında çarpıcı tesbit ve açıklamalarda bulunduğu bildirildi.

Karesi Kent Konseyi Gençlik Meclisi, Eğitim Bir-Sen Balıkesir 2 No’lu Şubesi ve Balıkesir Üniversitesi Akademik Düşünce Eğitim Medeniyet Topluluğu işbirliğiyle, Cansu Canan Özgen’in moderatörlüğünde düzenlenen “Türklerin Serüveni”  adı ile  bir konferans düzenlendi. Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı,  yaklaşık 2 bin Balıkesirli’yi tarih yolculuğuna çıkardı. Konferansı’nda TÜrk Milleti ile ilgili olarak bir çok önemli soruna değinen Prof.Dr. İlber Ortaylı  Doğu TÜrkistan ve Uygur Türkleriniini geleceği ile ilgili önemli tesbit ve çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Doğu Türkistan’ın ve Uygur Türklerinin Geleceğini Çok İyi Görmüyorum

Konferansında Doğu Türkistan ve Uygur Türklerinin günümüzdeki durumuna da değinen Ünlü Tarihçimiz Ortaylı,Çin yönetiminin Doğu Türkistan’da yaşayan Türkleri toptan yok etmek istediklerini ifade  ile şunları söyledi ; “Doğu Türkistan’daki Uygurların geleceğini çok iyi görmüyorum, görmeyenler de çok. Çin’in yaptığı nüfus müdahalelerine Birleşmiş Milletler karışmıyor. O başkalarının nüfus haritasına bakıyor. Asimilasyon olmuyor çünkü milletler nefret ediyor o kıtada birbirinden. Dolayısıyla o nüfus üzerinde baskı uygulanıyor. Biz onların kaç kişi olduklarını da bilmiyoruz. Fakat çok belli bir şey ki yakın gelecekte buraya Orta Asya’dan, Güney Orta Asya’dan ve Çin Türkistan’ından bir nüfus kayması olacak. Bunu önleyemeyeceksiniz, bu mümkün değil. Bu Türkiye’yi gençleştirecek, gençliğini tutacak ve Türkiye’nin o dönemki ihtiyacını da karşılayacak” dedi.

Türkiye Olarak ,Genç Nüfus İhtiyacını Genç Göçmen Kitle İle Karşılayacağız

Türkiye’de doğum oranının sürekli olarak düştüğünü ve bunun ileriki yıllarda  yeterli iş ve insan gücünün karşılanmasında yeterli olamayacağını bu ihtiyacın ibe,Türkiye’ye olabilecek genç nüfus göçü ile ancak karşılanabileceğini anlatan Pdof.Dr.Ortaylı şöyle koruştu ; ”  Doğum oranının düşmesine rağmen Türkiye’nin 21. yüzyılda genç bir ülke olacağını söyleyen İlber Ortaylı, “Çok yakın gelecekte kapılarımızda sadece Suriyelilerle değil maalesef çeviremeyeceğimiz kitlelerle karşılaşacağız.

Türk Milleti Merhametli ve Yufka Yürekli Bir Millettir

Türklerin yufka yürekli ve merhametli bir millet olduğunu ifade eden Ortaylı, “Biz, kamplarda zorla doğurtulan 5 bin çocuğu ülkemize aldık. Bunu Bosna bile istemedi, biz aldık evlat edindik. Ama dönemin kadın başbakanı bunu kabul etmedi, öyle söyleniyor. O çocuklar gelemedi buraya ve perişan oldular. Yoksa Türkiye böyle göçmen kabul etmeye, mülteci kabul etmeye hazır bir ülkedir. Göç meselesinin iyi bir etkisi olacak çünkü nüfus yenilenecek, gelenekler renklenecek ve uzakta kalan kendi kavmimizden insanlarla temasa geçip bir şeyler öğreneceğiz” açıklamasında bulundu.

KAYNAK : http://m.milliyet.com.tr/karesi-de-ilber-ortayli-izdihami-…/

Share
1569 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ