logo

trugen jacn
13 January 2021

ÖZGÜR-DER’DEN EYLEM YAPAN ÇİN NAZI KAMPI MAĞDURU UYGURLARA DESTEK ZİYARETİ

Hak ve Özgürlükleri Koruma Derneği(Özgür-Der,) aile ve yakınları Çin Nazi Kamplarında tutulan ve kendilerinden haber alabilmek için Çin Başkonsolosluğu önünde nöbet tutarak oturma eylemi yapan Doğu Türkistanlılara destek ve dayanışma ziyaretinde bulundu.

ÖZGÜR-DER'den nöbet tutan Doğu Türkistanlılara destek

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

İstanbul’da yaşayan Doğu Türkistanlılar, Çin yönetimi tarafından kamplarda zorla tutulan aileleriyle görüşmek ve durumlarını öğrenmek için Çin’in İstanbul Başkonsolosluğu önünde bekleyişlerini sürdürüyor. Özgür-Der, “Asimilasyon politikasına direnen Doğu Türkistanlı Müslümanların yanındayız” pankartı ile burada bekleyenlere destek oldu. 

Kamplarda bulunan aile fertlerinin fotoğraflarının bulunduğu pankartları taşıyan Uygur Türkleri, aile üyeleriyle görüşme taleplerini yineliyor.

Özgür-Der Başkanı Rıdvan Kaya, ziyarette yaptığı açıklamada, Uygur Türklerinin yanında olduklarını kaydetti.

doguturkistan-jpg1.jpg

Kaya, “BM’nin 1948 tarihli Soykırım Sözleşmesine göre bir halkı toptan imha etmek ya da onları etnik veya dini kimliklerinden ötürü zor şartlarda yaşamaya, kimliklerini tahribe yönelmek, çocuklarını alıkoymak soykırımdır. Çin, yüzlerce yıldır Müslüman kardeşlerimizi asimile etmeye yani soykırıma tabi tutmaya çalıştığını bir şekilde gösteriyor.” diye konuştu.

Doğu Türkistanlıların yüzlerce yıldır kendi topraklarında onurlarıyla yaşadıklarını dile getiren Kaya, Çin’in ortaya koyduğu terör argümanlarının gerçeği yansıtmadığını kaydetti. 

doguturkistan-jpg2.jpg

Gazeteci Adem Özköse, Uygur Türklerinin eylemlerine devam edeceklerini söyledi.

Özköse, “17 gündür burada yağmurun çamurun altında nöbet tutan, ailelerini isteyen kardeşlerimizin mücadelesini tebrik ediyorum. 17 gün direndiler ve bu direniş ilk meyvesini verdi. Çin Konsolosu kardeşlerimizle görüşmeyi, dilekçeyi almayı kabul ettiler. Kardeşlerimiz, aileleri özgür olana kadar direnme kararı aldılar. Ailelerinin seslerini duymak istiyorlar.” dedi.

ÖZGÜR-DER, Doğu Türkistanlılara destek için toplanıyor

Kaynak : https://www.karar.com/ozgur-derden-cin-baskonsoloslugu-onundeki-dogu-turkistanlilara-destek-1601156?fbc

Share
122 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ