logo

trugen jacn
05 Şubat 2015
Genel

ÖZBEKİSTAN’DA MÜSLÜMANLARA YÖNELİK YENİ TUTUKLAMALAR

tutuklu-kelepce

    Özbekistan’ın kuzeyindeki Harezm şehrinin Hazarsap ilçesinde anayasal düzeni yıkmaya teşebbüs ettikleri iddiasıyla 11 Müslümanın yargılanmasına başlandı. Aynı ilin Hiva, Shovot, Gurlan ve Boğot ilçelerinde de 30 kadar Müslümanın aynı gerekçeyle tutuklu yargılandığı bildiriliyor.

Mahkemelerde yargılanan 40 kişi, yakınlarının ifadelerine göre Özbekistan Cumhuriyeti’nin anayasal düzenini yıkmaya teşebbüs ve dini aşırılık, bölücü, köktenci veya diğer yasaklı örgütler oluşturmak ve onlara katılmakla suçlanıyor.

Tutuklu yargılanan bu Müslümanlardan bazılarının Rusya’dan yakında dönen göçmen işçiler olduğu belirtiliyor.

İnsan hakları aktivisti Hayitboy Yakubov’a göre Özbek Müslümanların böyle kitlesel yargılanmaları 15 yıl önce, yani İslam Kerimov’un Cumhurbaşkanı seçilmesinden önce de yapılmıştı.

Yakubov, “Böyle yargılamaları 1997-2000 yılları arasında da görmüştük. O zaman da yargılananların çoğu dindar insanlardı. Rejimin hapse attığı yüzlerce Müslümandan 23’ü ceza müddeti bitmesine rağmen hala zindanlarda kalıyor” diyor.

Özbekistan’ın diğer illerinde Müslümanların benzer suçlamalar ile yargılandıkları ifade ediliyor.

Özbek muhalefeti ve bağımsız gözlemcilere göre Özbek Müslümanların toplu şekilde tutuklanmaları ve yargılamaları İslam Kerimov’un yeniden Cumhurbaşkanı seçilebilmesi için halk içinde korku ve baskı ortamını oluşturmak için…

Özbekistan Cumhurbaşkanlığı seçimi 29 Mart’ta yapılacak. Ülkede Müslümanlar sık sık anayasal düzeni yıkmaya teşebbüs suçlamasıyla tutuklanıyor. Ülke lideri İslam Kerimov ise bu 29 mart seçimlerinde anayasaya aykırı olarak altıncı defa aday oldu. Ülke anayasasında bir kişinin en fazla iki defa aday olmasını öngörüyor.

KAYNAK : dünya bülteni.net

 

Etiketler: » »
Share
851 Kez Görüntülendi.

BENZER HABERLER