logo

trugen jacn
14 Mart 2014
Genel

NAZARBAYEV, KIRIM’DA ARABULUCULUĞA SOYUNDU.

Nazarbayev, Kırım'da arabuluculuğa soyundu

Kazak Lider Nazarbayev, Kırım konusunda Avrupa, ABD ve Rusya arasında arabuluculuk yapacak…

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kazakistan, Ukrayna sorununun çözümünde aktif rol üstlenmeye hazırlanıyor. Bu konuda karar Nazarbayev’in Obama, Merkel ve Putin ile görüşmesinden sonra alındı. Nazarbayev – Putin görüşmesi Gümrük Birliği (TS) üye ülke liderleri zirvesinde gerçekleşti.

Resmi açıklamaya göre TS zirvesinde Mayıs ayında Avrasya Ekonomi Konseyinin kurulmasına dair anlaşmanın imzalanması kararlaştırıldı. Ayrıca Ukrayna’da yaşanan son gelişmeler de gündeme taşındı. Putin, bu konuda üye ülke başkanlarının tekliflerini değerlendirmeğe hazır olduğunu ifade etti. Nazarbayev’in Mart ayında ön görülen Moskova ziyaretinin de bu sebepten Nisan ayına ertelendiği bildirildi.

Ulusal Strateji Enstitüsü Uluslararası Programlar Başkanı Yuri Solozobov, ABD ve Almanya liderlerinin Nazarbayev’e yönelmelerinin tesadüf sayılamayacağını, Kazakistan başkanının dünyanın en aktif on lideri arasında yer aldığını öne sürdü. Solozobov, Obama’nın Nazarbayev’e telefonla araması ve arabuluculuk talebinde bulunması konusuna da değinerek ABD’nin kendi kaynaklarının sorunun çözümü için yetersiz olduğunu ve Washington yönetiminin de bu durumu kabullendiğini söyledi.

 

İlgili Konular Kazakistan kırım
Etiketler: »
Share
832 Kez Görüntülendi.

BENZER HABERLER