logo

trugen jacn
27 Haziran 2015

TÜRK KAMU -SEN KONFEDERASYONU GENEL BAŞKANI KOCUK’TAN KATLİAMCI ÇİN’E SERT TEPKİ

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

Çin işgal yönetiminin 22 Haziran’da Kaşgar’da  28 kişi’ye öldürerek gerçekleştirdiği  Uygur katliamı ve kutsal Ramazan ayında oruç ve ramazan ayına özel dini faaliyetelerine engel ve yasaklamasına   bir tepki de  Türkiye Kamu Senedikaları Konfederasyonu (Türk Kamu Sen) Genel başakanı İsmail  Koncuk’tan geldi.

Kişisel facebook hesabından bir açıklama yapan  Türk Kamu Sen Genel başkanı İsmail  Koncuk şunları ifade etti;

       Doğu Türkistan’da Çin zulmü tüm hızıyla devam ediyor.Ramazan’da Uygur Türklerine oruç tutma yasağı getiren, özellikle bu ayda bira içme festivalleri düzenleyen, kan içici, zalim Çin Hükümeti 28 Uygur Türkünü daha katletti.Türkiye ve İslam Dünyası artık uyanmalı, gerekli tepkiyi göstermelidir. Birleşmiş Milletler adam gibi tepki göstermelidir. Doğu Türkistanın Çinlileştirilmesine HAYIR! Türklerin de insanca yaşama hakkı vardır, zulüm sadece Filistin’de, Mısır’da yoktur.Uygur Türklerine yapılan zulmü, bu zulme seyirci kalıp hala Müslümanım diyenleri, zulüm denince sadece Filistin ve Mısırı görüp, Doğu Türkistanı görmezden gelenleri ve zalim Çin Devletini nefretle kınıyorum.

       Öte yandan ABD.merkezli Özgür Asya Radyosuna  da konuşan ve Özgür Asya radyosu internet sayfasında yer alan demecinde  Genel başkan Koncuk şunları ifade etti; ” Biz Türkiye’de 450 bin üyesi bulunan en büyük bir Kamu Çalışanları Konfederasyonu olarak  Doğu Türkistan’da Varlık mücadelesi vermekte olan Kardeşlerimiz ile duygu birliği ve dayanışma içerisinideyiz.Çin’in Doğu Türkistan’da uyguladığı insanlık dışı uygulamalarının esas amacı  assimile ederek ve soykırım yaparak onları imha etmektir.Biz bunu çok iyi biliyoruz ve başından beri farkındayız. İnsan hak ve huukunun  çok güçlendiği 2015  yılında  Uygur Türkü Kardeşlerimizin insanlık kalıbından çıkmış böyle muamelerle karşılaşması  kabul edilebilecek bir durum değildir. BM. başta Türkiye,Türkistan Cumhuriyetleri yönetimleri ile islam ülkelerinin dayanışma ve işbirliği yaparak  bu duruma bir an önce müdahelede bulunmalı ve Çin’e  çarğıda bulunmalı  ve elinden geleni yapmalıdır.BM. başta Küresel güçlerin bu insan hakları ihlallerine karşı suskun kalması utanç verici bir durumdur. Çin Doğu Türkistan’da Uygursuz bir Xinjiang yaratmak emelindedir. Bu ise,bir insanlık suçu olarak ele alınmalıdır. 450 bin üyemiz adına Çin’in bu hukukusuz ve insanlık dışı soykırım uygulamalarını şiddetle kınıyor ve bu uygulamaları derhal durdurması için  çağrıda bulunuyorum.” şeklinde konuştu.

Etiketler: » » » » » » »
Share
1544 Kez Görüntülendi.