logo

trugen jacn
10 Ağustos 2014

MAZLUM-DER MALATYA ŞUBESİ : ÇİN’İ DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ ZULMÜ İÇİN LANETLIYORUZ ..!

İnsan Hakları ve Mazlumlar için Dayanışma Derneği (MAZLUM-DER) Malatya Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Cumali Yiğit, “Doğu Türkistan’da Müslüman halkına yapılan zulmü lanetliyoruz” dedi.

MAZLUM-DER'den Çin'e Kınama

MAZLUM-DER Malatya Şubesi’nde, yönetim kurulu üyeleriyle birlikte basın açıklaması yapan (MAZLUM-DER) Malatya Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Cumali Yiğit, “Çin yönetiminin işgali altında yaşam mücadelesi veren Doğu Türkistan halklarına yapılan işkence baskı ve katliamlarına son günlerde daha da hız vermiş hayat hakkı tanımamış Çin yönetimi barbarlığı gözler önüne sermiştir.

Müslümanların kutsallarını hiçe sayarak Ramazanda ayında bile oruç, namaz, Hac gibi ibadetleri yasaklamış uymayanları katletmiştir.Geçtiğimiz günlerde yine bu nedenlerle 3000 den fazla insanı kadın, erkek, yaşlı, çocuk demeden katlettiler” ifadelerini kullandı.

“İşgalci Çin yönetimi bütün hukuki ve ahlaki metinleri çiğnerken dini, inanç ve ibadet özgürlüğünü ayaklar altına alırken insan hakları ticareti yapan modern batılı ülkelerin gözlerini ve kulaklarını kapamış olması ağızlarından Doğu Türkistan’ın mazlum halkına yönelik tek bir cümle çıkmaması manidardır. Doğu Türkistan halkına yapılan katliama BM ve batılı ülkeler iki yüzlü davranmışlardır.çifte standart uygulamışlardır” diyen yiğit, açıklamasını şöyle tamamladı:

İşgalci Çin yönetimi insan hakları örgütlerinin işkence baskı ve katliam iddialarını araştırmasına izin vermemiştir.

MAZLUM-DER; olarak işgalci Çin yönetimini ve uluslararası destekçilerini kınıyor ve Doğu Türkistan halkının en temel haklarının engellemekten vazgeçmeye kendi kaderini tayin hakkına saygı duymaya onlarca yıldır sürdürdüğü baskı ve işkencelere son vererek sorumluluklarını yargı önüne çıkarmaya davet ediyoruz.

Evrensel kabul görmüş ve hukuk tarafından garanti altına alınmış inanç ve ibadet hürriyetini ayaklar altına alan pervasızca çiğneyen yok sayan işgalci Çin yönetimini lanetliyoruz ve insan haklarına saygı duymaya çağırıyoruz.” – Malatya

Kaynak  : http://www.haberler.com/mazlum-der-den-cin-e-kinama-6358855-haberi/

 

Etiketler: » » »
Share
726 Kez Görüntülendi.