logo

trugen jacn
03 Mart 2014

KUNMİNG SALDIRISI UYGUR İŞİ Mİ ?

1 Mart Cumartesi günü  Çin’in  Kunming eyaletinin  merkezi Kunming şehrindeki tren İstasyonunda kimlikleri açıklanmayan   kişilerin ellerindeki kesici  aletlerle İstasyon’da bulunan yolculara  karşı  saldırı düzenlediği bildirilmiştir.  Saldırıda 20 kişinin öldüğü 130 civarında insanın yaralandığı bildirilmiştir.

Ancak,Çin’de yayın yapan Wexin Vb.benzeri sosyal medyaya yansıyan resmi  olmayan haberlere göre  ölü sayısının 70’’ten fazla olduğu iddia ediliyor. Kunming  Eyaleti Polis yetkilileri, saldırıyı yapan gurubun 10 kişiden oluştuğunu,4 kişinin polislerce vurularak öldürüldüğünü, olaylara karıştığınden şüphelenilen bir kadının ise canlı ele geçirildiğini en az 5 saldırganın arandığını açıklamıştır.

Washington merkezli Hür Asya radyosunun olayın Çinli görgü tanıklarına dayanarak  bildirdiğine göre ;  siyah giyinmiş bir gurup kişiler ellerinde bulunan bıçaklarla tren istasyonunda beklemekte olan yolculara rastgele saldırmış ve önüne geleni bıçak darbeleri ile bir kısmını öldürmüş ve bir kısmını ise yaralamıştır.

Çin’in resmi yeni Çin Haber Ajansı ,saldırganların kimkliği hakkında her hangi bir bilgi vermemiş,ancak bu saldırının”Xinjiang”daki bir kısım bölücü guruplarca gerçekleştirmiş olabileceği tahmininde bulunabileceklerini”  iddia etmiş ve bu kişileri  de “Terörist” olarak tanımlamıştır.

Çin devlet başkanı Xi Jing Ping  olayın duyulmasından sonra  Kamu Güvenliği Bakanlığı ve diğer yetkililerden olayın derhal araştırılması ve aydınlatılması talimatını vermiştir.

Kunming Polisi, Pazar günü Kunming’de yaşayan bütün Uygurları gözaltına almış ve ifadelerine baş vurduğu açıklanmıştır.

Saldırıları gerçekleştirenlerin Uygurlar olabileceği iddiası üzerine  UPİ Ajansının Kunming muhabiri  Kunming şehrinin Çinli sakinleri  ile görüşmüş ve onların birbirinden farklı ve ilginç  görüş ve düşüncelerini resmi sitesinde paylaşmıştır.

Olayın şahidi olan Kumning sakini Jiyang isimli Çinli genç “Biz burada yaşayan bütün Uygurları ülkelerine göndermemiz(kovmamız)ve onların de kendi ülkelerinde bağımsız olarak yaşamalarına  temin etmemiz gerekir,diye düşünüyorum.”  Diye  cevaplamıştır.

Şi soyadını taşıyan ve Aşçı olduğunu söyleyen bir diğer Çinli ise, saldırıyı gerçekleştirenlere lanet okuduğunu söylerken,  Çin yönetiminin Uygurlara karşı yaptıkları baskı ve insanlık dışı davranışlarını de eleştirmiştir.  O Uygurları çok iyi anladığını, onların düşüncesini ve şikayetlerini paylaştığını ifade ederek ; “Bu tür saldırılar Hükümetin onlara(Uygurlara) yaptığı aşırı baskı ve zulmün  ürünü. Xi Jing Ping iktidara geldikten sonra Uygurlara yapılan baskı ve zulümün dozaji birkaç  kat  arttı.Bu yüzden Uygurlar baskı içinde yaşamaktansa,karşı koymayı ve   ölme yolunu seçmeye mecbur kalıyorlar.” dedi.

Kuming eyaleti Çin’in  güneyinde eski adı Birmanya olan, Myanmar Sosyalist Cumhuriyetine sınırı olan bir eyalet olup,bu ülkeden Çin’e yapılan,insan,uyuşturucu ve benzeri her türlü kaçakçılığın  yapıldığı bir eyalet.Bu eyalette yasal ve yasal olmayan ticaret ve kaçakçılık ile  uğraşan ve ülkesi Doğu Türkistan’da iş ve aş verilmeyen ne yapacağını bilmeyen,şaşırmış ve sergerdan durumundaki Uygurların reğbet ettiği bir şehir.Özellikle bu eyaletin sınıra sıfır noktasındaki Ruyli köyünde 6 bin civarında ve eyalet genelinde ise 15-20 bin  civarında Uygur Türkü’nün yaşadığı biliniyor.Bu eyalette yaşayan Uygurların dramı ve yürek yakan acıklı ölüm  hikayeleri  Sosyal medya’da “ Ruylı’de Her geçen Gün Genişleyen Uygurlar Mezarlığı” adı  ile uzun bir makale’de  dile getirilmişti.

Etiketler:
Share
966 Kez Görüntülendi.