logo

trugen jacn
13 Ağustos 2014

KONYA-MERAM’DAKİ PARKIN ADI ,KAŞGARLI MAHMUT PARKI OLARAK DEĞİŞTİRİLDİ.

         Meram Belediye Meclisi, Kozağaç Mahallesi’nde bulunan Çin Yuexiu Parkı’nın adını değiştirme kararı aldı. İçerisinde Konya’nın ilk ‘Biyolojik Gölet’inin bulunduğu park, Kaşgarlı Mahmut Parkı adını aldı.

Konya- Meram Belediye Başkanı Kads.Müh.Fatma TORU

Meram Belediye Meclisi Ağustos ayı 2. toplantısı, meclis salonunda yapıldı. Meram Belediye Başkanı Fatma Toru başkanlığında toplanan meclis, bir önceki toplantıda, komisyonlara sevk edilen maddeleri görüştü. Bu maddeler arasında yer alan Çin Yuexiu Parkı’nın adının değiştirilmesi, meclis üyelerinin oyuna sunuldu. Meclis üyelerinin oy birliği ile aldığı kararla parkın adı Kaşgarlı Mahmut Parkı olarak değiştirildi.
Kozağaç Mahallesi’nde Meram Belediyesi tarafından yaptırılan parkın içerisinde Konya’nın ilk ‘Biyolojik Gölet’i bulunuyor.

          DOĞU TÜRKİSTANLILAR BELEDİYE BAŞKANINA TEŞEKKÜR ETTİ.

        Geçtiğimiz yıllarda Çinlilerin yalan ve aldatmaları ile Çince olarak değiştirilen bu Park’a ,Belediye Başkanı sayın Fatma Toru’nun öncülüğü ve teklifi ile Türk Dünyasının ortak değeri, Kaşgarlı Mahmut’un adının verilmesi Doğu Türkistanlılar tarafından memnuniyetle karşılandı.İstanbul ve Ankara ve Kayseri’de oturan  Uygurlar Meram Belediye Başkanını arayarak teşekkürlerini ifade ettiler.

            Meram Belediyesi’ni arayan  uyghuhurnet.Editörü Hamit Göktürk geçen dönem yapılan bir yanlışın telafi edildiğinden dolayı memnuniyetini şu cümlelerle ifade etti. ” Annadolu’nun kalbi,aynı zaman’da Büyük Türkistan’in devamı ve Ana vatan kokan Güzel Konya’mızdaki bu park’a Çin adının verilmesi Mazlum ve mağdur Uygurların kalblerine saplanan bir bir hançer idi.  Kalbimize saplanan bu hancerden kurtulduğumuzu için çok mutluyuz. Cennet Meramı’mıza ancak,Kaşgarlı Mahmut adı yakışır.Bu durum Doğu Türkistan davasının tanınması  ve Çin’in zulüm ve soykırımının Türkiye’de dolayisiyle  Konya’mızda anlaşılmasının ve farkındalık yaratmasının  ifadesidir. Sayın Belediye Başkanımız Fatma TORU Hanımefendi’ye ve Belediye Meclisimizin değerli Üyelerine minnet ve şükranlarımızı sunarız.” dedi.

Etiketler: » »

Share
777 Kez Görüntülendi.