logo

trugen jacn

KOMÜNİST ÇİN’İ TEL’İN İÇİN YAPILAN BİR TOPLANTININ DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ (1)

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, Ahmet Kurt dahil, takım elbise ve iç mekan

Ahmet KURT (Başkent Edebiyat,Kültür,Sanat ve Eğitim Derneği Başkanı )

 Bir Toplantının Düşündürdükleri (Doğu Türkistan ya da Çin’i telin toplantısı -1)

Biliyorum birçoğunuz bana kızacaksınız, bir kısmınız daha da ileri giderek beni sosyal medya’da arkadaşlıktan çıkacak, çıkaracak, engelleyecek yahut başka şeyler yapacaksınız. Ama bugün zihnime iyice yerleşen bu durumu yazmazsam en temel insanlık görevimi yapmamış olurum.
Her günümüz sancılı. Her anımız sürpriz acılara gebe, zamanda yönü olumluya çevrime telaş ve endişesi hâkim. Kime veya neye karşı derseniz, öncelikler kendimize karşı. Hayatımızı ben merkezli şekillendiriyor, bütün değer yargılarımızı bu temel üzerine oturtuyoruz. Durum böyle olunca da şartların iyileşmesini beklerken kötüleştiğini, felahı beklerken sıkıntıyı, refahı beklerken zulmü görüyoruz. Üstelik bu felaketin her geçen gün bize de yaklaştığını bir türlü anlamak istemiyoruz.
Ülkemiz ve kardeşlerimiz her taraftan kuşatılmakta direnç noktaları kırılmaya çalışılmaktadır. Son elli yıllık süreyi değerlendirmek bile yaşanan olayların vahim boyutlarını göstermeye yetecektir. Bulgaristan’da, Batı Trakya’da, Bosna’da, Kıbrıs’ta, Kırım’da, Kafkaslarda, Karabağ’da, Irak’ta, Suriye’de, Afganistan’da, Doğu Türkistan’da, Filistin’de yaşananları okumamak en hafif tabirle gaflettir. Ülkemizin etrafında tarihi bağlarla gelen tabi koruma duvarları sistematik olarak yok edilmektedir. Zamana yayıldığı için de kurbağa misalini yaşamaktayız.
Türk dünyası suskun, İslam âlemi uykuda, insanlık iflas etmiş durumdadır. Onlarca yıldır çeşitli uydurma sebeplerle kardeşlerimizden uzak tutulduk. Onlarla irtibat sağlamak isteyenlere çeşitli isimler bularak, sorgusuz yargıladık, hatta mahkûm ettik. En acısı da bunu kendi kendimize yaptık. Cehaletin kör penceresinden, ihanetin sarmalından bir türlü nefes alamadık maalesef.

Doğu Türkistan her Türk ve Müslüman için ayrı bir önem taşımalıdır

Doğu Türkistan her Türk ve Müslüman için ayrı bir önem taşımalıdır. Orası İslam’ın ilk yayıldığı dönem dışında, İslam medeniyetinin altın örneklerindendir. Birbirini takip eden silsile olarak bakarsak, İmam Buhari’nin “Sahihi Buhari” hadis çalışması, İmam Maturidi’nin, “Kitab-üt-tevhid” adlı itikadı manada yazdığı eser (birçok eseri vardır), günümüzde bile hayatımıza yöne veren çalışmalardır. Biz Türkler (Kuzey Müslümanları) İtikadı olarak Maturidi esaslarına tabiyiz. Sahihi Buhari en temel hadis kaynaklarından biri olarak kabul edilmektedir. Hoca Ahmet Yesevi, Yusuf Has Hacib, Kaşgarlı Mahmut gibi daha birçok Türk ve İslam âliminin yetiştiği muazzam coğrafyanın adıdır Türkistan.

Atalarımızın membaı, kökümüzün dayanağı, ata yurdumuzdur Doğu Türkistan. Türk İslam medeniyetinin beşiğidir ifadesini hak eden bir coğrafyadır.

(Devamı var)

Kaynak : Sayın Ahmet Kurt Beyin sosyal medya kişisel Hesabi

Share
550 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

bursa escort