logo

trugen jacn

KIRKLARELİ TÜRK OCAĞI ÇİN’İN SOYKIRIMLARINI BİR BASIN AÇIKLAMASI İLE PROTESTO ETTİ

Görüntünün olası içeriği: 4 kişi, ayakta duran insanlar, gece, gökyüzü ve açık hava

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Türk Ocakaları Karklareli Şubesi 06 Aralık 2019 günü Çin işgal yönetiminin Doğu Türkistan’da yürüttüğü baskı,zulüm,etnik soykırım ve insanlık dışı cinayetlerini bir kez daha gündeme getirmek suretiyle tepki gösteremek ve protesto etmek amacı ile Kırklareli Şehir merkezindeki Demokrası ve Özgürlük Meydanında Cumhuriyet alanında bir basın açıklaması yaptı. Türk Ocakları Kırklareli Şubesi Başkanı Utku Mehmet Öden,İdris Yolcu ve diğer yönetim kurulu üyeleri ile Çerkezköy Türk Ocakları Şubesi Başkanı Emrah Gültekin Türk Ocaklılar ile öğrenciler hazır bulundu.Ayrıca.aynı gün Ocak Merkezinde düzenlenecek ” Doğu Türkistan’da Neler Oluyor ?” konulu konferans için Kırklareli’nde bulunan Doğu Türkisan Vakfı eski Başkanı ve Uygur Haber ve Araştırma Merkezi/Uyghurnet.org yayın yönetmeni Hamit Göktürk ile Şaire yazar ve aktivist Nurale Göktürk de hazır bulundu. Basın toplantısı Kırklareli’nde yayınlanan çeşitli gazete ve haber sitelerinin temsilcileri tarafından da takip edildi.

Görüntünün olası içeriği: 4 kişi, ayakta duran insanlar, gökyüzü ve açık hava

Türk Ocakları Kırklareli Şube Başkanı Sayın Utku Mehmet Öden tarafından okunan Doğu Türkistan Basın Açıklaması şöyle ;

Türk Ocakları Derneği Kırklareli Şubesi

Doğu Türkistan’da Gerçekleşen İnsan Haklarına İlişkin Basın Açıklaması

(05.12.2019- Saat: 18.00 Kırklareli Özgürlük ve Demokrasi Meydanı)

Değerli Basın Mensupları,

Bugün burada Doğu Türkistan’da yapılan işkenceye, zulme, soykırıma bir ses olabilmek için, kamuoyuna vicdan çağrısı yapmak için toplanmış bulunmaktayız.

Doğu Türkistan’da soydaşlarımıza yapılanlar tam anlamıyla Avrupa’da Yahudilere uygulanan soykırımın aynısıdır. Bu, bir toplumu bütünüyle Nazi kamplarına kapatma, dünyadan tamamen tecrit etme ve yok etme eylemidir. Bu, büyük bir insanlık suçudur. Otuz milyonluk Doğu Türkistan’da Türk Toplumuna her türlü işkence reva görülmekte, soydaşlarımızın her türlü seyahat, iletişim, ibadet ve temel insani hakları çiğnenmekte, birçoğu öldürülmekte veya onulmaz hastalıklara maruz bırakılmaktadır. Bütün bunlar dünyanın gözünün önünde gerçekleşmekte, durum her geçen gün daha da kötüleşmektedir. Bu soykırıma, yeni bir Endülüs’e, yol açmadan dur demeliyiz. Vicdanı olan herkesi, yazılı, görsel ve sosyal medyada bu zulmü dile getirmeye davet ediyoruz.

Türkiye Cumhuriyeti başta olmak üzere bütün Türk Devletleri, Doğu Türkistan’da Türk Varlığını yok etme projesini sürdüren Çin hükumetini, Doğu Türkistan Türklüğünün kimliğine saygı göstermeye ve bu zulmü bitirmeye çağırmalıdır.

Doğu Türkistan kaderine ve Çin’in insafına terk edilemez.

Saygılarımızla

         Türk Ocakları Derneği Kırklareli Şubesi

05.12.2019 Tarihli Doğu Türkistan'daki İnsan Hakları İhlallerine İlişkin Basın Açıklamamız

05.12.2019 Tarihli Doğu Türkistan'daki İnsan Hakları İhlallerine İlişkin Basın Bildirimiz

Gepostet von Türk Ocakları Derneği Kırklareli Şubesi am Sonntag, 8. Dezember 2019

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
331 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ