logo

trugen jacn

KAZAKİSTAN,ÇİN’İN BASKISI İLE AKTİVİST BİLEŞOĞLU’NUN CEZASINI BİR AY DAHA UZATTI !

Türkistan’in yiğit ve cesur evladı, Kazakistan uyruklu ve Doğu Türkistan asıllı Kazak Türkü İnsan hakları aktivisti Serikcan Bileşoğlu Çin yönetiminin baskısı ile geçtiğimiz Mart ayında bir gece yarısı evinden alınarak kaçırılmış ve bir süre sonra başkent Astane ‘de olduğu Avukatına bildirilmişti. Kazakistan Yargısınca ev hapsinde tutulmasına karar verilen Bileşoğlu yine son Mahkeme’de Çin işgal yönetiminin baskısı ile gözhapsi süresi bir ay daha uzatıldığı açıklandı. Bileşoğlu Alma-Ata’da kurduğu Atajurt Kazak İnsan Hakları Gönülleleri Teşkilatı Başkanı olarak İşgalci Çin’in baskı,zulüm ve işkenceleri ile Çin Nazi Kamplarından kurtulabilenlere sahip çıkmış ve onlara kucak açmıştır. Çin Nazi Kamplarının ve bu Kamplarda yapılan işkencelerin ve insanlık dışı cinayetlerin uluslar arası topluma duyurulması noktasında çok büyük ve önemli hizmetlerde bulunuyordu. Bileşoğlu sadece Kazakların değil,Uygurların,Özbeklerin,Kırgizların,Özbeklerin,Tatarların ve Müslüman Çinli Tunganların da savunucusu ve dert ortağı ve gür sesi olmuştur.O bütün Türkistan Türklerinin çok değerli bir evladı,gururu ve onurudur.

Çin baskısındaki Kazak mahkemesi Serikcan Bılaşoğlu’nun ev hapsini 1 ay daha uzattı

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

İşgalci Çin’in Kazakistan’a yaptığı baskı neticesinde gözaltına alınan Bılaşoğlu’nun bugün başkent Nur Sultan’da görülen mahkemesinde ev hapsini 10 Temmuz’a kadar uzattı.

Duruşmaya Bılaşoğlu’nu destekleyen ve ellerinde Kazakça, Çince, İngilizce ve Rusça dövizler bulunan onlarca kişi davanın biran önce düşürülmesini ve Serikcan Bılaşoğlu’nun serbest bırakılmasını istediler.

Çin işgali altındaki Doğu Türkistan’da Nazi Toplama Kamplarında bulunan Kazak Türklerinin sesini dünyaya duyuran ve geride kalan aileleri ile ilgilenen Atayurt Derneği’nin başkanı olan Serikcan Bılaşoğlu, işgalci Çin’in Kazakistan’a yaptığı baskı neticesinde gözaltına alınmıştı.

Kaynak :
http://habernida.com/cin-baskisindaki-kazak-mahkemesi-serikcan-bilasoglunun-ev-hapsini-1-ay-daha-uzatti/?fbclid

Share
1340 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ